Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nokia wprowadza drony do zarządzania wieżami nadawczymi

Natsuki Kuga 19 Jul 2015 22:13 2235 4
Computer Controls
 • Nokia wprowadza drony do zarządzania wieżami nadawczymi

  Nokia poinformowała, że planuje wprowadzenie dronów, które będą wykonywały różne prace (kontrola, utrzymanie) przy wieżach nadawczych sieci komórkowych, które dziś wykonywane są przez ludzi. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo wykonywanych działań. Użycie dronów pozwoli zastąpić ludzi, którzy często zmuszeni są do wspięcia się na wieżę w złych warunkach pogodowych, co stwarza ryzyko poślizgnięcia się i upadku na ziemię z dużych wysokości.

  W ostatnim okresie Nokia przeprowadzała różnorodne testy mające na celu potwierdzenie tej tezy. Firma połączyła siły z operatorem Du ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W trakcie eksperymentu drony posiadały zamontowane smartphone'y i próbowały pomagać przy odpowiednim rozplanowaniu sieci czy też sprawdzały widoczność pomiędzy dwoma stacjami nadawczymi.

  Jak relacjonuje Nokia, drony przejawiały cechy dające przewagę nad ludźmi. Sprawdzanie wieży "krok po kroku" przebiegało szybciej, niż gdyby przeprowadził je człowiek. Dzięki wyposażeniu użytych smartphone'ów w specjalistyczne oprogramowanie do testowania sieci drony mogły przesyłać na bieżąco dane do centrum, gdzie następnie były one przetwarzane. To rozwiązanie również zmniejszyłoby liczbę ingerencji człowieka w strukturę wieży. Kontrole, naprawy czy też instalacje nowych urządzeń byłyby wykonywane poprzez drony, które dawałyby możliwość monitorowania wydarzeń na żywo z bliskiej perspektywy. Dodatkowo, jeden kurs drona pozwoli na wygenerowanie panoramicznego widoku całej wieży. Maszyny te pomogły również inżynierom w projektowaniu sieci, ponieważ wykrywały one, czy drzewa interferowały z użytą częstotliwością, określały wymaganą siłę sygnału oraz przeprowadzały symulacje opóźnień sygnałów.

  Nokia wprowadza drony do zarządzania wieżami nadawczymi

  Modele, które zostały użyte do przeprowadzenia badań to Secutronic INSPIRE1 (optymalizacja sieci) oraz MICRODRONE d4-1000 (sprawdzenie wieży, planowanie sieci, sprawdzanie zasięgu fal).

  Nokia nie jest pierwszą firmą, która zatrudniła u siebie drony. Już w zeszłym roku podobną technikę zastosowała Fluke Networks, która w swoim programie Wireless Work Advisor skupiła się na bezpieczeństwie i efektywności. Inni również nie pozostają w tyle - Amazon planuje użyć dronów do roznoszenia paczek, z dala od ruchomych dróg i korków drogowych. Niektóre firmy pocztowe we Francji i Szwajcarii już uruchomiły swoje eksperymenty, w których przez okres pięciu lat będzie badać się, czy drony rzeczywiście nadadzą się do takich celów jak przesyłanie pakunków drogą powietrzną.


  Źródło:

  http://www.zdnet.com/article/nokia-puts-telco-drones-to-work-inspecting-cell-towers/
  http://networks.nokia.com/sites/default/files...a_uses_drones_for_network_data_collection.jpg

  Cool? Ranking DIY
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  About Author
  Natsuki Kuga
  Level 13  
  Offline 
  Has specialization in: wirusy komputerowe
  Natsuki Kuga wrote 75 posts with rating 41, helped 8 times. Been with us since 2013 year.
 • Computer Controls
 • #2
  mobor
  Level 22  
  W złych warunkach pogodowych drony sprawują się gorzej niż ludzie, poza tym w manualu KAŻDEGO drona pisze jak byk by nie latać w pobliżu wież przekaźnikowych które wprowadzają zakłócenia do telemetrii drona (sprzęt krótko mówiąc może w pobliżu takiej stacji "zwariować" i się rozbić) No, chyba że na czas lotu wieża zostanie kompletnie wyłączona....
  Sam kilkakrotnie doświadczałem utraty kontaktu z dronem podczas lotów w pobliżu napowietrznych sieci energetycznych, tylko cudem nie rozbiłem urzadzenia
  Poroniony pomysł
 • Computer Controls
 • #3
  tplewa
  Level 39  
  mobor wrote:
  poza tym w manualu KAŻDEGO drona pisze jak byk by nie latać w pobliżu wież przekaźnikowych


