Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poomoc w wyborze projektu stacji lutowniczej

fotzsyzrk 19 Jul 2015 23:50 858 4
 • #1
  fotzsyzrk
  Level 12  
  Witam!
  Na wstępie chciałby zaznaczyć że umiem obsługiwać się wyszukiwarka na forum, i nie dostałem bana od wujka Googulee, na to wszystko nie jestem leniwy ;)

  Planuję budowę stacji lutowniczej, co skłoniło mnie do budowy, a nie zakupu gotowego produktu? Chęć rozpoczęcia przygody z elektroniką :) do tego domniemam że w przedziale cenowym będzie bezkonkurencyjna:)
  W Internecie jest. Multum projektów opartych o układy analogowe jak i cyfrowe
  Niestety dla początkującego wybór jest trudny. :(

  Zapewne jest więcej osób takich ja, którzy to stoją przed takim wyborem.
  Nie chciałbym utknąć w projekcie, ani utopić kasy. :)  Z czym sobie nie poradzę, na tą chwilę to modyfikacje wsadu mikrokontrolera, ale wszystko jest przed nami ;)

  Co byście zaproponowali na początek, jaki podjąć projekt żeby się nie wyłożyć? W razie czego "jako tako" będę mógł uzyskać pomoc elektroników :)
  Projekt raczej budżetowy.

  Obecnie posiadam trafo toroidalne 200VA 12V (posiada duże okno, można go do zwoić) i sporo zasilaczy komputerowych i ogólnie trochę złomu elektronicznego :)

  Za pomoc z góry dziękuję :)
 • #2
  shadow0013
  Level 34  
  Chyba nie do końca jest tak jak piszesz,trzeba jeszcze przeglądać i czytać ze zrozumieniem.
  W ostatnich dniach były dwa nowe projekty stacji cyfrowych stacji lutowniczych DIY, a oprócz tego jest jeszcze na elektrodzie parę innych starszych równie dobrych. W większości nie ma potrzeby modyfikowania, wystarczy "wgrać" gotowy wsad do mikrokontrolera lub go skompilować i zaprogramować (jak to zrobić można znaleźć).
 • #3
  yogi009
  Level 43  
  Kolego Autorze, dużo bardziej wiarygodnie wyglądałby post pokazujący kilka linków do takich projektów DIY z pytaniem o to, który wybrać. Wtedy wiadomo, że coś tam poczytałeś. Kilka lat temu także stałem przed tym dylematem, wybrałem stację sterowaną Atmega-8 z termoparą typu K i do dzisiaj wiernie mi służy. W tego typu konstrukcjach musisz zwrócić uwagę nie tylko na część elektroniczną, ale także mechaniczną. Mocna, estetyczna i funkcjonalna obudowa jest bazą pod wszystko, co potem włożysz do środka. W przeważającej części projektów na Elce stosowana jest tania rączka Iron-N (popatrz chociażby w ofertę TME), do niej potrzebujesz transformatora 24V (najlepiej z podziałem na środku, dzięki czemu wyprowadzisz 12V do zasilania elektroniki). Zaprogramowanie układu też nie jest problemem, na pewno któryś z Kolegów pomoże.

  Także życzę Ci owocnej lektury tego forum i spotykamy się znowu na nieco bardziej konkretnej dyskusji.
 • #4
  fotzsyzrk
  Level 12  
  Dziękuję panowie za zabranie głosu :)

  Przeglądałem DIV z ostatniego czasu jak i poprzednie.
  Najbardziej chyba mnie przekonuje ten. Projekt https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3063444.html

  Czy to dobra ścieżka?

  Na początek zamierzam użyć trafa tego co posiadam, do zwoje go w okolice 24v i wyprowadzę odczep mną 12v, później poszukam toroidy docelowej :)