Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw hifi Wzmacniacz LM3886 i kolumny na głośnikach Monacor sph 60x

LORD90 19 Lip 2015 16:38 6828 12
  • Zestaw hifi Wzmacniacz LM3886 i kolumny na głośnikach Monacor sph 60x

Witam,
    Chciałbym zaprezentować moją konstrukcję zestawu hifi wzmacniacza mocy, i kolumn głośnikowych.
    Wzmacniacz jest oparty na układach LM3886. Schemat ideowy samego wzmacniacza pochodzi z tej strony http://diyaudioprojects.com/Chip/LM3886_CA/LM3886_CA.htm
    Jako obudowy użyłem pudła po analogowym tunerze satelitarnym,
    w środku umieściłem transformator 2x18V 150 VA, który zamówiłem na stronie toroidy.pl,
    dalej mostek prostowniczy, i dwa kondensatory filtrujące po 15000uF.
    Końcówki mocy zostały zmontowane w pająku, rezystory przylutowałem bezpośrednio do nóżek układu scalonego. Dodatkowo do nóżek do kórych doprowadzone jest zasilanie dolutowałem kondensatory oznaczone na schemacie jako Cs tj 1000uF/35V plus 100nF.
    Zestaw hifi Wzmacniacz LM3886 i kolumny na głośnikach Monacor sph 60x Zestaw hifi Wzmacniacz LM3886 i kolumny na głośnikach Monacor sph 60x

Wzmacniacz posiada regulację głośności za pomocą potencjometru Alps, a także dwa wejścia RCA przełączane przekaźnikiem telefonicznym który jest sterowany przełącznikiem znajdującym sie z boku przedniego panelu. Moim zdaniem dźwięk jest bardzo dobry, przejrzysty , z dużą ilością wysokich tonów.

Przejdźmy teraz do kolumn. te zostały zbudowane w oparciu o głośnik Monacor SPH 60x , którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać.
    Konstrukcja obudowy i filtra zostala zaczerpnięta z poniższej strony
    http://www.audiostereo.pl/index.php?app=core&module=attach§ion=attach&attach_rel_module=post&attach_id=130031
    Obudowy wykonałem z MDFu o grubości 2cm. Jeśli ktoś nie ma możliwości wycięcia odpowiednich kawałków płyty we własnym zakresie, można zamówić w Castoramie już odpowiednio pociętą płytę w niedrogiej cenie. Po sklejeniu i skręceniu wkrętami, wyrównałem szczeliny szpachlówką do drewna, następnie pomalowałem obudowy szpachlówką natryskową która została później przeszlifowana drobnym papierem ściernym w celu wygładzenia powierzchni.

Zestaw hifi Wzmacniacz LM3886 i kolumny na głośnikach Monacor sph 60x Zestaw hifi Wzmacniacz LM3886 i kolumny na głośnikach Monacor sph 60x
    Finalnie kolumny zostały polakierowane farbą ftalową nałożoną za pomocą pistoletu. Po wyschnięciu uzyskałem ładną połyskującą powierzchnię.

Po zmontowaniu zestawu, należało odczekać kilka dni aż głośniki się wygrzeją, ponieważ początkowo ilość wysokich tonów nie była zadowalająca. Po tym czasie wzrasta ilość wysokich tonów i możemy cieszyć się, przyjemnym ciepłym dźwiękiem, który nie męczy ucha i pozwala cieszyć się ulubioną muzyką.

Ostatecznie relatywnie niewielkim kosztem ( ok.600 zł) zbudowałem bardzo dobry zestaw do nagłośnienia nawet dużego pokoju ( mój ma 24m) który mogę polecić każdemu szukającemu dobrego dźwięku w przystępnej cenie.

Zapraszam do oceny i komentowania mojej konstrukcji :)

Fajne!
  • #2 19 Lip 2015 20:34
    ArMi Si
    Poziom 11  

Ładna, dokładna konstrukcja kolumn, niestety o wzmacniaczu tego nie mogę tego powiedzieć.
    Mogła by być mniejsza obudowa, pająk też zbyt ładnie nie wygląda, kondensatory przymocowane czy "latają" na kablach? Jak już nie chciałeś robić PCV mogłeś użyć płytki uniwersalnej za 5zł.

