Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik światła ATTiny13 + RC5 dla leniwych

pogi13 19 Lip 2015 14:49 4047 4
  • Włącznik światła ATTiny13 + RC5 dla leniwych
    Witam wszystkich serdecznie :)
    Jakiś czas temu luba poprosiła mnie o zrobienie włącznika do światła na pilota bo nie chce jej się wstawać z łóżka by je zgasić - no cóż, pięknym kobietom się nie odmawia :D
    Po chwili w głowie powstał wstępny projekt i prototyp opierający się na zasilaczu beztransformatorowym jednak nie byłem jakoś specjalnie przekonany co do tego zasilania, nie ufam takim rozwiązaniom w przypadku stałego montażu w puszce podtynkowej.

Nie trzeba było wiele czasu i znalazła się jakaś stara ładowarka impulsowa do telefonu która dawała na wyjściu 5V więc powstał nowy schemat a właściwie poprawka starego :)

Całość zajmuje niewiele miejsca a rozmiar PCB prawie pokrywa się z tym zasilacza :)
    Później zaczęło się pod górkę :D
    Ledwo ogarniam podstawy BASCOMa a tu trzeba dość solidny (jak na moje umiejętności) program napisać. Z dużym trudem udało mi się napisać coś co BASCOM w ogóle skompilował :D Jako włącznik ręczny zastosowałem przełącznik monostabilny - jak się później okazało drgania styków powodowały dosłownie dyskotekę. Znalazłem na internecie, że istnieje coś takiego jak funkcja Debounce której nie umiałem oczywiście obsługiwać i tu podziękowania dla kolegi Bartka, który pomógł poradzić sobie z problemem i ruszyć z miejsca :)
    Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Na płytce testowej wszystko zadziałało więc czas na wykonanie wersji finalnej :)

PCB ma rozmiar 4,3cm x 4,2cm więc z pewnością zmieści się do puszki :)
    Płytki połączone są w "kanapkę" i odseparowane od siebie gąbką :)

Włącznik światła ATTiny13 + RC5 dla leniwych Włącznik światła ATTiny13 + RC5 dla leniwych Włącznik światła ATTiny13 + RC5 dla leniwych
    Odbiornik TSOP jest przylutowany na przewodzie i przyklejony do pokrywki puszki w której zrobiona jest mała dziurka :)

PILOT:
    Pilot jest oparty na ATTiny2313 w wersji SMD. Ciężko było mi zaprojektować płytkę pod te obudowę więc po prostu dopasowałem laminat do kształtów obudowy a ścieżki pomalowałem markerem :)
    Pilot zasilany z małej, ogólnodostępnej baterii 6V 11A a napięcie jest zbijane przez stabilizator do 5V do zasilania uP. Pilot czeka na naciśnięcie przycisku a po pewnym czasie przechodzi w stan niskiego poboru energii. Sam pilot pod względem kodu nie jest moją konstrukcją lecz kiedyś podesłał mi go kolega ilon więc nie będę go udostępniał :)
    [br] Włącznik światła ATTiny13 + RC5 dla leniwych Włącznik światła ATTiny13 + RC5 dla leniwych Włącznik światła ATTiny13 + RC5 dla leniwych Włącznik światła ATTiny13 + RC5 dla leniwych
    [br]
    To by chyba było na tyle :)
    Pozdrawiam!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Specjalizuje się w: wszystko po trochu
    pogi13 napisał 219 postów o ocenie 55, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2010 roku.
  • PCBway
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    No i udało się :)

Drobne uwagi:

1. Dodałbym kondensator na pinie Reset, by nie było problemów w trakcie włączania i wyłączania. Możesz go dolutować.

2. W takim projekcie istotne jest by użyć dodatkowych zabezpieczeń:
    - Brown Out Detection,
    - Watchdog.
    Użyj ich.

Wykonanie ... także kiedyś tak wyglądały moje projekty - teraz na ich widok w piwnicy skóra mi cierpnie wiedząc, że napięcie sieciowe sterowały :)

Ale generalnie nie jest źle. Ważne że doświadczenia zebrane ... ale uważaj z 230V.
  • PCBway
    pogi13
    Poziom 14  
    dondu napisał:
    1. Dodałbym kondensator na pinie Reset, by nie było problemów w trakcie włączania i wyłączania. Możesz go dolutować.

2. W takim projekcie istotne jest by użyć dodatkowych zabezpieczeń:
    - Brown Out Detection,
    - Watchdog.
    Użyj ich.

pomyślę nad tym, watchdog faktycznie może się przydać :)

dondu napisał:
    Wykonanie ... także kiedyś tak wyglądały moje projekty - teraz na ich widok w piwnicy skóra mi cierpnie wiedząc, że napięcie sieciowe sterowały :)
    co konkretnie pasuje poprawić ? :) chciał bym unikać takich błędów w przyszłości :)
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    pogi13 napisał:
    pomyślę nad tym, watchdog faktycznie może się przydać :)

W szczególności gdy pojedziesz na wakacje, a burza włączy oświetlenie :)

pogi13 napisał:
    co konkretnie pasuje poprawić ? :)
    chciał bym unikać takich błędów w przyszłości :)

Generalnie nie jest źle, ale takie drobiazgi jak mała odległość ścieżki wysokiego napięcia od drugiego pinu bezpiecznika, podczas gdy mogłeś spokojnie MOC przesunąć nieco do góry.

To są takie sprawy, których doświadczenia nabiera się w czasie i ciągle się człowiek łapie na tym, że wczoraj zaprojektowany układ mógł zrobić jeszcze lepiej, bezpieczniej, wydajniej, mniejszy, tańszy, ...
    pogi13
    Poziom 14  
    dondu napisał:
    Generalnie nie jest źle, ale takie drobiazgi jak mała odległość ścieżki wysokiego napięcia od drugiego pinu bezpiecznika, podczas gdy mogłeś spokojnie MOC przesunąć nieco do góry.

To są takie sprawy, których doświadczenia nabiera się w czasie i ciągle się człowiek łapie na tym, że wczoraj zaprojektowany układ mógł zrobić jeszcze lepiej, bezpieczniej, wydajniej, mniejszy, tańszy, ...

Rozumiem, faktycznie nie zastanawiałem się nad tym, że większy prąd mógł by wywołać łuk nad tym miejscem, co prawda zwarcie na żarówce jest mało prawdopodobne ale jednak jest możliwe :)
    Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, szczególnie jeśli jakieś urządzenie powierza się innej osobie...
    Dzięki wielkie za opinię, to dla mnie bardzo ważne :)