Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A

osnapus 19 Lip 2015 16:51 5352 12
 • Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A

  Witam, przedstawiam swoją konstrukcję, która powstała w 2007 roku na potrzeby zespołu muzycznego w którym wtedy grałem. Jako nowy przybysz do zespołu :) potrzebowałem swojego odsłuchu. Dlatego też postanowiłem zrobić coś swojego, a że miałem dobre doświadczenie po udanej pracy dyplomowej w technikum (piecyk do klawisza który niedługo mam nadzieję również tutaj przedstawię), toteż stwierdziłem czemu nie zaszaleć i pokusić się o własnoręcznie wykonany odsłuch. Wymiary paczki są kopią jednego z już istniejących na rynku egzemplarzy, otrzymałem je od promotora pracy, gdyż dwóch kolegów takie odsłuchy wykonywało. Ja jednak użyłem lepszych głośników i zrobiłem elektronikę (tamte były wersjami pasywnymi). Jeżeli będzie ktoś zainteresowany dokładnymi wymiarami to mogę poszukać i udostępnić.
  Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A

  ELEKTRONIKA

  Na umieszczenie schematu przedwzmacniacza na razie nie dostałem zgody, ale schemat końcówki mocy i układu opóźnionego załączania głośników z zabezpieczeniem przed składową stałą zamieszczam. Przedwzmacniacz posiada regulację czułości, trzypunktowy korektor barwy oraz regulację głośności. Końcówka mocy jest kopią jednego z fabrycznych zestawów (przy obciążeniu 4ohm jest w stanie dać około 200W mocy ciągłej), podobnie układ opóźniacza. Schemat zasilacza sobie darowałem, gdyż jest to zwykły układ zasilania symetrycznego +/- 52V z filtracją 10000mikrofaradów na szynę, do tego zasilacz do przedwzmacniacza +/- 12V na wtórniku emiterowym z diodą zennera jako źródłem napięcia odniesienia. Odsłuch wytrzymał wiele godzin grania na weselach w ciężkich niejednokrotnie warunkach i nie było nic wymieniane od czasu zmontowania. Trafo zasilające 2x36V/250W. Jeśli chodzi o zwrotnicę głośnikową wygląda ona w ten sposób: sygał z końcówki mocy trafia bezpośrednio na głośnik średnio-niskotonowy a z niego przez kondensator 2,2uF na głośnik wysokotonowy. To cała zwrotnica.

  Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A

  GŁOŚNIKI

  Mając tutaj na uwadze specyfikę sceny weselnej :) postanowiłem nie oszczędzać na głośnikach, dlatego wybór padł na EMINENCE Delta 15A, wysokotonowy TONSIL GDWT 12-19/100FP
  Nie będę się rozpisywał co do przewagi tych głośników nad innymi. Nie miałem problemów ze sprzęgami, brzmienie bardzo czytelne. Przy ustawianiu się na scenie zawsze była walka między gitarzystą solowym, saksofonistą i basistą o to kto ma stać obok mnie przy tym konkretnym odsłuchu.(mimo że w zespole były jeszcze dwa inne "fabryczne") Niech to będzie najlepszą recenzją tych głośników :)

  Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A

  Na koniec dodam że do kompletu mam jeszcze pokrowiec - to zasługa znajomej krawcowej.
  Odsłuch estradowy na EMINENCE DELTA 15A


  Podsumowując:
  Na zdjęciach dociekliwi zauważą ślady otarć, ubity narożnik, może trochę kurzu. Odsłuch dzielnie służył kilka lat na scenie, nie był robiony po to aby stać i ładnie wyglądać. Spełnił swoje zadanie w 100%. Jeżeli miałbym kiedyś wrócić do tematu to pewnie wyposażyłbym go w wejście i wyjście symetryczne bo to się przydaje przy długich liniach.

  Koniec ;-)


  Fajne!
 • #2 19 Lip 2015 19:43
  ArMi Si
  Poziom 11  

  Fajna konstrukcji, ja zmienił bym zwrotnicy aby głośnik średnio/nisko tonowy odciąć od tonów wysokich. Twoja "zwrotnica" to relikt PRL- identyczna jak w ZG15C.
  Co do wzmaka to wygląda ok. Jedyne pytanie - czym są tranzystory odizlowane od radiatora?

