Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naświetlarka UV do płytek drukowanych.

splawik00 20 Lip 2015 18:59 7224 52
  • Naświetlarka UV do płytek drukowanych.

Witam.
    Chciałbym zaprezentować jeden z kolejnych projektów jakim jest naświetlarka UV do płytek PCB. Projekt powstał jakiś czas temu umożliwiając mi przejście z wykonywania PCB metodą termotransferu, na metodę fotochemiczną.
    Całość oparta jest o cztery lampy 9W UV zasilane standardowo poprzez statecznik. Całość procesu nadzoruje Atmega8 taktowana wewnętrznie prędkością 4MHz.

Procesor umożliwia nastawę odpowiedniego czasu po którym automatycznie wyłączą się lampy. Po wystartowaniu przyciskiem "START" zapalają się lampy i zaczyna się odliczanie czasu. Można go również ręcznie zatrzymać klikając ponownie przycisk "STOP". Dodatkową funkcją jest zapis czasu do pamięci EEPROM. Po ustawieniu wartości czasu i przytrzymaniu przycisku "SAVE VALUE". W tym przypadku po włączeniu urządzenia mamy już ustawiony preferowany czas i wystarczy kliknąć "START".

Sama obudowa jest wykonana z płyty MDF. Wnętrze wyklejone jest folią aluminiową co odbija światło w kierunku płytki. Jeśli chodiz o szybę to zastosowałem zwykłą 2mm szybę. Mimo to czas naświetlania płytek przy zastosowaniu folii światłoczułej wynosi zaledwie 5 sekund. Dodatkowo zastosowałem kawałki gąbki na klapie, żeby dociskały płytkę do szyby, przez co pomiędzy zadrukowaną folią, a laminatem nie ma przerwy. W ten sposób uzyskuję ostre krawędzie ścieżek po naświetleniu.
    Zapraszam do komentowania :)

Naświetlarka UV do płytek drukowanych. Naświetlarka UV do płytek drukowanych. Naświetlarka UV do płytek drukowanych. Naświetlarka UV do płytek drukowanych. Naświetlarka UV do płytek drukowanych. Naświetlarka UV do płytek drukowanych. Naświetlarka UV do płytek drukowanych.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    splawik00
    Poziom 23  
    Specjalizuje się w: ---
    splawik00 napisał 831 postów o ocenie 125, pomógł 34 razy. Mieszka w mieście Zielona Góra. Jest z nami od 2007 roku.
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
    Kużdo
    Poziom 20  
    Mógłbyś dodać do opisu elementy z jakich wykonana jest naświetlarka? Nie ma schematu ani programu, ale myślę, że to jest najmniejszy problem, a sam chętnie wykonałbym taką naświetlarkę, tylko nie mogę rozpoznać elementów (żółta kostka, białe coś?), więc taki spis użytych elementów byłby pomocny :)
    splawik00
    Poziom 23  
    robertz68 napisał:
    Cześć,

te 5 sekund to nie pomyłka? Strasznie szybko to Ci idzie?

Nie, nie. To nie pomyłka :) 5 sekund wystarcza mi na odpowiednie naświetlenie folii.

Kuzdo napisał:
    Mógłbyś dodać do opisu elementy z jakich wykonana jest naświetlarka?

Żółta kostka to po prostu połączenie przewodów. A biała kostka (są dwie) odpowiada za działanie lamp. Cała elektronika, oprócz sterowania czasem, jest wyciągnięta z fabrycznej naświetlarki UV do paznokci :D Najłatwiej kupić używaną i mamy wszystko co potrzeba z lampami włącznie.
    krzysztofh
    Poziom 29  
    Jaką folię używasz, że wystarcza jej 5 sekund naświetlania?
    Z doświadczenia wiem, że te lampy nie grzeszą sprawnością i porównaniu z lampami Philipsa Actinic BL wypadają blado. Robiłem próby po zakupieniu trzech lamp UV do paznokci (w każdej cztery takie żarówki), więc nie jest to wyssane z palca.
    Ale ja stosuję POSITIV, który wymaga dłuższego naświetlania.
    krzysiek71
    Poziom 13  
    Witam.
    Mnie także nie chce wierzyć aby pięć sekund wystarczyło aby dobrze naświetlić folię światłoczułą.No chyba,że jakąś ogromną mocą 8-O
    Ja także używam tej metody i dopiero po wielu,wielu próbach z różnym czasem naświetlania doszedłem do najbardziej optymalnego czasu tj. 1.30s.
    Używam najzwyklejszej lampy do tipsów i w zupełności daje radę.
    Płytki wychodzą naprawdę fajnie,dla przykładu dwie testowe płyteczki.
    Płytka bez maski pośniedziała już trochę ale to tylko testy.
    Przymierzam się do zrobienia czegoś na wzór,
    https://www.youtube.com/watch?v=4SNkzoOvoD8
    Kużdo
    Poziom 20  
    splawik00 napisał:
    No to i ja się pochwalę moimi pięciosekundowymi płytkami :D

To może dla potwierdzenia tego co piszesz (i przekonania ludzi ;P) zamieścisz filmik z procesu naświetlania? ;> 5 sekund to super wynik.
    krzysztofh
    Poziom 29  
    Korzystając z mojej ostatniej naświetlarki w której zastosowałem osiem rur Philipsa ACTINIC 8W każda płytkę pryśniętą POSITIVEM naświetlam ok 70 sekund.
    Nie robiłem szczegółowych testów, ale widzę po kolorze emulsji że 5 sekund by nie wystarczyło. Po prostu nie chce mi się wykonywać naświetleń testowych. Do naświetlania używam ostatnio kalki technicznej, potraktowanej oparami acetonu.
    Wydruk ścieżek się nie prześwietla, więc jest OK.
    Gdyby wystarczyło powiedzmy 40 sekund to w sumie ile zaoszczędzę czasu? Produkcji masowej nie robię tylko amatorszczyzna i prototypy, więc mogę sobie pozwolić na stratę kilku sekund. I tak w tym czasie przygotowuję zazwyczaj roztwór NaOH do wywołania emulsji. Testy robiłem kiedyś przy pierwszej i drugiej naświetlarce, i na tym koniec.
    Też chętnie obejrzę ten film od naświetlenia do wywołania bez cięcia.
    splawik00
    Poziom 23  
    Oczywiście zamieszczę przy najbliższej okazji. Co do Positiv20 to nie wiem, ale folię światłoczułą gdy naświetliłbym tą naświetlarką dłużej niż 5 sekund to po prostu zostanie naświetlone to co nie powinno byc naświetlone. Jako matrycy używam folii przeźroczystej do drukarek laserowych i drukuję na czarno wzór.
    robert557
    Poziom 13  
    Witam
    Czas naświetlania jest zależny od wielu czynników zaczernienia foli ,papieru czy chociażby rodzaju świetlówki u mnie podobnie jak u kolegi czas naświetlania jest bardzo krótki przy ścieżkach szerszych ,do 10 s a jak w przypadku tej płytki 6 s. Dodam tylko że u mnie to 4 x15W odległość ok 20 cm i używam tej samej foli co Kolega
    Naświetlarka UV do płytek drukowanych. Naświetlarka UV do płytek drukowanych.
    Kużdo
    Poziom 20  
    Noooo, nieźle, nieźle :D Jestem pełen podziwu :D Chyba ukradnę swojej kobiecie naświetlarkę uv do paznokci i zaraz przerobię na naświetlarkę do pcb :D
    Czang16
    Poziom 11  
    Witan. Pewnie pytanie okaze sie trywialne lecz na jakiej zasadzie dziala taka naswietlarka?
    Zgory dziekuje za odpowiedz :-)
    Kużdo
    Poziom 20  
    Czang16 napisał:
    Witan. Pewnie pytanie okaze sie trywialne lecz na jakiej zasadzie dziala taka naswietlarka?
    Zgory dziekuje za odpowiedz :-)

Myślę, że tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszelkie pytania: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/naswietlarka-plytek-drukowanych.html

I cytat z tego postu (to jest tylko fragment):
    Suchy napisał:
    Proces wykonywania płytek metodą naświetlania przebiega następująco:

- Drukujesz na przeźroczystej folii mozaikę twojej płytki PCB na laserze

- Przykładasz wydruk do płytki pokrytej emulsją światłoczuła w ten sam sposób jak w przypadku papieru kredowego czyli wydrukiem do miedzi-farby

- Naświetlasz w zależności od lamp 6-10 minut (to co jest odkryte straci właściwości chroniące czyli ścieżki zostaną twarde wszystko inne zmięknie)

- Wrzucasz naświetloną płytkę do wywoływacza który usuwa farbę z miejsc które były wystawione na światło UV.

- Po chwili (20-50 sekund) masz już same ścieżki pokryte farbą reszta odsłonięta czyli taki sam efekt jak przy żelazku lecz bez jego użycia i ze znacznie większą precyzją.

- Na końcu oczywiście wytrawiasz i wuala... Piękna płytka gotowa.

Dodano po 8 [minuty]:

Ja mam za to inne pytanie, czy mi się wydaje, czy wydrukowałeś w zły sposób ścieżki, bo z tego co widzę, to teraz będziesz trawił te ścieżki, czy może o czymś zapomniałem lub jest jakiś jeszcze inny sposób?
    I dodatkowe pytanie, kupujesz gotowe płytki pokryte emulsją czy sam nakładasz?
    splawik00
    Poziom 23  
    Akurat nie trawiłem tej płytki. Zrobiona była jedynie na pokaz żeby nagrać film. I rzeczywiście nie zauważyłem, że to nie jest negatyw :D Wziąłem na szybko jakikolwiek projekt i nie zauważyłem tego. Oczywiście wytrawiłbym w ten sposób ścieżki, a nie to co ma być wytrawione :D
    Co do drugiego pytania, to pisałem już że używam folii światłoczułej. Nie próbowałem nigdy korzystać z gotowych płytek pokrytych emulsją, ponieważ są strasznie drogie w porównaniu do folii.
    Kużdo
    Poziom 20  
    Faktycznie, jakoś przeoczyłem to o nieużywaniu emulsji...

Czyli w Twoim przypadku masz czysty laminat bez jakichkolwiek emulsji itp. taki najzwyklejszy i naklejasz na niego folię światłoczułą z nadrukiem i tyle starcza do naniesienia ścieżek? Pytam, bo ten laminat na tym filmie jest srebrny i dziwnie to wygląda (lub jeszcze za mało wiem :D), a chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej przed wykonaniem własnej naświetlarki.
    splawik00
    Poziom 23  
    Dokładnie tak, zwykły laminat. Kolor być może na filmie tak wygląda, ale jest to czysta miedź. Ja przygotowuję płytkę w taki sposób, że papierem ściernym w kształcie kostki o gradacji 180 lub więcej przeszlifowuję miedź pod wodą aź będzie czysta i będzie ładnie błyszczeć. Później biorę odrobinę zwykłego proszku do prania i ręką nanoszę na płytkę, rozcieram i nie dotykając już więcej powierzchni miedzi spłukuję całość pod bierzącą ciepłą wodą. Następnie wkładam laminat do czystej niegłębokiej miski i nalewam koło 1-2cm wysokości powyżej płytki wodę z kranu, ciepłą. Następnie z odmierzonego na oko kawałka folii zrywam z wewnętrznej strony folię zabezpieczającą i kładę delikatnie na powierzchni wody (nie płytki). Po ustawieniu w miarę równo folii nad płytką biorę kartę np. bankomatową i brzegiem w jednym miejscu dociskam do płytki folię. Następnie przytrzymując już ręką całość wygładzam powierzchnię kartą, ale po kawałeczku. Nie za duzo na raz, bo folia się nie naciągnie jak trzeba. Jak już mamy ten etap za sobą to wyciągam całość i odkładam folią na dół, zeby się nie naświetlała. Po nagrzaniu laminatora biurowego, ale nie na max (jakieś 3 minuty grzania) przepuszczam płytkę. Ile razy? Na oko, ale wyznacznikiem jest temperatura. Średnio 2-3 razy, zasadniczo do momentu, kiedy nie jesteśmy w stanie jej utrzymać ręką, bo parzy. Po tym etapie zdejmuję drugą folię zabezpieczającą z góry i dalej mamy już pokazane na filmie.
    [...]
    Po wytarciu płytki z resztek wywoływacza suszarką do włosów wysuszam płytkę, żeby folia była w dotyku jak plastik, a nie guma. Po tym etapie dla utwardzenia na 200% folii naświetlam jeszcze 40 sekund w naświetlarce. Następnie trawię w przygotowanej wytrawiarce do momentu aż miedź zejdzie z laminatu. Nastęnie zmywam acetonem całą folię ze ścieżek. Po tym procesie i po umyciu płytki nanoszę znów tę sama folię tak jak powyżej opisałem, lecz tym razem zamiast wzoru ścieżek nakładam wzór padów zakrywając miejsca gdzie będzie cyna (odwrotnie niż ścieżki!). Po wywołaniu znów suszę suszarką i naświetlam kolejną minutę do ostatecznego utwardzenia. W ten sposób uzyskuję soldermaskę nie inwestując w specjalną zieloną folię. Oczywiście efekt nie dorównuje prawdziwej soldermasce, ale i tak jast wystarczająco dobry. Jedynie nie można używać płynów na bazie alkoholu do zmywania resztek kalafonii z PCB lub do lutownia SMD, bo zmyje to soldermaskę. Ale ogólnie warto :D
    Kużdo
    Poziom 20  
    Wielkie dzięki za opis :) W sumie przy termotransferze robię początek identycznie.

Mam jeszcze inne pytanie, pewnie głupie, ale nie do końca rozumiem działanie folii światłoczułej. Normalnie zadrukowujemy folię pozytywem, żeby chronić ścieżki, emulsja tam ma pozostać twarda i wywoływanie zmywa wszystko co było naświetlone.
    U Ciebie za to zadrukowana część folii definiuje co będzie trawione, a cała reszta + fragmenty nie zakryte folią nabrały koloru jakby zostały pokryte emulsją. O co tutaj chodzi? :D

Nie ważne, wszystko już rozumiem :D Źle zrozumiałem Twój opis i dziwiłem się, że piszesz, że po przyklejeniu folii dalej mamy pokazane na filmie, a na filmie dopiero naklejasz folię :) Teraz już kumam, folia światłoczuła pozostawia emulsję, a zwykła folia jest maską dla folii światłoczułej.
    robertz68
    Poziom 11  
    Dla mnie rewelacja. Sam właśnie buduję naświetlarkę na bazie ledów UV, sterowanie przez arduino pro mini bo mam ich kilkanaście i tańsze są niż procek w naszych sklepach.
    Takie 4 płytki będą w naświetlarce:
    Naświetlarka UV do płytek drukowanych.

Została mi tylko do wykonania jakaś sensowna obudowa i dopieszczenie programu i przejdę na metodą foto.

Dzięki za film.
    rudzik23
    Poziom 8  
    Czy taka lampa lampa-uv-led-do-paznokci-36w wystarczy do naświetlenia foli światłoczułej.
    krzysssztof
    Poziom 20  
    Tylko, że mówimy o świetlówkach UV, a kolega zapytał o lampy LED UV.
    Skoro świecą ultrafioletem to też powinny bezproblemowo działać, ale może ktoś sprawdzał ?