Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenze ESMD751L4TXA - Falownik - sterowanie MODBUS

spy02 21 Lip 2015 09:01 834 0
    spy02
    Poziom 2  
    Witam,

próbowałem sterować pracą wyżej wymienionego falownika przy pomocy wbudowanego protokołu MODBUS i napotkałem pewien problem.

Wykonałem połączenie i skonfigurowałem falownik wg. instrukcji Manual1 z załącznika (otrzymałem ją po kontakcie z działem technicznym Lenze). Komunikacja przebiegała poprawnie, dane były nadawane i odbierane. Wpisałem hasło do rejestrów #48 i #49 (czyli w praktyce odwoływałem się do rejestrów #49 i #50, ponieważ dla MODBUSA adresujemy: #rejestr_smd+1) w celu odblokowania sterowania i zmiany parametrów. Do tego miejsca wszystko przebiegało poprawnie.

Problem zaczął się przy próbie sterowania pracą falownika (np. nadaniu kierunku obrotu silnika w prawo i częstotliwości pracy 25 Hz). Służy do tego rejestr #1 (dla MODBUS - #2). Wg. instrukcji Manual2 należy ustawić na "1" bity 3, 7, 8 (ósemka w celu umożliwienia zadawania częstotliwości przy pomocy rejestru #41 MODBUSa). Po ustawieniu bitu 3 falownik przechodzi w tryb "Stp". Próby ustawienia kolejnych bitów powodują błędy i zerwanie komunikacji. W manualu2 przeczytałem, że należy wysyłać bity pojedynczo i tak też robiłem. Aktywowałem najpierw bit 3, później odznaczyłem go i aktywowałem bit 8, na końcu bit 7 - bez efektu. Być może wynika to z faktu nadpisywania bitów w kolejnym cyklu komunikacji (tzn bit 3 ma wartość "1", późniejsze jego odznaczenie i zaznaczenie 8 powoduje ustawienie bitu 3 na "0" i ustawienie bitu 8 na "1") jednak pewności nie mam, to tylko przypuszczenia. Fakt jest że wysłanie dwóch bitów na raz jest niemożliwe.

Infolinia Lenze rozkłada ręce twierdząc, że "u innych działa więc i tu powinno jeśli jest zrobione dokładnie wg. instrukcji". Wykorzystywałem sterownik PLC Fatek FBs-24MCR2-AC, później korzystałem z oprogramowania Modbus Tester i przejściówki USB-RS485. Działa ona poprawnie - sterowałem pracą falownika LG iG5A i nie było żadnych problemów. System operacyjny (raczej bez związku, ale na wszelki wypadek) na komputerze z którego korzystam to Windows 7 64 bit.

Kończą mi się pomysły, dlatego prosiłbym o poradę jeśli ktoś miał już taki problem. Jeżeli coś wymaga wyjaśnienia - proszę pytać.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Computer Controls