Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DS18B20 i dwa termometry - jednoczesny odczyt

Pyzaczek 20 Jul 2015 22:34 993 11
    Pyzaczek
    Level 19  
    Otóż mam zainstalowany różnicowy sterownik solarny, który wykorzystuje dwa układy DS18B20. Można odczytać temperaturę albo z jednego albo z drugiego czujnika, a ja chciałbym odczytywać temperaturę i z jednego i z drugiego czujnika jednocześnie. Mam termometr (a właściwie termostat - ale to bez znaczenia), który współpracuje z DS18B20. Czy można to wszystko podłączyć tak abym odczytywał temperaturę z obu czujników jednocześnie?
    Pozdrawiam
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    mickpr
    Level 39  
    Fizycznie DS18B20 to czujnik 1-Wire i jest przygotowany do pracy wielu urządzeń na jednym kabelku (+masa). Pytanie - czy twój termostat może znaleźć i obsłużyć dwa czujniki na raz?
    Pyzaczek
    Level 19  
    mickpr wrote:
    Pytanie - czy twój termostat może znaleźć i obsłużyć dwa czujniki na raz?
    Termostat, który współpracuje z solarem korzysta z dwóch czujników bo to termostat różnicowy - reaguje na różnicę temperatur między dwoma czujnikami. Wyświetla temperaturę jednego czujnika, a po przyciśnięciu przycisku wyświetla temperaturę drugiego czujnika. Ja chcę odczytywać temperaturę z dwóch czujników jednocześnie czyli jeden czujnik musiałby współpracować z dwoma wyświetlaczami.
    szczywronek
    Level 27  
    Jeśli zależy Ci na uzyskaniu pomocy to napisz o co Ci chodzi w taki sposób, aby dało się to zrozumieć. Bo teraz to tak:

1. na początku jest jakiś system solarny z dwoma DSami
    2. potem pojawia się jakiś termometr/termostat "bez znaczenia" z jednym (?) DSem
    3. coś chcesz z czymś łączyć... skąd użytkownicy forum mają wiedzieć jakie Ty masz układy i jak można je połączyć?
    4. na koniec pojawiają się dodatkowo dwa wyświetlacze

Pytanie zagadka - co to ma wspólnego z mikrokontrolerami?
    Pyzaczek
    Level 19  
    Pierwszy post wszystko wyjaśnia, ale napiszę jeszcze raz:
    Mam zainstalowany system solarny (własnej konstrukcji z tego tematu), którym steruje termostat różnicowy wykorzystujący dwa czujniki DS18B20. Jeden z tych czujników zainstalowany jest w solarze, a drugi w zbiorniku CWU. Na wyświetlaczu termostatu różnicowego można wyświetlać albo temperaturę czujnika w solarze albo - po przyciśnięciu odpowiedniego przycisku - w zbiorniku CWU. Wszystko działa prawie jak należy. Ze względu na to "prawie" chciałbym mieć możliwość jednoczesnej obserwacji temperatury w solarze i w zbiorniku CWU. Chciałbym wykorzystać do tego drugi termostat, który również pokazuje temperaturę czyli jest termometrem (stąd zwrot "bez znaczenia"). Termostat ten jest zwykłym termostatem (nie różnicowym), a do prawidłowej pracy wymaga podłączenia właśnie czujnika DS18B20. Reasumując: Czy do jednego czujnika DS18B20 mogę podłączyć dwa urządzenia? Co prawda różne ale wykorzystujące ten sam typ czujnika DS18B20. Gdyby było to możliwe to na wyświetlaczu termostatu różnicowego miałbym temperaturę solara, a na wyświetlaczu dodatkowego termostatu - termometru miałbym temperaturę zbiornika CWU i byłbym szczęśliwy :)
    szczywronek wrote:
    Pytanie zagadka - co to ma wspólnego z mikrokontrolerami?
    Nie wiem - temat został przeniesiony z innego działu chyba przez Administratora.
    kisielos12
    Level 26  
    Teoretycznie dało by się, praktycznie będzie ciężko. Jestem na 80% pewien że termostat kiedy go wepniesz w magistralę, z której korzysta to pierwsze urządzenie schrzani transmisję. Myk w tym żeby jeden i drugi sobie nie przeszkadzały, tj jeden siedzi cicho a drugi prowadzi transmisję. Niestety z 2 różnymi urządzeniami jest to mało prawdopodobne. Najprostszym rozwiązaniem była by przeróbka obecnego termostatu na taki z LCD. Bardziej skomplikowanym dorobienie drugiego wyświetlacza segmentowego i na nim wyświetloanie temp. A najbardziej skomplikowanym, jeżeli nie chcesz ingerować w obecne urządzenie, to podpiąć się swoim pod DS'a a dla pierwszego termostatu emulować 1Wire.

Pozdrawiam
    szczywronek
    Level 27  
    Liczyłem na to, że któryś z tych termostatów to jakiś otwarty projekt DIY i dlatego temat jest dziale mikrokontrolerowym :)

Co do ostatniej opcji przedmówcy: nawet nie trzeba by nic emulować. Wystarczyłby mały mikrokontroler, który nasłuchiwałby co się dzieje na linii 1wire i wyświetlał temperaturę na "czymkolwiek". Pytanie tylko czy Autor tematu ma jakieś doświadczenia z mikrokontrolerami?
    mickpr
    Level 39  
    Elektroda aż ugina się pod postami, w jaki sposób odczytywać kilka czujników DS18B20 z jednej magistrali. W czym problem?
    Elektroda to forum pomocowe, a jak na razie nie widzę nawet żadnej koncepcji projektu.
    Jeśli autor chce kupić urządzenie - niech da ogłoszenie w dziale bazar, albo zmieni elektrodę na allegro/ebay/alliexpress/inny portal sprzedażowy.
    Pyzaczek
    Level 19  
    szczywronek wrote:
    Pytanie tylko czy Autor tematu ma jakieś doświadczenia z mikrokontrolerami?
    Nie ma. Dlatego chyba najprostszym rozwiązaniem będzie sklejenie ze sobą dwóch DS-ów i jeden do różnicowego a drugi do zwykłego.
    mickpr wrote:
    Elektroda aż ugina się pod postami, w jaki sposób odczytywać kilka czujników DS18B20 z jednej magistrali. W czym problem?
    Kolego czytaj ze zrozumieniem. Nie chodzi o odczyt kilku czujników na jednym urządzeniu lecz odczyt jednego czujnika na dwóch urządzeniach. Wyluzuj!
    atom1477
    Level 43  
    W takim razie trzeba układ który tylko odczytuje magistralę.
    Czyli chyba to samo co opisał szczywronek.
    Układ taki nie wysyłał by niczego na magistralę. Czyli bez innego mastera 1Wire by oczywiście nie działał.
    Jedynie by nasłuchiwał i dekodował to co mu pasuje (same odczyty z czujnika).
    Przy czym zrobienie takiego układu to trochę zabawy.
    Raczej prościej po prostu przerobić ten projekt sterownika pieca (skoro to projekt DIY, z dostępnym schematem i kodem źródłowym).
    Po postu trzeba mu wstawić większy wyświetlacz żeby się mieściły na nim dwie temperatury. Plus mała zmiana w kodzie programu.
    lukas_gab
    Level 15  
    Jak chcesz prawie gotowca zawsze można podłączyć w magistrale sniffer 1wire, które podłączysz po rs232 lub usb do jakiejś atmegi która na lcd wyświetli string który dostaniesz od sniffera. Można kupić, widziałem ze ok 40$ a można też złożyć ze strony http://en.radzio.dxp.pl/1-wire-sniffer/.
    W zasadzie ten ostatni projekt to można się pokusić i od razu dodać drugie attiny z lcd, lub grzebnąć firmware i zamiast rs232 dać od razu lcd, ale z tym pewnie ciężko bo dostępny tylko hex.
    Pyzaczek
    Level 19  
    Ponieważ w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest to, które podałem w poście #9 i już działa, dlatego zamykam temat.
    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc. Pozdrawiam.
pcbway logo