  A widzisz w instrukcji mojego nie pisze ;) Tak prawde mowiac po czesci masz racje, zalezy wszystko od toru odbiorczego/nadawczego w sterowaniu/telemetrii drona jak i mocy stacji nadawczej. Tutaj w przypadku 3G i nowszych technologii BTS-y za zwyczaj pracuja z niewielkimi mocami (sporo instalowanych jest w celu zwiekszenia pojemnosci sieci). Choc fakt odniorniki z aparatur w zabawkach itp. bardzo latwo przytkac dowolnym polem w.cz. - no ale to wina minimalistycznej konstrukcji :)


  Jednak odpowiednio zaprojektowane sterowanie moze w duzym stopniu minimalizowac takie sytuacje, a w ostatecznosci w przypadku utraty polaczenia z dronem wlaczyc jakis tryb ratunkowy...

  Osobiescie troche latam roznymi modelami (ot wole pojecie model niz taka nowomowa dron) i prawde mowiac na aparaturze z sredniej polki (Hitec Aurora 9x) nie mialem jakis problemow z utrata zasiegu, choc fakt (ale to z innych wzgledow) staram sie nie latac blisko slupow czy lini wysokiego napiecia... Kiedys latalem na bardzo prymitywnych aparaturach (nic innego nie szlo kupic) lacznie z slynnym Pilotem dostepnym niegdys w skladnicach harcerskich i tez nie bylo jakis wielkich problemow.

  Tutaj nalezy raczej przyjac ze konstruktor wiedzial co robi i czego moze sie spodziewac, wiec nie ma co nawet porownywac do amatorskich konstrukcji :)


  Jednak faktem jest ze w pewnych warunkach czlowiek jest niezastapiony i dron pewnych czynnosci nie wykona, choc moze w przypadku diagnozy niektorych uszkodzen spokojnie wystarczyc.
 • #4
  DVDM14
  Level 35  
  mobor wrote:
  W złych warunkach pogodowych drony sprawują się gorzej niż ludzie, poza tym w manualu KAŻDEGO drona pisze jak byk by nie latać w pobliżu wież przekaźnikowych które wprowadzają zakłócenia do telemetrii drona (sprzęt krótko mówiąc może w pobliżu takiej stacji "zwariować" i się rozbić) No, chyba że na czas lotu wieża zostanie kompletnie wyłączona....
  Sam kilkakrotnie doświadczałem utraty kontaktu z dronem podczas lotów w pobliżu napowietrznych sieci energetycznych, tylko cudem nie rozbiłem urzadzenia
  Poroniony pomysł


  Myślę, że drony przeznaczone specjalnie do pracy w takich miejscach będą zaprojektowane tak, aby były odporne na takie zakłócenia - to nie będą przypadkowe "drony ze sklepu", ale urządzenia od samego początku pomyślane do tego zadania. Pewnie też będą znacznie lepszej jakości, niż np. tańsze "masówki", nie ma co porównywać urządzeń "domowych" z maszynami klasy przemysłowej - i to się tyczy nie tylko dronów, ale niemal wszystkiego.

  Co do pogody, zapewne można budować większe, droższe i potężniejsze drony które poradzą sobie w gorszych warunkach. Moim zdaniem na pewno zostanie zastosowany system hybrydowy - gdy warunki na to pozwalają z przesyłkami latają drony, a gdy warunki są zbyt nieprzyjazne posyłamy w ludzi teren. Przecież nikt (zdrowy psychicznie) nie zwolni od razu wszystkich kurierów i listonoszy dla tego, że jest alternatywa w formie dronów. Pewien (i to raczej nie mały) zasób ludzki będzie musiał pozostać właśnie po to, aby kompensować braki w możliwościach maszyn. Po prostu drony zredukują obciążenie dostawców z krwi i kości.
 • #5
  gbd.reg
  Level 21  
  mobor wrote:
  złych warunkach pogodowych drony sprawują się gorzej niż ludzie


  Zależy od warunków, dronowi nie przeszkadzają np oblodzone szczeble drabinki. Poza tym nie muszą sobie lepiej radzić, ważne żeby nie wysyłać tam człowieka gdy zagraża to jego bezpieczeństwu. Wolę rozbić drona niż żeby ktoś spadł z takiej wieży bo wysłałem go na nią w niesprzyjających warunkach.