Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik przełożenia a moc silnika.

skoczi97 19 Lip 2015 13:17 1104 7
  • #1 19 Lip 2015 13:17
    skoczi97
    Poziom 9  

Witam.
    Posiadam wielopiłe z silnikiem 15kW i 2900 obrotów i jest w niej przełożenie 13cm szajba na silniku i 30cm na wale i trak z silnikiem 22kW 1400 obrotów z przełożeniem 1:1.

Ale sprawa jest taka, że do wielopiły potrzebowałbym mocniejszy silnik a przy traku taki mocny nie musi być i dlatego chciałbym je zamienić. Nie wiem tylko czy gdy zwiększę obroty przełożeniem w tym silniku 22kW to nie spadnie mi moc w nim.

Warto się w to bawić czy lepiej sprzedać silnik z wielopiły i kupić z takimi samymi obrotami a mocniejszy?

0 7
  • #2 19 Lip 2015 17:51
    2636394
    Usunięty  
  • #3 19 Lip 2015 20:43
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Kolego myślisz że wałki mają taką samą średnice na pile i traku że koła zmienisz i będzie ok?

Dodano po 9 [minuty]:

W sumie za tysiaka kupisz 22kW więc nie wiem czy się opłaca przepinać silniki.

0
  • #4 19 Lip 2015 22:09
    januszx3
    Poziom 30  

Z przeliczeń wynika, że Twój silnik o znamionowej mocy 22kW i 1400 obr/min, w porównaniu z silnikiem o mocy 16kW i 2900obr/min, ma 3-krotnie większą wartość znamionowego momentu obrotowego (M= P/ω, gdzie M-moment obrotowy; P- moc wyjściowa, na wale silnika; ω- prędkość obrotowa).
    Stosując przekładnię zwiększającą obroty, zmniejszasz dopuszczalną wartość momentu, ponieważ, jak wynika z w/w zależności, η×P= M×ω ( gdzie η<1- współczynnik sprawności przekładni).
    Przykładowo, jeśli zastosujesz do silnika 22kW, przekładnię dwukrotnie zwiększającą obroty (ω), to ok. dwukrotnie zmniejszasz obciążalność momentem (M).
    To oznaczałoby, że silnik 22kW z w/w przekładnią (×2), w stosunku do silnika 16kW i 2900obr/min, będzie osiągał ok. 1,5- krotnie większy moment obrotowy i 2800obr/min (przypomnę, bez przekładni 3-krotnie większy i 1400obr/min).
    Podsumowując i upraszczając, zamianą silnika i z w/w przekładnią możesz spodziewać się ok. 1,5-krotnej poprawy.

1
  • #5 20 Lip 2015 00:28
    2636394
    Usunięty  
  • #6 20 Lip 2015 04:00
    januszx3
    Poziom 30  

Informuję autora tematu "skoczi97", że moje rzetelne wyjaśnienia, zawarte w poscie #4, oparte o znane i niezbędne podstawy wiedzy w opisywanej tematyce, skierowane były wyłącznie go niego i jemu pozostawiam do interpretacji.
    Natomiast uwagi z postu #5, m in. :

kokeszkov napisał:
    moc/moment obrotowy zwiększy się o ≅1.5 raza.
    , są błędne, nieprzemyślane i mają charakter dezinformacyjny.
    Takie wyrywanie fragmentów z kontekstu, jak stosowane w poscie #5 , niczego głębiej nie wyjaśnia, nie pomaga autorowi tematu, ja z kolei nie wchodzę w, pozbawioną właściwej interpretacji, dyskusję z osobami trzecimi.
    Przepraszam autora tematu i przestaję obserwować temat.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #7 20 Lip 2015 09:12
    supchem
    Poziom 20  

Ale mieszacie ludzie...
    Odpowiadając na pytanie autora tematu - tak, możesz zamienić, silnik 22 kW przy wielopile sprawdzi się lepiej niż 15 kW jeśli brakuje Ci mocy, czyli osiągniesz zamierzony efekt. Ważne jest by obroty elementów roboczych pozostały takie same po podmianie silnika. Upewnij się tylko że 15 kW wystarczy dla traka.
    Co do tego czy się opłaca - no skoro 22 kW jest zbyt duży do traka i wystarczy tam 15 kW, a 15 kW jest za mało do wielopiły i 22 kW będzie w sam raz to jaki sens ma kupowanie nowego silnika 22 kW jak wystarczy zamienić i przerobić przekładnie, co przy kupnie silnika też jest nieuniknione?

1
  • #8 20 Lip 2015 15:20
    skoczi97
    Poziom 9  

Dobra dziękuje za wszystko zamykam temat. Jutro będę musiał jechać do tokarza żeby zrobił mi odpowiednie koła.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo