Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pobieranie konfiguracji ze sterownika, step7 błąd 13:77

loopess 21 Lip 2015 12:11 1689 12
  • #1 21 Lip 2015 12:11
    loopess
    Poziom 7  

Mam problem z wyciągnięciem programu ze sterownika,podczas pobierania konfiguracji sprzętowej wyskakuje błąd o numerze 13:77,klikając ok mogę pobrać wszystkie bloki programowe,ale nie mam konfiguracji sprzętowej,jedyne co mam to konfigurację samego plc,a brakuje reszty elementów podpiętych poprzez mpi i profibusa do plc (falowniki masterdrive mc i panele operatorskie). Dodam że wszystkie podpięte urządzenia mam w bibliotece hw config. Sprawdzałem na kilku sterownikach i wszędzie wywala ten sam błąd,podejżewam że mam źle skonfigurowany programator,ale za nic nie mogę dojść w czym jest problem. Programator to siemens pg,step 7 5.5.

• #3 21 Lip 2015 21:04
    loopess
    Poziom 7  

Tyle to już dawno znalazłem,z tym że wyjaśnienie tego kodu błędu nie wiele mówi... wszystkie moduły sterownika zgadzają się z z tymi pobranym w konfigu,a jak falowników w konfigu nie było,tak nie ma. Następnym razem proszę o jakieś konstruktywne podpowiedzi,a nie wklejanie linków.

• #4 22 Lip 2015 07:11
    Rkarcz
    Spec od PLC

Niestety musisz odtworzyć konfigurację HW ręcznie, wywalić SDB w trybie online i wgrać to co skonfigurowałeś. Wtedy kompletny upload będzie możliwy. Taki problem dość często pojawia sie gdy masz w sieci mastery ASi dowolnego producenta. Nie ważne w jakiej sieci - Profibus, Profinet.

• #5 22 Lip 2015 11:28
    loopess
    Poziom 7  

Najgorsze jest to że nie mogę eksperymentować na "żywym" organizmie ponieważ nie posiadam oryginalnego projektu do tego sterownika,ani żadnych backupów...

• #6 22 Lip 2015 12:57
    Rkarcz
    Spec od PLC

No niestety. Innej metody nie znam. Także na forach Siemensa jest tylko takie rozwiązanie. Sam miałem z tym problem 2 tygodnie temu. Pozostało wykonać całą konfigurację od nowa. A było sporo skonfigurowanych S7conection. Jeżeli nie masz żadnej komunikacji a masz dość dokładny schemat z typami analogów to tak naprawdę nie ma większego problemu. Poszukaj tu na elektrodzie jak zrobić zrzut karty pamięci czytnikiem zwykłych kart SD. Jest do tego program S7 Read, S7 Write.
    Teraz nie mam dostępu do kompa. Ale jak siądę wieczorem to ci podeślę linka. Backup wykonany tym programem jest sektor po sektorze.

• #7 22 Lip 2015 15:05
    loopess
    Poziom 7  

Problem w tym że cpu to 3162DP,a wszystkie napędy sterowane są falownikami masterdrives mc podpietymi po sieci profibus,sytuację mam taką na kilku maszynach,na różnych cpu,z tym że falowniki są te same. Przyznam że pierwszy raz spotkałem się z takim przypadkiem

• Pomocny post
    #8 22 Lip 2015 15:26
    Rkarcz
    Spec od PLC

No niestety. Tak to już jest. Soft, firmware tworzą tylko ludzie. Jeżeli masz skomunikowane falowniki Siemens to konfigurację sieciową i PPO masz w falowniku. Tylko kwestia wyszukania w programie gdzie jest Clock Memory. Wątpię żeby było coś jeszcze. No chyba że są skonfigurowane połączenia. Podejrzyj Module Information zakładka Connection. Tam będzie czy są czy nie - configured/used. Jak będą to przyznam że nie wiem jak to odzyskać bez ponownej konfiguracji.

• #9 13 Lis 2015 13:53
    loopess
    Poziom 7  

Dzisiaj podjąłem znowu walczyłem ze sterownikiem i zgrywaniem konfiguracji sprzętowej. Udało się zgrać cały program wraz z konfiguracją sprzętową,ale niestety nie moim komputerem,serwisant z zewnętrznej firmy bezproblemowo się połączył i zaciągną wszystko swoim kompem,a ja jak zwykle nie mogłem tego zrobić. Porównaliśmy zainstalowane oprogramowanie,pliki gsd i wszystko co się dało i mamy wszystko identycznie,a mimo to u mnie wywala się błąd jak na początku i nie mogę zaciągnąć całego programu. Ciekawostką jest to że mam zgrany cały program i jak chcę go uruchomić to wyrzuca mi inny błąd,cała konfiguracja sprzętowa jest widoczna,ale nie mam parametrów falowników. czegoś brakuje na moim kompie tylko czego...Dodam że wspomniany w błędzie plik dll znajduje się we wskazanej lokalizacji u mnie,natomiast u osoby której udało się zgrać konfiga nie,uprzedzając odpowiedzi też usunąłem ten plik dla testu i nie pomogło

• #11 15 Lis 2015 19:02
    loopess
    Poziom 7  

Niestety zainstalowanie pakietów z linków nic nie daje,dalej przy próbie wyciągnięcia programu wywala błąd ja na początku,a przy próbie uruchomienia wcześniej zgranego projektu widać wszystkie urządzenie w sieci,włącznie z falownikami,ale niestety falowniki nie mają żadnych parametrów. Falowniki są widziane właściwie jako masterdrives mc plus 6es7090-0xx84-0ff0.

Edit

Problem połączenia już rozwiązałem we własnym zakresie. Przyczyną nie zgrywania całego projektu jest był brak części pakietów do programu Step7. Pomogło zainstalowanie dodatkowego pakietu jakim był Siemens Starter,wszystko ruszyło,projekt zgrywa się bez błędu,ale pod warunkiem że nie ma podpiętych innych urządzeń (innych producentów) podpiętych pod sieć profibus.
    Teraz mam problem z podpiętymi falownikami firmy Lenze typu E82EV152_48

• Pomocny post
    #12 03 Gru 2015 23:58
    krzysiul
    Poziom 18  

Jeżeli brakuje Ci plików .gsd to sa tutaj:
    Link

• #13 15 Gru 2015 15:18
    loopess
    Poziom 7  

Wszystko już ruszyło,udało mi się zgrać konfigurację z praktycznie wszystkich maszyn,za wyjątkiem jednej,ale tam jest inny problem związany z wiekiem tej maszyny bo jest w niej zainstalowana karta 6ES7961-3AA00-0AC0 i niestety mój step jej nie rozpoznaje,z tego wyczytałem potrzebna jest paczka Hardware package 6052748,ale u siemensa już jej nie ma...

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo