Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

STEROWNIK PLC - sygnalizacja braku zasilania na kablu zasilającym.

aszerok 19 Jul 2015 21:39 1248 6
    aszerok
    Level 9  
    Witam, proszę o pomoc, jaki układ dodać w obszarze oznaczonym na czerwono na schemacie abym miał sygnalizacje iż wyłącznik S1 jest rozłączony czyli PLC nie jest bez zasilania (potrzebuję styk rozwierny gdy s1 rozłączone. Sterownik i urządzenia wykonawcze jest zasilane z jednej linii i wyłączane rozłącznikiem S1 i potrzebuje dodatkowy sygnał iż S1 jest rozłączony czyli PLC nie pracuje, cały układ zasilany 24Vdc pobiera ok 15 A.
    Z góry dziękuję za pomoc.

STEROWNIK PLC - sygnalizacja braku zasilania na kablu zasilającym.
    UBL21
    Level 20  
    Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie przekaźnika prądowego lub samodzielne wykonanie z kontaktronu, na którym nawijasz grubym drutem cewkę.
    Ważny jest przekrój przewodu aby nie grzał się nadmiernie i ilość zwojów aby kontaktron zamykał się w czasie przepływu prądu. Ilośc zwojów obliczasz na podstawie danych kontaktrona czyli amperozwojów (Azw) oraz wartości przepływającego prądu.
    np. 170 Azw
    170 Azw : 15A = 12 zw
    Oczywiście cewkę musisz włączyć szeregowo z zasilaniem.
    Dodatkową zaletą jest izolacja galwaniczna od obwodu głównego.
    aszerok
    Level 9  
    takie roziwazanie jest dobre ale nie przemyslowe, a jakby zastosować przekaźnik prądowy ustawiony np. na 0,1A minimalny prad jaki by płynol zalacza zestyk a sw razie rozlaczenia ukladu prad by nie plynol czyli przekaźnik by nie zadzialał?
    kwestia czy są takie przekaźniki prądowe mierzące prąd 24DC, zasilane 24dc z conajmniej jednym zestykiem Przełączającym
    UBL21
    Level 20  
    Przekaźniki prądowe dla prądu stałego nie są regulowane, a przynajmniej ja takiego nie spotkałem.
    Są produkowane na określony zakres prądu, np. http://www.relpol.pl/Oferta/Produkty/Przekazn...e-specjalne-pradowe-w-obudowach-i-bez-obudowy .
    W pierwszym poście podałeś że układ pobiera ok 15A, teraz chcesz aby działało przy 0,1A. Takiego zakresu nie zapewni tradycyjny przekaźnik prądowy.
    Rozumiem że te 0,1A to jest pobór prądu przez sam sterownik, natomiast po załączeniu obciążenia prąd wzrasta do ok 15A.
    W takiej sytuacji musi być wykonany układ elektroniczny zawierający bocznik oraz komparator.
    Sygnałem z komparatora poprzez dodatkowy tranzystor sterujemy przekaźnikiem.
    W teorii jest to prosty układ ale ze względu na dużą różnicę min i max płynącego prądu, wykonanie praktyczne może przysporzyć trochę problemów. Chociażby zmniejszenie napięcia zasilającego o wartość spadku napięcia na boczniku.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Czy ten PLC nie wysyła sygnału o braku napięcia ? Wystarczyło by wtedy przez wyjście sterownika przeprowadzić owe 24V z sygnalizacją dźwiękową czy optyczną . Drugi sposób to pod zasilanie PLC podłączyć mały przekaźnik z obwodem sygnalizacji .
    UBL21
    Level 20  
    W pierwszym poście określono dostępny obszar ingerencji, czyli nie ma dostępu do sterownika ani jego zasilania za wyłącznikiem S1.
    aszerok
    Level 9  
    rozwiazanie to przekażnik pradowy np. schneider RITS, zakres ma 0-10A (3 zakresy) u mnie bedzie pracowal na tym najwyzszym zakresie 0-10A, (ma bardzo duze przeciazenia ktore toleruje), przekaznik jest wysterowany przy przepływie min.1A A SAM PLC BIERZE MI OK.2,1 NIE LICZAC PERYFERYJNYCH takze przekaznik wpiety szeregowo w tor zasilający, zasilony z tego toru i juz jest sygnalizacja o faktycznej pracy plc

minus jak dla mnie tolerowana temp. pracy przekaznika bo tylko od -5st.C :(---u mnie jest to na zewnatrz w prawdzie sam plc w szafce ma ogrzewanie z termostatem ale skrzyneczki z tym dodatkowym juz ogrzac nie mam jak takze ciekawe jak sie zachowa w zimie przy minu 20 ??