Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powermat s-185 migomat, przełącznik.

yogi33 20 Lip 2015 16:16 4218 17
  • #1 20 Lip 2015 16:16
    yogi33
    Poziom 12  

Witam mam problem z tym sprzętem.
    Wentylator nie działa, spalony. Płytka elektroniki to MM-100 i nie wiem jak podłączyć te przewody na wsuwki L1,N,N1. Przełącznik jest 6-pozycyjny ale też popsuty.
    Kolega chce aby podpiąć mu tylko największy zakres. Spawarka podpinana pod 400V. Pomiary uzwojeń z transformatora to:
    1-2 0,2Ohm
    7-8 0,6Ohm
    3-4 0,9Ohm
    4-5 0,4Ohm
    5-6 0,4Ohm

Korzystałem ze schematu spawarki Powermat 230 w linku:
    https://obrazki.elektroda.pl/2716513300_1324991405.jpg

Dziwne to że spalił się wentylator a trafo z elektroniki podaje 24V. Triaka też sprawdzałem i wychodzi na to że dobry.

Jak te uzwojenia podłączyć na 400V? L1 na 3 a L2 na 4?co zrobić z 7-8 bo też wyczytałem że podpięte pod 400V?

0 17
  • #2 21 Lip 2015 01:10
    jandrzej36
    Poziom 16  

Na schemacie widać że elektronika i wentylator, zawsze zasilany jest z "L1" i "N". Czyli zawsze zasilana jest na 220V. Widocznie ty podłączyłeś zasilanie 400V pod elektronikę i wentylator. Przeważnie to jest przyczyna spalenia się wentylatora. A trafo powinno dawać coś ok 15 V . Stad wiem że masz źle podłączone. Sprawdź jakie masz napięcie na uzwojeniu pierwotnym transformatora w elektronice. Na przewodzie "N" zawsze musi być NEUTRAL . Po naszemu "ZERO".
    Największa moc spawarki na 400V to uzwojenia 7-8 i 3-4 połączone tak jak na schemacie. Na 230V tylko 3-4. Podłącz wszystko tak jak na schemacie. Opisy są robione przeze mnie i są prawidłowe(te długopisem).

1
  • #3 21 Lip 2015 06:33
    yogi33
    Poziom 12  

Gdy podłączyłem to na pająku pod 230 to spawarka działa. Przyjmuje napięcie na zaciski 3-4, ale gdy próbuje podłączyć zaciski 7-8 pod 400V to wali bezpieczniki. Ktoś grzebał w tym sprzęcie bo wcześniej właśnie na rozpiętą płytkę wychodziło 400V ale uniknąłem jej spalenia bo nie podłączyłem. Zaciski 3-8 są razem złączone przy wyłączniku. Koszty naprawy to wyłącznik 75pln plus 40 za wentylator.

1
  • #4 21 Lip 2015 09:19
    jakvo
    Poziom 9  

Mam taki sam migomat w naprawie.Znajomy dostarczył z wyjętą płytką sterującą.Płytkę poprawiłem (zimne luty.ubytki szcieżek).Brak schematu , nie pozwolił na podłączenie wiązki
    do pinów N1 ,N ,L1 .Podłącze tak jak na schemacie i zobaczymy czy maszyna odpali.
    O wynikach poinformuje.

0
  • #5 21 Lip 2015 18:46
    jandrzej36
    Poziom 16  

Chyba jeszcze pamiętam. Ale musisz rozpoznać który przewód jest który . Zero podepnij pod skrajny zacisk na płytce Ten który idzie tylko do transformatora na płytce. Fazę (wejście) podepnij obok (środkowa wsuwka) idzie na transformator i triak i chyba do rezystora połączonego z optotriakiem MOC63 Trzecią wsuwkę podłącz do tego ostatniego który idzie na triak i układ gaszenia (rezystor-kondensator)

0
  • #6 21 Lip 2015 21:03
    yogi33
    Poziom 12  

Jestem ciekawy czy to że przy moim przełączniku Q2 jeden mostek był przepalony było przyczyną awarii bowiem kolega powiedział że spawał a spawarka nagle przestała pracować.
    W mojej wersji wyłącznik Q1 ma tylko 12 zacisków. A gdy podpiąłem 3-4 i 7-8 pod 400V przez bezpieczniki B10 to oba wybiło.
    Schemat jest od Powermat 230 a my mamy model 185.

0
  • #7 21 Lip 2015 22:16
    jandrzej36
    Poziom 16  

Smig 230 i 185 są prawie identyczne. Jedyna różnicą jest ilość diod w mostku prostowniczym.Jeżeli na 220V spawa i nie wybija bezpieczników to znaczy że trafo jest dobre. Być może odwrotnie podłączyłeś 7-8. 8 ma być połączona z 3. Spróbuj z najmniejszym prądem czyli 7- faza L1 8 połącz z 3 , pamiętaj o skręceniu 4 (są dwa przewody i 5 ma dwa przewody, na 6 daj L2 Możesz na próbę podłączyć bezpośrednio z jakiegoś kabla z wyłącznikiem (ale przez bezpiecznik) Czasami w elektronice jest uszkodzony optotriak MOC...... nie pamiętam pełnej nazwy. Na pierwszy rzut oka niby włącza traka ale tylko 1 połówkę sinusoidy. Wtedy też chyba wali bezpieczniki. Przepalony mostek świadczy o bardzo dużym prądzie gdzieś w układzie. Normalnie raczej się to nie zdarza.

0
  • #8 22 Lip 2015 09:04
    jakvo
    Poziom 9  

Podłączyłem na szybko wiazkę według schematu do N1 N L1 - ruszył tylko wentylator.
    Trzeba będzie pomierzyć co nieco.

0
  • #9 28 Lip 2015 21:53
    yogi33
    Poziom 12  

Dziś podpiąłem ten układ na 230V czyli 7-8 plus 3-4 przez bezpiecznik B10 i sypie ogniem. 8 połączone z 3. Podejrzewam że ten trafo jest padnięty na uzwojeniu 7-8 bo skoro nie przyjmuje 230V to i pod 400V nie zadziała. Podpinałem sam transformator, cała reszta rozpięta. Jutro rano jeszcze spróbuje spiąć pod 400V. Nie wiem o co chodzi, dlaczego tak bije bezpieczniki na jałowym bez obciążenia.

0
  • #10 29 Lip 2015 00:43
    jandrzej36
    Poziom 16  

Pisałeś że na 230V poszło. Jeżeli tak to żadne uzwojenie nie może być spalone! W transformatorze jeżeli jest spalone któreś z uzwojeń to robi ono przeważnie zwarcie między zwojowe. Co powoduje że W żaden sposób się go nie da uruchomić Po prostu cały transformator ma zwarcie. Bo na jedno uzwojenie idzie cała moc(to zwarte). Ale przecież na 230 V pracował. Pewnie za mały bezpiecznik dałeś i wybija przy rozruchu. Daj 16A charakterystyka B lub C. Charakterystyka jest bardzo ważna , określa ona czas w ciągu jakiego wybija bezpiecznik przy małym przekroczeniu prądu. A jak masz połączone pozostałe końcówki? Może są gdzieś pomylone opisy końcówek? Wszystkie pozostałe końce uzwojeń pozostaw nie podłączone.

0
  • #11 29 Lip 2015 08:04
    yogi33
    Poziom 12  

Dziś sprawdziłem pod 400V i na najmniejszym zakresie tak jak pisałeś połączyłam 7-L1 i 6- L2 reszta pozwierana oprócz 1 i 2. Jest dobrze. Napięcie wtórne 28V. Zabezpieczenie b10. Czekam na przełącznik z Elektrometu. Może to chodzi o zgodne fazy. W każdym razie trafo uznaje za dobre.

Dziś jednak nie mogę powiedzieć, że transformator jest dobry.
    Po założeniu przełącznika i sprawdzeniu na sucho bez spawania przy 230V okazało się ze raczej jest dobrze. Prędkość drutu wzrosła ze zmianą zakresu. Natomiast przy 400V przy bezpiecznikach C16 pierwsze dwa zakresy ruszyły, było słychać ewidentnie pracę trafo, natomiast przy 3 zakresie trafo spalił się, dymek poszedł w górę. Transformator popsuty.

0
  • #12 02 Sie 2015 20:48
    yogi33
    Poziom 12  

Teraz mam inny problem. Działa tylko na jednym zakresie pod 400V. Dlaczego jak przełączę na 230V nic się nie dzieje? Czy to wina elektronicznej płytki czy też ten przełącznik jest wadliwy?

0
  • #13 09 Sie 2015 18:23
    yogi33
    Poziom 12  

Widzę brak zainteresowania.
    Ostateczny problem z transformatorem bowiem uległo zniszczeniu zabezpieczenie termiczne. Pokazuje to na zdjęciu i pytam się czy jest jakaś możliwa naprawa tej usterki.

Jeden przewód wyciągnąłem a drugi pozostał i nie chce wyjść.
    Czy zalać całą szczelinę izolacją by uratować uzwojenie? Włożyć w to miejsce inne zabezpieczenie?

0
  • #14 01 Lip 2017 01:16
    simonek86
    Poziom 2  

Witam. podpinam sie do tematu mam miga 185 i na płytkę elektroniki przychodzi mi 400v nie wiem czemu. tym samym na transformator elektroniki tez. wiem ze już jest spalony ale nie wiem co mogę zrobić aby przychodziło 230v.
    jak odłączę termik to mam 120 na elektronice i wtedy świeci dioda z temperatury.
    wcześniej spalił się wentylator. prawdopodobnie tez przez to ze pojawiło sie 400v.

nie wiem czy to jest doprze podpięte ale moj wentylator jest podpięty tutaj(załącznik)

0
  • #15 01 Lip 2017 09:31
    jandrzej36
    Poziom 16  

A jaka masz wtyczkę?
    Ile jest bolcy we wtyczce?
    Jaki kolor podłączyłeś do którego bolca?
    Czy zwróciłeś uwagę że do spawarki wchodzą tylko 2FAZY NEUTRAL I UZIEMIENIE? Jeden bolec fazowy we 5 bolcowej wtyczce pozostaje nie niepodłączony?

0
  • #16 03 Lip 2017 16:31
    simonek86
    Poziom 2  

wtyczka była siłę i na 4 bolce. wszystkie były podłączone 3 fazowe i uziemienie.
    z faktu ze mam gniazdka tylko na 5 to podłączyłem 3 fazy i uziemienie w tyczce z 5 bolcami
    Kolory fazowe chyba nie maja wielkiego znaczenia.
    Do spawarki wchodzą 3 kable i uziemienie ale faktycznie na karteczce pod kostką sa L1.L2 i N.
    Lece podłączyć przynajmniej tak jak ma być. wtedy bede mieć 230 ma transformatorze jak sie domyślam :)

Edit: mam 230 wymienię ten transformatorek jak dostane taki i zobaczymy co sie będzie działo :)

0
  • #17 14 Gru 2017 00:41
    Tomispeed
    Poziom 10  

Ustaliłem dotychczas dot. Transformator i podłączenie S-Mig 185A jak ktoś rozszyfruje uzwojenie wewnętrzne był bym wdzięczny lub pomiary na tym trafo
    Powermat s-185 migomat, przełącznik.

0
  • #18 27 Lut 2018 13:07
    jandrzej36
    Poziom 16  

Nie analizowałem twojego rysunku. Ale przecież powyżej
    (kilka postów wyżej) masz oryginalny schemat, więc dokładnie wiadomo gdzie i jakie są uzwojenia. Nie wiem tylko ile zwojów. Ale to sprawdza się podczas odwijania starego -spalonego uzwojenia. Ja nigdy nie przewijałem tych transformatorów więc nie mogę tego wiedzieć . Na swoim rysunku masz wątpliwości co do uzwojenia 3-4 . Jest to GŁÓWNE -PIERWOTNE uzwojenie tego transformatora. Przy maksymalnym prądzie, zasilanie podłączone jest tylko pod nie -230V W przypadku pracy na 400V dołączane jest do niego uzwojenie 7-8 . Osobiście opisałem długopisem końcówki w prawidłowy (rzeczywiście istniejący) sposób. Oryginalne opisy są błędne.

0