Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz audio Holton 200

bf199 20 Jul 2015 20:53 17658 35
 • Wzmacniacz audio Holton 200

  Witam wszystkich, chciałbym zaprezentować zbudowany przeze mnie od podstaw wzmacniacz audio w wersji stereo oparty o znaną końcówkę mocy HOLTON 200 wraz z przedwzmacniaczem, selektorem wejść oraz układem zabezpieczeń. Całość powstawała etapami w zależności od wolnego czasu i funduszy. Zaczęło się od pomysłu zbudowania solidnego, a zarazem mocnego i mało awaryjnego wzmacniacza audio, który nadał by się do napędzenia dwóch kolumn jakie posiadałem w domu (STX F-130), oraz w razie potrzeby wykorzystania go przy nagłośnieniu małych imprez. Postaram się opisać po kolei każdy z modułów jakie zastosowałem w konstrukcji wraz sposobem wykonania całości urządzenia.

  Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200


  - Obudowa –

  Pierwszym założeniem było to, abym wykonał ją samemu od podstaw z profili i blachy aluminiowej, lecz któregoś dnia wypatrzyłem na allegro świetną obudowę metalową (nowa obudowa uniwersalna starszego typu), która idealnie by pomieściła w sobie wszystkie bebechy wzmacniacza. Wystarczyło by ją przerobić, wzmocnić i dorobić do niej tył wraz z przodem, którego brakowało. Spodobała mi się ponieważ jej szkielet był zbudowany właśnie z skręcanych profili aluminiowych, do którego była dokręcona reszta (boki, spód i górna pokrywa). Nie zastanawiając się długo zamówiłem i zacząłem dostosowywać do swoich potrzeb. Na początek przedzieliłem ją na dwie komory blachą aluminiową, tak aby oddzielić blok zasilania od bloku audio by nie przedostawały się do niego niepotrzebne zakłócenia pochodzące od transformatora itp. Dzięki temu nie mam problemu z tzw. „buczeniem”, a automatycznie usztywniło to też całą konstrukcję. Wykonana ścianka służy również jako miejsce prowadzenia przewodów do poszczególnych modułów. Kolejnym wzmocnieniem było przykręcenie dwóch aluminiowych płaskowników, na jednym przymocowana jest końcówka mocy zaś na drugim transformator i płytka zasilacza. W dolnej pokrywie wyciąłem duży otwór. Znajduje się on centralnie pod radiatorem końcówki i służy jako wentylacja, został przysłonięty wyprofilowaną blachą posiadającą kilkanaście rzędów otworów. Obudowa stoi na dorobionych z mosiądzu nóżkach (zostały wytoczone na tokarce, nagwintowane następnie wkręciłem w nie szpilki i od spodu nakleiłem podkładki filcowe ponieważ całość trochę waży, a nie chciałem porysować sobie mebli). Na górnej pokrywie umieściłem trzy plastikowe wloty powietrza pochodzące z obudowy amplitunera ZODIAK.

  Panel przedni i tylni został wycięty z blachy aluminiowej 3mm. Opisy do niego zaprojektowałem w corelu, a następnie wydrukowałem na etykiecie samoprzylepnej A3 i zabezpieczyłem bezbarwną folią samoprzylepną. Po wywierceniu otworów, wyszlifowaniu nierówności i odtłuszczeniu nakleiłem całość.


  Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200


  - Zasilanie -

  Do zasilenia końcówki mocy służy transformator toroidalny 2x40V 500W wraz z płytką zasilacza symetrycznego, na której umieszczone są dwa kondensatory elektrolityczne 10 000 uf i mostek prostowniczy wraz z kondensatorami przeciwzakłóceniowymi. Dodatkowo na trafie nawinąłem uzwojenie wytwarzające napięcie potrzebne do zasilenia płytki z modułem układu zabezpieczeń. Przedwzmacniacz oraz selektor wejść są zasilane z osobnego transformatora i zasilacza.


  Wzmacniacz audio Holton 200


  - Układ zabezpieczeń –  Posiada w sobie: miękki start transformatora, opóźnienie załączenia i odłączenia kolumn ( nie słychać w nich stuków) oraz zabezpieczenie przed napięciem stałym na wyjściu końcówki mocy. Dodatkowo jest to wszystko sygnalizowane na panelu z diodami LED i buzzerem, który umieściłem wewnątrz obudowy.


  Wzmacniacz audio Holton 200


  - Selektor wejść audio -

  Zastosowałem prosty selektor oparty o dwa układy scalone, CD4052 i CD4022. Posiada on cztery kanały stereo, które przełącza się za pomocą przełącznika monostabilnego umieszczonego na froncie wzmacniacza. Dodatkowo jedna z 4 diód LED sygnalizuje które wejście jest wybrane i aktywne w danej chwili.


  Wzmacniacz audio Holton 200


  - Przedwzmacniacz-

  Użyłem przedwzmacniacza opartego o wzmacniacze operacyjne, ponieważ nie chciałem władać do wzmacniacza żadnego mikroprocesora. Posiada typowe funkcje: regulację barwy dźwięku, balansu i poziomu głośności. Zasilany jest napięciem symetrycznym 15V.


  Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200


  - Końcówka mocy -

  Co tu dużo pisać, jest to bardzo znana i polecana na elektrodzie końcówka mocy HOLTON 200 w standardowym wykonaniu. Posiada bardzo dobre parametry i ma sporą moc, ok. 100W na kanał przy obciążeniu 8 omów. Według mnie spisuje się świetnie, jest łatwa do wykonania i dość prosta w uruchomieniu. Przy prawidłowym zmontowaniu rusza od kopa, pozostaje tylko wyregulować prąd spoczynkowy (ja mam ustawiony na 95mA) i należy pamiętać o dobrym chłodzeniu tranzystorów mocy. Zastosowałem spory radiator, który śmiało daje rade, dodatkowo chłodzony jest powietrzem z wentylatora, który posiada swój sterownik i załącza się w zależności od temperatury (czujnik przykręciłem na górze radiatora).


  Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200


  Podsumowując: Jestem bardzo zadowolony ze stworzonego sprzętu. Spisuje się świetnie, nie mam z nim żadnych problemów (awarii), gra czysto i czuć jego moc. Wszystkie płytki wykonywałem metodą termo-transferu, przewody sygnałowe są ekranowane, a zasilające mają odpowiedni przekrój, starałem się w miarę możliwości je ładnie i odpowiednio układać. Na pewno padnie pytanie związane z kosztami jakie poniosłem więc już z wyprzedzeniem na nie odpowiem. Dużo części kupowałem nowych, ale też sporo miałem w zapasach domowych. Całość wyniosła mnie jakieś 600-700 zł. Wiem że to dość sporo i w tej cenie kupiłbym jakiś dobry markowy używany wzmacniacz, lecz wolałem złożyć go samemu. Pozdrawiam i czekam na wasze opinie.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  bf199
  Level 20  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika
  bf199 wrote 603 posts with rating 376, helped 6 times. Live in city Kolbuszowa. Been with us since 2005 year.
 • #2
  wujekadi
  Level 12  
  Jestem pod wrażeniem. Czysty montaż, wszystko solidnie, równo. Przyjemnie się patrzy. Gratuluję wzmacniacza.
 • #3
  turfa8
  Level 18  
  600-700 zł za taką estetykę i jakość wykonania dałbym z zamkniętymi oczami.
 • #4
  xdiax
  Level 22  
  Dokładnie. Takie rzeczy powinny być pokazywane w dziale DIY Akustyka, nie pudła z głośnikami, oklejone okleiną, dumnie nazywane "profesjonalnymi nadstawkami estradowymi".
 • #5
  burur
  Level 21  
  Witam serdecznie
  Jakość wykonania powala na kolana, konstrukcja estetyczna, miło się ogląda takie projekty, coś pięknego.
  Gratuluje wykonania
  Pozdrawiam
 • #6
  tesla97
  Level 14  
  Witam.
  Tak ładnego wzmacniacz dawno tu nie było.
  Udostępni kolega schematy (no może bez końcówki)?
  Te kratki z Zodiaka świetnie pasują.
  Jaki był koszt tak mniej więcej?
 • #7
  bf199
  Level 20  
  Dziękuję za pozytywne komentarze i opinie, podsyłam schematy itp. o które prosił kolega tesla97. Co do kosztów to tak jak pisałem wyżej, w granicach pomiędzy 600 a 700zł.
 • #8
  matior
  Level 7  
  Co tu dużo gadać. Jest po prostu super. Sam chciałbym taki mieć.
 • #9
  mariuszporęba
  Level 19  
  Witam. To właśnie jest DIY. Porządek w środku lepszy niż u wielu "markowych" producentów.
  Zastanawiam się tylko kiedy znajdą się Ci, którzy uznają, że Twoja praca była bezsensowna bo: "Za 600zł kupisz nowy wzmacniacz". Fajny desing, przypominają mi się czasy technikum i prace dyplomowe...to były czasy:)
 • #10
  Maxiset
  Level 19  
  Czy to twój pierwszy projekt DIY?
  Wielki plus za estetykę i opis projektu!
 • #11
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Widzę same pochwały, ale w niektórych miejscach można się przyczepić do estetyki. Np. (czerwone kółeczko)
  Wzmacniacz audio Holton 200
  Dlaczego tyle gołego ekranu nie zabezpieczyłeś?
 • #13
  januss73
  Level 32  
  A jak się ten 4052 sprawuje? Próbowałeś zrobić obejście, żeby sprawdzić wpływ układu na sygnał? Nie lepiej było zrobić to jednak jak wszyscy na przekaźnikach?

  Muszę przyznać jak poprzednicy, że estetyka bez zarzutu.
 • #14
  bf199
  Level 20  
  januss73 według mnie ten układzik świetnie spełnia swoja rolę, lecz nie bawiłem się w pomiary:) w przekaźnikach po pewnym czasie wypalają się styki i kosztują trochę więcej od CD4052. Wykonanie mojego selektora zamknęło się z 6zł plus pcb, więc na pewno to tańsze rozwiązanie i wcale nie gorsze:)
 • #15
  januss73
  Level 32  
  bf199 wrote:
  januss73 według mnie ten układzik świetnie spełnia swoja rolę, lecz nie bawiłem się w pomiary:) w przekaźnikach po pewnym czasie wypalają się styki i kosztują trochę więcej od CD4052. Wykonanie mojego selektora zamknęło się z 6zł plus pcb, więc na pewno to tańsze rozwiązanie i wcale nie gorsze:)

  No niby tak, chociaż przy takich poziomach sygnału to styki prędzej zaśniedzieją jak się wypalą:)
  Z drugiej strony ludziska w audio walczą z wartościami THD po przecinku i dwóch zerach a tu na starcie masz bodajże 0,2-0,3%.
 • #16
  Pokrentz
  Level 22  
  Jeden poważniejszy mankament: radiator. Jego żeberka powinny być pionowe, nie poziome. Poziome żeberka właściwie zabijają cały radiator, bo praktycznie uniemożliwiają konwekcję powietrza, która jest głównym mechanizmem chłodzenia o ile nie mamy obiegu powietrza wymuszonego np. wiatraczkiem.
  Ale poza tym - gratulacje estetycznej i porządnej roboty. A drobne problemy - kto mi pokaże wzmacniacz fabryczny za 700 zł, nawet używany, który nie ma jakichś konstrukcyjnych błędów - choćby drobnych?
 • #17
  User removed account
  User removed account  
 • #18
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  To ja się jeszcze przyczępię. Masz rozbudowany układ zabezpieczeń, a jakoś nie doczytałem się czy jest zabezpieczenie zwarciowe? Jeśli nie ma, to poważny błąd.

  P.S. Możecie sobie klikać znów na minusiki :) Dziecinada...
 • #21
  aklosek
  Level 13  
  W załączniku jaki zamieściłeś, są schematy przedwzmacniacza, zabezpieczeń,itd a nie ma najważniejszego - wzmacniacza mocy, czy go umieścisz??
 • #22
  WLODEKWLODEK
  Level 11  
  Wykonanie bardzo estetyczne ale... no właśnie ta końcówka mocy ma poważne błędy. Polecam test tej końcówki, projektant Holtona popełnił szkolne błędy. www.fratu.pl/irek/?holton200-(al35),45
 • #23
  radarek12
  Level 14  
  Witam,
  gratuluje wykonania.
  Można zapytać ile czasu poświęciłeś na jego budowę ?
  Pozdrawiam
 • #24
  elektryku5
  Level 39  
  Robiąc chłodzenie na wzór tunelu mogłeś zapewnić łatwiejszy przepływ powietrza dając na front panel coś w stylu kratki (tak jak w estradowych konstrukcjach), bo w tej chwili ciepłe powietrze musi przedostać się przez szczelinę między radiatorem i frontem.

  Tak przy okazji mała uwaga, do domowych wzmacniaczy dobrej klasy daje się spore radiatory, żeby nie było konieczności stosowania wentylatora, który w domu może po prostu wkurzać, co innego estrada, przy dużych poziomach głośności nikt się nimi nie będzie przejmował.
 • #25
  Hoptymista
  Level 14  
  Mogę zadać głupie pytanie? Dlaczego trafo zasilające ma 500W jeżeli moc wyjściowa to 100W na kanał? Nie wystarczyłby transformator 2x mniejszy?
 • #26
  Freddy
  Level 43  
  Hoptymista wrote:
  Mogę zadać głupie pytanie? Dlaczego trafo zasilające ma 500W jeżeli moc wyjściowa to 100W na kanał? Nie wystarczyłby transformator 2x mniejszy?
  Słyszałeś coś może o sprawności wzmacniacza ? Nie jest ona 100%.
 • #27
  Hoptymista
  Level 14  
  Czyli moc strat jest prawie 2x większa niż moc wyjściowa końcówki mocy? Aha...
 • #28
  Freddy
  Level 43  
  Zakładając moc 2x100W i sprawność około 65% potrzeba około 300W z zasilacza.
  Autor zastosował transformator 500W, bo taki pewnie miał pod ręką, co niczym nie grozi.
 • #29
  aftys6
  Level 19  
  Mi konstrukcja strasznie przypomina styl Forte 201;)
  A przy okazji bardzo się podoba. Czy możesz podać model tej obudowy, jeżeli jest gdzieś umieszczony, ew kto jest/był producentem jeżeli posiadasz takie informacje ??
 • #30
  Hoptymista
  Level 14  
  @Freddy Wiem, że niczym to nie grozi ale chciałem znać powody takiej decyzji. Poczekajmy na autora :)