Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik Siemens - Przetwornica UC3844 i grzejący się rezystor

Dariusz Goliński 19 Lip 2015 21:50 852 2
  • #1 19 Lip 2015 21:50
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Witam kolegów i koleżanki
    Mam taki mały problemik i liczę na to że ktoś podrzuci mi jakąś sugestię na jego rozwiązanie bo mnie się pomysły skończyły.

Naprawiałem ostatnio falownik siemens mikromaster 440
    Awarii uległa przetwornica oparta na układzie UC3844 zasilająca logikę.

Co dokładnie uległo uszkodzeniu ? awaria dość ciekawa.
    Odlutowały się rezystory SMD połączone szeregowo - równolegle w taki sposób aby rezystancja wynosiła 30 Kohm . Jaki to miało cel ? Już dawno przestałem wnikać w konstrukcie niemieckie ale prawdopodobnie chodziło o rozproszenie energii cieplnej.

Odlutowanie się tych rezystorów zdemolowało przetwornice.

Po jej naprawie i zastosowaniu rezystorów drutowych o mocy 5W przetwornica ruszyła a falownik działa ale. Temperatura rezystorów to około 116 stopni Celsjusza.
    Co może być przyczyną tego zjawiska i jak je usunąć.

Nie mam schematu tej konstrukcji ale gdy poczęstujemy wujka google symbolem przetwornicy przełączymy na grafikę i otworzymy jakąś aplikację to chodzi o rezystor podłączony z jednej strony do + kondensatora zasilacza ( ten zaraz za mostkiem. Linia zasilająca trafo impulsowe ) a z drugiej do katody diody która podłączona jest do drenu tranzystora mocy.

Za wszelkie sugestie bardzo dziękuję.

0 2
  • #2 19 Lip 2015 22:32
    adam_es
    Poziom 27  

Czy przy naprawie sprawdzona była dioda dren MOSFET - rzeczony rezystor oraz pojemność kondensatora równoległego? Jeżeli dioda puszcza "od góry" to przez rezystor w czasie załączenia tranzystora płynie prąd z "+" zasilania.. Inną przyczyną może być indukowanie większej energii w fazie wyłączenia tranzystora na skutek uszkodzenia transformatora.

0
  • #3 19 Lip 2015 22:37
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

siemka
    Dzięki za odpowiedź

Dioda została wymieniona
    Kondensatora tam nie zastosował producent falownika.

Można by faktycznie dołożyć kondensator ale jak go dobrać.

0