Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mobilna telewizja czyli przenośny bezprzewodowy monitorek LCD Ver.2015

DJCheester 19 Lip 2015 16:10 6387 15
  • Mobilna telewizja czyli przenośny bezprzewodowy monitorek LCD Ver.2015

Witam wszystkich forumowiczów.

Dziś chciałem Wam zaprezentować nowy model przenośnego telewizorka, rok temu robiłem taki telewizorek lecz czarno-biały i kineskopowy, teraz jest nowy, lepszy, większy, kolorowy no i LCD.

Zainteresowani mogą zobaczyć stary model - jest opublikowany też na elektrodzie, link do projektu poniżej.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2866240&highlight=

A więc zaczynamy, na początek trochę opowieści jak to u mnie zawsze w artykułach, na wstępie powiem że poprzednik który jest zamieszczony w linku powyżej działa nadal do tej pory bez zarzutów, jednak oglądanie na nim jest troszkę kłopotliwe ze względu na mały ekran i brak kolorów, więc trzeba było pomyśleć nad nową lepszą wersją i tak zacząłem pracę nad projektem.

Kiedyś dawno temu kupiłem kilka uszkodzonych rzeczy na znanym portalu aukcyjnym w tym takie małe przenośne (samochodowe) dvd, które to nie odtwarzało płyt - uszkodzony mechanicznie laser, cała mechanika została wciśnięta do środka sprzętu, więc teoretycznie naprawa tego nie była możliwa a jeśli już to na pewno nie była opłacalna, ale co ciekawe urządzenie miało oddzielny monitorek LCD 7 cali do którego można było podłączyć zasilanie z przedziału 9-12V (poprawnie działa już od 8V) oraz sygnał audio video poprzez złącze jack video.

No więc mamy już początek, rozebrałem to i zerknąłem do środka, oczywiście ucieszył mnie fakt że w środku jest dużo wolnego miejsca, więc można coś zacząć montować.

Poniżej fotka takiego właśnie rozebranego monitorka bez żadnych zmian.

W pierwszej kolejności pomyślałem aby monitor był bezprzewodowy tak jak jego poprzednik - było to bardzo wygodne więc w pierwszej kolejności trzeba było zainstalować odbiornik audio video 2.4GHz - od czasu zabawy z poprzednim projektem sporo się nauczyłem w temacie senderów (transmitterów) video nawet nabyłem kilka sztuk, a to dlatego że wewnątrz są gotowe głowice nadawczo-odbiorcze, wystarczy do nadajnika podać sygnał audio video i zasilanie, a po stronie odbiorczej wystarczy zasilić głowicę i dostajemy gotowy sygnał audio video, prawda że proste.

Nadszedł czas aby trochę poznać ten monitorek i wykonać kilka pomiarów, monitorek poprawnie zaczyna pracować już od 8V więc nie ma potrzeby doprowadzać 12V - pobór prądu niecałe 250mA jak na 7 calowy monitor (podświetlanie LED) to uważam że bardzo mało (mój poprzednik kineskopowy o ile dobrze pamiętam przy 12V potrzebował 150mA).

Pora była aby przystąpić do zainstalowania głowicy odbiorczej z anteną - montaż poszedł dosyć szybko i bezproblemowo - głowica 2.4GHz zasilana jest napięciem 5V więc potrzebny był jeszcze stabilizator 7805 (próbowałem też z przetwornicą aby była większa sprawność i aby wyeliminować niepotrzebne wydzielanie ciepła ale podczas prób na ekranie były małe poziome paseczki - zakłócenia - zresztą w notach katalogowych głowic w podstawowej aplikacji też są używane stabilizatory liniowe). Wyjścia audio video przez kondensatory odsprzęgające podłączyłem wprost do gniazda jack na płycie głównej monitora. Kondensatory w gałęziach audio to 33uF a w gałęzi video to 470uF elektrolityczne (tak też jest zapisane w notach katalogowych w aplikacji).

Po uruchomieniu monitorek już był bezprzewodowy lecz do pracy wymagał podłączenia zasilacza.

Zdjęcie zmodyfikowanego sprzętu poniżej.

Na uwagę też zasługuje fakt, iż radiator od stabilizatora jest dołączony do blachy ekranu LCD - rozprowadza to lepiej ciepło, a powierzchnia ekranu LCD jest dosyć duża więc ekran nie grzeje się nadmiernie. I jeszcze antena docelowo jest kawałem drutu miedzianego mniej więcej o długości 4 cm co odpowiada częstotliwości 2.4GHz.

Pierwsze testy wypadły dobrze więc trzeba było pomyśleć o zasilaniu wewnętrznym tak jak w przypadku poprzednika, wybór padł na akumulatory o napięciu znamionowym 3.7V lecz wtedy były to akumulatory Li-ion - tym razem użyłem akumulatora Li-poly, głównie ze względu na wymiary (potrzebne były płaskie aby zmieściły się do obudowy).