• #3 19 Lip 2015 21:20
    LORD90
    Poziom 20  

Kondensatory przymocowane. Co do pająka to robienie płytki na kilka elementów trochę mija się z celem, poza tym przy montażu punkt-punkt skraca się połączenia między elementami, co też jest ważne. Poza tym kto zagląda do obudowy ? :) ważne ze gra dobrze, i jest niepodatne na wstrząsy itp.
    A szerokość obudowy dobrałem do szerokości odtwarzacza DVD ( nie cierpię jak wzmacniacz, źródło czy inny sprzęt stoją jeden na drugim i maja różne szerokości że robi się taka piramidka) i szafki w której finalnie będzie stał sprzęt.

• #4 19 Lip 2015 21:40
    dominator8
    Poziom 20  

ArMi Si napisał:
    Mogła by być mniejsza obudowa, pająk też zbyt ładnie nie wygląda, kondensatory przymocowane czy "latają" na kablach?

Dokładnie tak...

Taki montaż w razie transportu naraża układ na awarie itp. Z doświadczenia swojego mogę powiedzieć, że montaż przestrzenny ma sens głównie w przypadku wzmacniaczy lampowych gdzie ilość elementów jest często znacznie mniejsza niż u Ciebie. Poza tym montaż przestrzenny wymaga przemyślenia w kwestii prowadzenia przewodów bo często pojawiają się problemy z brumem, zakłóceniami itp.

• #5 19 Lip 2015 23:28
    rosomak19
    Poziom 19  

Ja tak trochę z innej strony, czy nie lepiej jest w przypadku płyty mdf, połączenia wykonywać za pomocą kleju, niż wkrętów? Ja, jak robiłem swoją kolumnę, zleciłem pocięcie brzegów pod kątem 45 stopni. Użyłem tylko kleju, dodatkowo kupiłem listwę wykończeniową narożną i wkleiłem ją od środka, żeby wzmocnić połączenie. Po wyschnięciu mogę bez problemu na niej stanąć(warze ponad 100kg). Najlepsze jest to, że po dokładnym przycięciu odpada jakiekolwiek szpachlowanie.

• #6 20 Lip 2015 00:40
    januss73
    Poziom 31  

LORD90 napisał:
    poza tym przy montażu punkt-punkt skraca się połączenia między elementami, co też jest ważne. Poza tym kto zagląda do obudowy ? ważne ze gra dobrze, i jest niepodatne na wstrząsy itp.

Skraca, ale tylko w najprostszych schematach.
    Masz w obudowie luźno ułożone długie przewody, łącznie z tymi zasilającymi lm'y. Nie wiem czy wiesz co dzieje się, kiedy LM traci jedną gałąź zasilania? Radzę dołożyć zabezpieczenie, bo szkoda tych głośniczków.

• #7 20 Lip 2015 09:36
    ArMi Si
    Poziom 11  

Skracanie przewodów na sens ale w HI-FI END'owych wzmakach a nie na kości TDA. Bezpieczniki by się przydały. Brak przedwzmacniacza, czym go wysterowUjesz?

Dodano po 24 [sekundy]:

Kable ekranowane?

• #8 21 Lip 2015 22:23
    LORD90
    Poziom 20  

Kable sygnałowe ekranowane. A wysterowuję go prosto z odtwarzacza DVD lub tunera satelitarnego bez przedwzmacniacza. A jeśli chodzi o tego pająka, to wzmacniacz był transportowany w najróżniejszy sposób, nawet w reklamówce autobusem, i nie było żadnych problemów :)

• #9 21 Lip 2015 22:32
    elektryku5
    Poziom 37  

Mogłeś chociaż poszukać jakiegoś kita, LM3886 to popularny układ i kupując nawet samo PCB wyglądałoby to o niebo lepiej oraz konstrukcja byłaby pewniejsza, poza tym warto dorzucić zabezpieczenie przeciw DC na wyjściu.

Boki mogłyby być trochę lepiej dopracowane.

• #10 25 Lip 2015 13:49
    kulfon16
    Poziom 13  

Dobrze że cokolwiek robisz, ale przyznam że tego LMa mogłeś chociaż na plytce uniwersalnej umieścić... Nie brumi Ci toto?

• #11 30 Lip 2015 16:06
    LORD90
    Poziom 20  

Nic nie szumi i nie brumi :)
    Nie rozumiem dlaczego wszyscy się czepiają tego montażu LMa :) Jest przylutowane punkt-punkt, bez zbędnych drutów czy połączeń, wszystko trzyma na sztywno, nic się nie rusza, a do środka przecież nikt nie patrzy.

• #12 04 Sie 2015 09:49
    kris6661991
    Poziom 25  

Gałka głośności z Cambridge Audio? :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME