Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty zamek szyfrowy [Attiny85]

Tomekddd 20 Lip 2015 21:48 5109 8
 • Prosty zamek szyfrowy [Attiny85]

  Witam wszystkich, zapewne większość forumowiczów ceni sobie prywatność, a może nawet ma młodsze rodzeństwo które niczym siostra Dextera sieje spustoszenie w jego wynalazkach i za nic ma wszelkie zakazy grzebania w nie swoich rzeczach. Tak właśnie zrodził się pomysł stworzenia prostego zabezpieczenia pokoju, w którym najczęściej tworzę coś nowego.
  Pomysłów było od groma i po długich przemyśleniach wybór padł na zamek szyfrowy.

  Schemat powstał dość szybko w programie KiCAD natomiast płytkę zaprojektowałem dopiero po skompletowaniu wszystkich części.
  Prosty zamek szyfrowy [Attiny85]

  Idea wstępnie została nakreślona więc należało rozejrzeć się po warsztacie za elementami które można jakoś wykorzystać. Po przekopaniu piwnicy wygrzebałem podświetlaną klawiaturę oporową dzięki której wprowadzanie cyfr zrealizowalem na tylko jednym pinie mikrokontrolera, a tym samym mikrokontroler mógł mieć zaledwie osiem wyprowadzeń.

  Prosty zamek szyfrowy [Attiny85] Prosty zamek szyfrowy [Attiny85]

  Kolejna wyprawa w czeluści mojej piwnicy zaowocowała niezwykłym znaleziskiem, a był to rygiel elektromagnetyczny z jakiejś starej furtki. Przeczyszczony i nasmarowany otwiera się bez problemu już przy napięciu 10V i pobiera niecały 1A.
  Do pełni szczęścia brakowało mi tylko drobnicy elektronicznej i mikrokontrolera, jednak takie elementy trzymam odpowiednio posegregowane wiec nie musiałem długo szukać.
  Jako „mózg” urządzenia wybrałem Attiny85 ponieważ posiada dużo pamięci i mało wyprowadzeń, a na tym etapie jeszcze nie wiedziałem że kod zajmie tak niewiele ;)

  Przyszła więc pora na oprogramowanie, które powstało na szybko w BASCOM.
  W czasie kombinowania nad kodem, wpadł mi do głowy pomysł aby wprowadzić możliwość włączania / wyłączania routera z zewnątrz pokoju. Router często wyłączam gdy jest nie używany albo gdy wyjeżdżam na dłużej, a żeby umożliwić innym domownikom korzystanie z Internetu trzeba było dołożyć taką funkcję do zamka. Ponieważ posiadałem już sterownik zajmujący się prostą automatyką w pokoju umożliwiający kontrolowanie pracy routera wystarczyło połączyć go przewodem z zamkiem i odpowiednio oprogramować. Przewód znalazłem dwu żyłowy, a w Attiny były jeszcze wolne wyjścia postanowiłem więc wprowadzić możliwość odblokowywania zamka z poziomu sterownika pokojowego, po to abym nie musiał za każdym razem wstawać do drzwi żeby wpuścić kogoś kto nie zna kodu, teraz mogłem to robić z pilota.
  Kod: vbnet
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod  Po skompletowaniu wszystkiego pozostało tylko zrobić płytkę i zamontować zamek na drzwiach.
  Było to najtrudniejsze zadanie bo przewody nie mogą być widoczne a dodatkowo drzwi muszą być ruchome. Ostatecznie przewody puściłem listwą przypodłogową do drzwi, a następnie wyfrezowałem w drzwiach kanały na przewody i wszystko zaszpachlowałem i pomalowałem. Jedynym widocznym elementem jest biała puszka przykrywająca elektronikę zamka bo nie było gdzie jej schować.
  Zamek zasilany jest z instalacji solarnej więc nie ma problemu z brakiem prądu, dodatkowo jest możliwość otwarcia drzwi po odkręceniu gałki. W przypadku jakiejkolwiek awarii przewód zasilania rygla przebiega w jednym miejscu tak aby umożliwić do niego dostęp i podanie zasilania z zewnątrz.

  Na zdjęciach jeszcze widoczne przewody bo układ był w fazie testów. Niestety nie mam zdjęć efektu końcowego.
  Prosty zamek szyfrowy [Attiny85] Prosty zamek szyfrowy [Attiny85]

  Poniżej jeszcze krótkie filmiki z testów. Brzęczyk w rzeczywistości jest ledwo słyszalny.  Dziękuję wszystkim którzy dotrwali do końca, pozdrawiam i zapraszam do dyskusji Tomek.

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  Tomekddd
  Poziom 23  
  Offline 
  Tomekddd napisał 826 postów o ocenie 31, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Turbia. Jest z nami od 2006 roku.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #2
  krzysiekdg
  Poziom 13  
  Jak ustawić własny kod?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #3
  Kużdo
  Poziom 20  
  krzysiekdg napisał:
  Jak ustawić własny kod?

  Kod jest zapisany w pamięci programu, tutaj autor mógł zrobić prostą funkcję zapamiętywania, no ale jest jak jest. Kod jest zapisany w linijkach 42-45.
 • #4
  Tomekddd
  Poziom 23  
  Dokładnie tak jak kolega wyżej napisał. Nie robiłem zmiany kodu z klawiatury z tego względu że jeszcze od początku kodu nie zmieniałem, a jak zajdzie potrzeba to mam programator pod ręką.
 • #5
  Kużdo
  Poziom 20  
  Tomekddd napisał:
  Dokładnie tak jak kolega wyżej napisał. Nie robiłem zmiany kodu z klawiatury z tego względu że jeszcze od początku kodu nie zmieniałem, a jak zajdzie potrzeba to mam programator pod ręką.

  Jest też plus tego rozwiązania - jak ktoś pozna kod, to nie zmieni go specjalnie na inny ;) No ale masz awaryjne otwieranie, więc i tak byś do środka wszedł.
 • #6
  Tomekddd
  Poziom 23  
  Wiesz gdyby to było zabezpieczenie jakiegoś sejfu czy czegoś cennego to można by się bawić w różne udziwnienia, a tak wystarczy że drzwi są zamknięte ;)
 • #7
  Kużdo
  Poziom 20  
  Dokładnie, liczy się użyteczność i prostota wykonania. Nie ma co tworzyć wielkich kalibrów dla zabicia muchy :D
 • #8
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #9
  Tomekddd
  Poziom 23  
  Christophorus napisał:
  Jakby zamocować cały zamek na futrynie lub ścianie to można by zyskać na estetyce montażu. A tak wiszące przewody na drzwiach nie wyglądają najlepiej. Nie najlepiej wygląda też radiator stabilizatora napięcia. Gdyby zastosować mocniejszy tranzystor to mógłby on bezpośrednio włączać cewkę rygla, bez konieczności stosowania przekaźnika. Schemat też sprawia wrażenie mono prowizorycznego.


  Zdjęcie i nagrania są z testów obecnie widać tylko puszkę z elektroniką bo przewody są we wnętrzu drzwi. Radiator jest zbędny bo stabilizator jest ledwo ciepły ale dałem go zapobiegawczo. Przekaźnik był pod ręką więc nie kombinowałem z tranzystorem. Jedyne widoczne przewody to przejście z futryny na drzwi przy samej podłodze.

  Dzięki za podpowiedź, pokombinuję z zabudowaniem całej elektroniki w ścianie :)