Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Dell - W jaki sposób podzielić dysk twardy?

cmgcmg70 20 Lip 2015 21:19 498 4
  • #1 20 Lip 2015 21:19
    cmgcmg70
    Poziom 11  

Witam !

Zastanawiam się od dłuższego czasu,jak w moim laptopie podzielić dysk twardy,aby starczyło miejsca na system.Dysk ma pojemność 500gb. Obecnie na partycji systemowej (bo na razie tylko jedną mam) jest 423gb wolnego miejsca z 455gb.Mam system Windows 8. I jeszcze mam pytanie- czy idzie utworzyć nową partycję odbierające trochę miejsca z tej systemowej? Czy jeżeli da się utworzyć nową partycję zmniejszając tę systemową,to czy z tej systemowej się nic nie wykasuje lub np. się system nie zepsuje?

0 4
  • #2 20 Lip 2015 22:35
    IXOF
    Poziom 18  

Oczywiście da się to zrobić i to chyba nawet z poziomu panel sterowania->narzędzia administracyjne-> zarządzanie komputerem->zarządzanie dyskami. Wybierasz tam swoją partycje->zmniejsz wolumin ustawiasz o ile zmniejszyć. Powstanie Ci nieprzydzielone miejsce, klikasz prawym i nowy wolumin prosty. A jak podzielić, to cóż, może zostaw na system 50-100gb, a reszta na drugą partycję.

0
  • #3 30 Lip 2015 14:14
    PatSol
    Poziom 2  

Najłatwiej do podzielenia dysku jest użyć programu, na przykład Partition Magic. Nic się nie zepsuje, nic się nie wykasuje. Ja dzieliłem zawsze dysk pół na pół. Nie wiem do czego używasz komputera, w moim przypadku same programy projektowe to ok 150 GB.

0
  • #4 30 Lip 2015 15:00
    Dra98
    Poziom 41  

Zarządzanie dyskami zmniejsz wolumin powinno wystarczyć, jednak jeśli jest partycja recovery trzeba to zrobić uważnie, gdyż później nie zadziała.
    Odnośnie Partition Magic nie radzę używać - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2332913.html

cmgcmg70 napisał:
    Zastanawiam się od dłuższego czasu,jak w moim laptopie podzielić dysk twardy,aby starczyło miejsca na system.

W jakim celu? Proszę podać czy jest partycja recovery?

0
  • #5 01 Sie 2015 08:21
    piotr.solek
    Poziom 20  

Dra98 napisał:
    Zarządzanie dyskami zmniejsz wolumin powinno wystarczyć, jednak jeśli jest partycja recovery trzeba to zrobić uważnie, gdyż później nie zadziała.

Potwierdzam. Jeśli będą problemy z uzyskaniem odpowiedniej wielkości partycją trzeba będzie pierw włączyć defragmentację.
    Sugeruje też zrobić sobie na usb narzędzia przywracania systemu (16GB pendrive dla całego systemu). Służy do tego dell beckup and recovery do pobrania ze strony.

0