Przystąpiłem do montażu, akumulatory jak i inne elementy czy moduły zainstalowałem za pomocą taśmy dwustronnej oraz kleju na gorąco. Jak już pisałem monitor poprawnie zaczyna pracować od 8V więc należy go właśnie takim napięciem zasilać nie większym ponieważ czym większe napięcie na wejściu monitora to też większe napięcie na wejściu stabilizatora 7805 i podczas pracy większe straty mocy w postaci ciepła wydzielanego, a mnie przecież zależy aby monitor się jak najmniej grzał a jak najdłużej pracował.

Więc na początek dokleiłem akumulatorek li-poly 3.7V 4000mAh (specjalnie kupiłem do tego projektu), następnie użyłem przetwornicy podwyższającej napięcie (kupiłem gotowy moduł na znanym portalu aukcyjnym zaoszczędziło mi to trochę czasu i miejsca bo gdybym to sam budował to niekoniecznie zmieściło by się to wszystko w środku monitorka, a więc zainstalowałem przetwornicę i na wyjściu przetwornicy ustawiłem 8V (jedynym minusem jest to, że przetwornica jest zasilana z baterii cały czas - musiałem tak zrobić aby nie modyfikować obudowy i nie wyprowadzać dodatkowego włącznika, lecz przetwornica nieobciążona pobiera znikomy prąd więc aż tak bardzo nie przeszkadza ten fakt w pracy urządzenia, po prostu jest trochę większy pobór prądu w czasie czuwania i to wszystko lecz różnica w poborze prądu jest pomijalnie mała).

Oczywiście po zastosowaniu przetwornicy i wewnętrznego akumulatora monitorek stał się bezprzewodowy i w pełni mobilny lecz pozostał jeszcze jeden mały (albo całkiem spory) problem, a mianowicie ładowanie tego wewnętrznego akumulatorka - długo myślałem aż tu znów z pomocą przyszedł portal aukcyjny gdzie nabyłem całkiem fajną automatyczną ładowarkę do akumulatorów li-ion, li-poly z gniazdem miniUSB w postaci modułu elektronicznego do wmontowania i od razu znalazłem zastosowanie w moim projekcie. Poniżej foto z wnętrza zmodyfikowanego sprzętu.

Teraz projekt jest skończony, monitorek jest w pełni bezprzewodowy ładowany przez kabel miniUSB. Posiada duży i kolorowy ekran 7 cali co było głównym założeniem projektu oraz jego niewielkie wymiary (tylko 1 cm grubości).

Teraz napiszę troszkę o tym jak się sprawuje, monitorek podczas pracy bierze z akumulatorka prąd około 800mA co pozwala na oglądanie telewizji przez około 5 godzin. Sprawuje się rewelacyjnie nie ma z nim żadnych problemów jedynie w porównaniu z jego poprzednikiem ma jedną wadę a mianowicie jest gorzej widoczny w słońcu niż kineskop. Oczywiście jest jeszcze jeden plus a mianowicie mam teraz dźwięk stereo - w poprzedniku był dźwięk mono.

Co do wyglądu zewnętrznego nie wprowadzałem żadnych zmian w obudowie poza jedną konieczną zmianą a mianowicie wyciąłem dodatkowy otwór na gniazdo miniUSB lecz wyszło to całkiem ładnie ponieważ wszystkie gniazda są po prawej stronie a teraz doszło jeszcze jedno.

Jeszcze zdjęcie z tyłu i przodu monitorka, na ekranie LCD jest folia - nie ściągałem jej tylko obciąłem ten czerwony pasek i ten kawałek folii który służył do zdejmowania. Kiedy monitorek jest włączony nie widać wcale tej folii ani tego kawałka zdartego, może w przyszłości zdejmę ją całą na razie jednak zdecydowałem pozostawić.

Mobilna telewizja czyli przenośny bezprzewodowy monitorek LCD Ver.2015 Mobilna telewizja czyli przenośny bezprzewodowy monitorek LCD Ver.2015

Ostatnio jednak wprowadziłem małe zmiany a mianowicie bateria - tamtą 4000mAh musiałem użyć do powerbanku, a do monitorka założyłem dwie mniejsze po 2500mAh co w sumie daje 5000mAh - baterie podłączone równolegle, dołożyłem jeszcze układ zabezpieczający baterie li-ion (ten okrągły), teraz powinien sprzęt pracować jakąś godzinkę dłużej. Obecnie jest w fazie testu z nową baterią ale wszystko wskazuje że będzie działał prawidłowo. Mała też zmiana nastąpiła sygnał video puściłem w ekranowanym przewodzie dużo mniej jest teraz zakłóceń.

Poniżej foto z ostatniej chwili - wersja finalna.

W razie pytań służę pomocą. Czekam na komentarze, jest to mój piąty opublikowany projekt - proszę o wyrozumiałość, czytałem regulamin i myślę że wszystko zrobiłem zgodnie z nim.

Zmieniłem temat.
    CMS

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 19 Lip 2015 17:19
    januss73
    Poziom 31  

Jedno małe pytanko. Czy to jest w końcu telewizorek czy tylko monitor bezprzewodowy, bo z tytułu wynika, że TV, a z opisu to drugie?

• Sklep HeluKabel
  • #3 19 Lip 2015 18:06
    waleryfw
    Poziom 13  

Mam monitorki z auta i też chciałbym aby były odbiornikiem TV. Moje pytanie: jaki typ głowicy zastosował autor. Chodzi mi oczywiście o telewizję cyfrową.

• #4 19 Lip 2015 18:57
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Kolego januss73 proszę o zajrzenie do poprzedniej wersji telewizorka - monitorka bezprzewodowego.

Może brak czasu (bateria od laptopa mi się kończyła) nie do końca opisałem projekt.

Opis będzie poprawiony wieczorem - ale dla kolegi tłumaczę.

Jest to projekt bezprzewodowego monitora tak jak poprzedni w podanym linku w temacie.

Aby nie było niedomówień wyjaśniam że jest to monitor bezprzewodowy, po prostu nadajnik jest podłączany pod eurozłącze dekodera dvb-t i dzięki temu mam obraz i dźwięk z dekodera na niewielką odległość np na dworze koło domu i w całym domu.

Do nadawania można użyć dowolnego video sendera (transmittera video) - a konkretnie nadajnika tylko ważne jest to aby zestaw pracował na częstotliwości 2.4GHz.

Zestawy te pracują na czterech kanałach - jest to ustawiane na głowicy (mój monitor ma na stałe ustawiony kanał 4 więc każdy video sender - nadajnik ustawiony na 4-tym kanale będzie współpracował z moim monitorkiem.

Dla kolegi waleryfw

Witam jeśli chodzi o używanie tego w autach niestety nie da rady ponieważ działa to na niewielką odległość głowica video sendera AWM630RX. Proszę przeczytać mój projekt kineskopowy do któego dałem linka, powinien rozjaśnić temat.

Pozdrawiam ...

• #5 19 Lip 2015 19:33
    zadam1
    Poziom 11  

Kolego DJCheester nie żebym się czepiał, ale widzę znaczącą różnicę pomiędzy TV a monitorem, wiec jeśli w tym i tamtym poprzednim projekcie jest nieścisłość . Tytuł mówi o TV a są to monitorki przenośne. Pozdrawiam.

• #6 19 Lip 2015 19:49
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam monitorek służy głównie do oglądania telewizji więc w moim przekonaniu jest to telewizor bo głównie oglądam na nim sygnał z dekodera dvb-t głównie latem na dworze na grillu itp.

Natomiast można podłączyć pod niego praktycznie wszystko dekoder sat dvd komputer z wyjście video itp.

Może też służyć jako monitorek do monitoringu wystarczy podłączyć kamery przemysłowe pod nadajniki 2.4GHz i ustawić na nich różne kanały.

Głowice 2.4GHz które ja używam są przystosowane do obsługi 4 kanałów więc można użyć czterech senderów i czterech kamer na każdym senderze ustawiając inny kanał, a w monitorku wyprowadzić przełącznik kanałów i mamy monitorek z podglądem z możliwością wyboru kamery - bezprzewodowy, dajmy na to podgląd monitoringu, włączasz i masz na placu monitorowanym.

Odpowiadając na konkretne pytanie kolegi - piszę że jest to monitor z możliwością oglądania telewizji a jak ktoś to wykorzysta to już pozostawiam użytkownikom, chciałbym aby temat posłużył jako przykład dla stworzenia różnego rodzaju zastosowania dla tego sprzętu - oraz może służyć co ostatnio bardzo modne - kamery na modelach latających...

Pozdrawiam ....

• #7 19 Lip 2015 20:41
    burur
    Poziom 16  

Witam
    Gdzie można nabyć takie nadajniki - odbiorniki? Jaki mają teoretyczny zasięg?
    Potrzebuję przesłać obraz z kamery na odległość 70-80m, czy taki zestaw dałby radę?
    Pozdrawiam

• #8 19 Lip 2015 22:09
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Mam takie sendery wiadomość na pw jeśli jesteś zainteresowany, co do zasięgu teoretycznie da radę w praktyce jest różnie zależy od przestrzeni.

Według producenta w terenie zamkniętym jest do 30m w terenie otwartym do 100m ale są to dane producenta.

Zestaw da radę posiada wejście video chinch oraz audio stereo dwa chinche, ewentualnie możesz podłączyć pod eurozłącze wykorzystując sygnał CVBS video a nie RGB

Pozdrawiam ...

• #9 21 Lip 2015 16:11
    mat343
    Poziom 12  

A ja mam takie pytanie, czy ten video sender zakłóca inne sygnały na częstotliwości 2.4 Ghz, czyli na przykład sygnał od routera?

• #10 21 Lip 2015 18:23
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Szczerze powiem że nie wiem gdyż mam jeden komputer z podłączonym modemem GSM pod port USB więc nie korzystam z bezprzewodowego internetu po domu (wi-fi), może wypowie się ktoś kto ma w domu wi-fi i taki przekaźnik wideo, jeśli nawet by tak było można zainwestować w droższe transmittery nadające na częstotliwości 5.8GHz i powinno wszystko działać. Ja u siebie zastosowałem te 2.4GHz gdyż nie mam innych urządzeń w domu działających na częstotliwości 2.4GHz.

Pozdrawiam ....

• #11 23 Lip 2015 10:34
    Belialek
    Poziom 22  

Z doświadczenia wiem, że mój sender 2,4Ghz (Tevion) lubi zakłócać pracę WIFI (2,4GHz) (zauważyłem zanikanie/brak sygnału w pobliżu odbiornika), a z kolei transmisja Bluetooth powoduje zakłócenia sendera (zarówno audio jak i video - poziome pasy na ekranie i buczenie). Na każdym kanale to samo.

• #12 23 Lip 2015 10:40
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Dzięki kolego - no to mamy jasny obraz jak to jest z urządzeniami beprzewodowymi, dla tych którzy korystają z wi-fi trzeba zainstalować głowice o częstotliwości 5.8Ghz.

Co ciekawe jak ktoś ma takie sendery FPV i lata sobie dronem z kamerą to można odebrać taki sygnał (ostatnio mi się to udało na częstotliwości 5.8Gh)

Właśnie teraz używam takiej głowicy odbiorczej konstruuję teraz takie małe ustrojstwo a mianowicie mały odbiornik 5.8Ghz z wyjściem wideo, posiadam też Archosa A504 taki multimedialny odtwarzacz audio video, i co ciekawe mam do niego taką przejściówkę DVR Travel to się nazywa i dzięki temu można nagrać na dysk twardy Archosa sygnał audio video z wejścia więc jeśli uda mi się takie sygnały przechwycić to będę mógł je zapisać na dysku przez złącze AV.

Pozdrawiam ....

• #13 09 Lut 2016 09:00
    jaszczur1111
    Poziom 33  

Bardzo podoba mi się poprzednia konstrukcja gdyż jest mi bliska w sensie odzysku. Sam preferuję podobną taktykę. Oczywiście nowe rozwiązanie idzie z duchem czasu. Szacun.

Mam podobny zestaw do przekazywania video ale ma "gigantyczne" coś koło 10 cm średnicy talerzowe anteny na 2,4 Ghz w dodatku kierunkowe i nie zmieściłyby się nawet w tym małym ruskim tv. Na technologii 2,4 Ghz znam się przeciętnie i zastanawia mnie czy zwykła lambda/4 by dała radę ? Co o tym myślą inni? W razie czego wrzucę fotki tych śmieci.

• #14 09 Lut 2016 09:22
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Można użyć antenki około 4 cm długości i będzie ładnie odbierać co do odbiornika to możesz wykorzystać samą głowicę 2.4ghz nie musisz pakować całej elektroniki do środka telewizora, antenkę najlepiej umieścić na tym kawałku przewodu ekranowanego co jest w tej chwili przy senderze przy tej dużej antence trzeba rozebrać ruchome skrzydło anteny i odlutować od płytki i na końcu tego kabelka dolutować cztery centymetry drutu miedzianego oczywiście do przewodu wewnątrz ekranu. Taka konstrukcja pozwoli Ci na odciągnięcie anteny od głowicy i umieszczenie jej z dala od elementów które mogą zakłócać pracę odbiornika (czyli np daleko od kineskopu).

Pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia i komentowania innych moich konstrukcji.

• #15 10 Lut 2016 08:53
    Jdsoul
    Poziom 23  

Mam pytanie.

Jaki chipset obsługuje ten monitorek.
    Chodzi mi o scalak na płycie głównej
    odpowiedzialny za konwersję sygnału CVBS
    na standard wyświetlania matrycy TFT.

Czy jest szansa że na płycie da się zrobić inne wejścia sygnału
    component, RGBs czy może DVI?

• #16 10 Lut 2016 16:51
    DJCheester