 • #3 19 Lip 2015 19:51
  osnapus
  Poziom 18  

  Podkładki mikowe - przeźroczyste, stąd pewnie nie widać za dobrze. Oprócz tego wszystko pokryte pastą termoprzewodzącą. Co do zwrotnicy - zgodzę się w zestawie do domu. Na scenie uważam ją za zbędną w przypadku takiego sprzętu. Średnio/niskotonowy i tak nie przeniesie tego co ma wysokotonowy odegrać. A zwrotnica to kolejne kilogramy do noszenia przy rozkładaniu i składaniu sprzętu. Poza tym w przypadku awarii wysokotonowego, bez zwrotnicy więcej się usłyszy, niż gdyby miała odcinać góre. Tak przynajmniej mnie uczono ale nie będę upierał się że tak jest najlepiej. Opieram się na doświadczeniu człowieka który swoją wiedzę i doświadczenie mi przekazał :)

 • #4 19 Lip 2015 20:17
  ArMi Si
  Poziom 11  

  Ja osobiście miałem do czynienia tylko z domowym HI-FI,a w audio priorytetem powinien być dźwięk.
  Po przemyśleniu masz częściową rację, na scenie przy hałasie...
  Odsłuchu powinien oddawać dźwięk naturalnie, bez podbarwień tak jak monitory.

 • #5 19 Lip 2015 20:18
  pawel980
  Poziom 16  

  osnapus napisał:
  postanowiłem nie oszczędzać na głośnikach, dlatego wybór padł na EMINENCE Delta 15A, wysokotonowy TONSIL GDWT 12-19/100FP

  Czy to połączenie głośników uważasz za odpowiednie?
  Piętnastka nie zagra dobrze środkiem a w połączeniu z GDWT jest raczej dziura pasma.
  Cóż ja mogę powiedzieć brak dużego drivera z niskim podziałem bądź głośnika średnio-tonowego wymusza konturowe brzmienie z brakiem (wycofaniem) środkowych częstotliwości.
  Lepiej wypadł by mocniejszy 10'' + gdwt, konstrukcji na pewno nie polecę do naśladowania.

 • #6 19 Lip 2015 20:42
  osnapus
  Poziom 18  

  Tylko jeszcze dochodzi kwestia sprzęgów na scenie, przy odsłuchu, który stoi praktycznie "przy nodze". Przez ten czas użytkowania tak jak pisałem nie miałem problemów ze sprzęganiem się tego odsłuchu, nawet pomimo konkretnego wysterowania. A na odsłuchach z mniejszymi głośnikami w zespole chłopaki mieli problemy. Wydaje mi się że ten podział i ta "dziura w paśmie" sprawdził się jakoś w takich warunkach jak ja grywałem - nie zawsze wygodne sceny, czasami mało miejsca. Może też kwestia tego że do śpiewania miałem SM58 którego też trudno sprzęgnąć...

 • #7 20 Lip 2015 09:42
  ArMi Si
  Poziom 11  

  To po ci odsłuch gdy oddaje inny dźwięk?

 • #8 21 Lip 2015 08:29
  oberro
  Poziom 2  

  ArMi Si napisał:
  To po ci odsłuch gdy oddaje inny dźwięk?

  Chociażby po to by śpiewać do rytmu i w odpowiedniej tonacji. Jeżeli kolega nie odpowiadał za mix, to tyle mu w zupełności wystarczyło.

 • #9 21 Lip 2015 09:17
  ArMi Si
  Poziom 11  

  Jak pisał wcześniej nie miałem do czynienia z estradowymi odsluchami. Osobiście sądzę, że odsłuch jak monitory studyjne/domowe powinien oddawać dźwięki idealnie.

 • #10 21 Lip 2015 19:28
  osnapus
  Poziom 18  

  Scena, a szczególnie ta weselno-imprezowa to coś zupełnie innego niż sprzęt HiFi, ale też coś innego niż scena estradowa-profesjonalna. Tutaj nie jest tak jak pisał oberro ważna super jakość dźwięku (choć też ma znaczenie) ale czytelność. Nie ma człowieka który cały czas siedzi za konsolą i reguluje głośnością - ustawia się na początku do warunków na sali i tak jest całą noc praktycznie bez zmian. Chodzi o słyszenie swojego/innych wokalu i w moim przypadku klawisza.

 • #12 21 Lip 2015 22:41
  osnapus
  Poziom 18  

  Tylko czy to już nie byłby przerost formy nad treścią przy takich a nie innych założeniach użytkowych ?

 • #13 21 Lip 2015 23:17
  adambyw
  Moderator Akustyka

  Myślę że nie. Wzmacniacz na driver nie musi być dużej mocy, to można wykonać na kostce typu lm3886, a aktywny podział pasma można łatwiej kontrolować z bardziej stromym cięciem i zrobić na jednej kostce opampu. Według mojej opinii biampy brzmią nieco lepiej niż ich odpowiedniki w monoampie.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME