Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 anteny na 2 różne kierunki, niezasilany wzmacniacz - Tychy

21 Lip 2015 09:07 996 7
 • #1 21 Lip 2015 09:07
  1419965
  Użytkownik usunął konto  
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  #2 21 Lip 2015 14:20
  Adi01
  Poziom 18  

  Wzmacniacz bez zasilania to silny tłumik. Jeśli antena ma wbudowany wzmacniacz a nie chcesz go używać to demontujesz go i w to miejsce wkładasz symetryzator (ok. 5zł).
  Do czego Ci ten chiński wzmacniacz przy TV, skoro ta AT-100 ma już wbudowany wzmacniacz ok. 30dB (w komplecie musiałeś mieć zasilacz z wtyczką TV) :?:
  Powinieneś zacząć od normalnej anteny TV np. wspomniany Tri Digit z symetryzatorem i ustawić ją na Ornontowice. Najpierw podłącz antenę jednego TV. Sprawdź odbiór Mux-L oraz Mux1, 2 i 3. Przy 12km do nadajnika Kosztowy możesz nie potrzebować drugiej anteny. To, że antena jest kierunkowa, nie oznacza możliwości odbioru tylko z jednego kierunku. Anteny odbierają również tyłem czy bokiem. Masz małą odległość, więc może wystarczyć jedna antena.
  Staraj się unikać stosowania wzmacniacza.
  Sygnał z anteny FM zostaw na osobnym kablu.

  Dodano po 3 [godziny] 42 [minuty]:

  Zamiast oznaczać post jako pomocny, najpierw sprawdź te rady w praktyce :wink: Zależnie od tego jakie będziesz miał wskazania sygnału, będziemy myśleć co dalej. Jeśli jeszcze nie kupiłeś tego Tri Digit'a, to zastanów się nad Maximum UHF200.

  1
 • Sklep HeluKabel
 • #3 21 Lip 2015 17:05
  irekr
  Moderator

  Antena AT100 ze wzmacniaczem to pomyłka w tej odległości od nadajnika Kosztowy.
  Prosta antena pasywna z możliwie mała kierunkowoscią i niewielkim zyskiem to podstawa sukcesu.

  Generalna zasada: wydawanie na instalację antenową sumy większej niż 60 PLN (razem z kablem) to szalona rozrzutność....

  0
 • #4 22 Lip 2015 08:30
  Adi01
  Poziom 18  

  Autorowi zależy na słabiutkim Mux-L z Ornontowic. 1,5kW na k.47, 17km i mało korzystny profil terenu sugerują antenę pasywną, ale nie z malutkim zyskiem - raczej coś powyżej 12dBi.

  0
 • #5 22 Lip 2015 10:47
  irekr
  Moderator

  Po dokładnym przeanalizowaniu tego "przypadku" zrobiłbym tak:

  W ramach prób przy pomocy anteny logarytmicznej skierowanej na Ormontowice sprawdziłbym czy odbiór jest w ogóle możliwy. Pamiętajmy że Kosztow to niecałe 14 km, "walą polem" że aż miło.... Wzmacniacze szerokopasmowe odpadają , bo nawet antena postawiona bokiem będzie przesterowana. Na dachu w Tychach jest prawdopodobnie powyżej 100 dB sygnału z Mysłowic.

  Jeżeli na antenie logarytmicznej - nie o zysk tutaj chodzi a o charakterystykę - uda się cokolwiek odebrać, to następnym krokiem będzie dobranie dobre anteny o wąskiej charakterystyce.
  Jak wszystko będzie dobrze pozostaje dołączyć małą antenę z tłumikiem do odbioru Mysłowic.

  Za pierwszym razem "nie doczytałem", że chodzi o odbiór w Tychach. Skleroza.... Przepraszam...

  Jestem zdania że odbiór MUX L2 jest możliwy pod warunkiem że antena będzie miała otwartą przestrzeń na Łaziska. Komin KWK Butryk wystaje pond drzewa w okolicach Łazisk i można powalczyć. Łatwo nie będzie...

  0
 • #6 22 Lip 2015 11:31
  Adi01
  Poziom 18  

  Jak znam życie, to autor raczej nie ma "pod ręką" anteny log-per, a kupowanie jej do wykonania próby raczej nie ma sensu.
  Jesteś fachowcem z bardzo dużą wiedzą, ale wciąż będę twierdził, że przy takim natężeniu sygnału Mux1, 2 i 3 (chciałbym takie mieć u siebie) autorowi powinna wystarczyć jedna pasywna antena.

  0
 • #7 22 Lip 2015 12:48
  irekr
  Moderator

  Wysoce prawdopodobne że tak będzie.
  Antena się nie zmarnuje, jak nie zadziała na Ormontowice to wystarczy przestawić na Kosztowy i założyć tłumik, tak ze 40 dB.
  Jest jednak jeden drobiazg: MUX3 nadawany w SFN, także ze Skrzycznego, Zabrza, Kosztów i Częstochowy. Przy bardzo silnie kierunkowej antenie należy się liczyć z dziwnymi i nieprzewidywalnymi atrefaktami przekazu cyfrowego. Dlatego trzeba sprawdzić czy:
  1. Możliwy odbiór z Ormontowic,
  następnie;
  2. Czy na ustawionej bokiem do Kosztów antenie mamy prawidłowy odbiór MUX3,
  jeżeli tak to zostawiamy tylko jedną antenę,
  jeżeli nie to:
  3. Dokładamy mała antenę skierowana na Kosztowy, najlepiej zaopatrzona w tłumik i łączymy dzielnikiem indukcyjnym zastosowanym w kierunku odwrotnym.

  Życie i tak zweryfikuje to co uda się uzyskać.
  Nie daję gotowej recepty a radzę tylko jakie kolejne kroki zrobić, by nie wpakować się w niepotrzebne koszty i bieganie po dachu.
  Najbliższy sklep na Bocheńskiego w Katowicach, 54 zł to nie jest majątek a na pewno się przyda...

  0
 • #8 22 Lip 2015 13:16
  Adi01
  Poziom 18  

  Częstochowa nie nadaje Mux3 w kierunku południowym. Już w Tarnowskich Górach nie ma nawet śladu tego sygnału, więc w Tychach tym bardziej.
  Przy sygnałach SFN bardzo wąski listek przedni (im węższy tym lepiej oraz znikome listki boczne) jest zaletą - odbiera z konkretnego nadajnika a sygnały z pozostałych są mocno osłabione. Problematyczne pozostają tylko SFN'y z bardzo zbliżonych azymutów. Niedawno robiłem takie próby na prowizorycznie przekonstruowanej antenie a wersję docelową będę montował na maszcie w najbliższych dniach.

  0