Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dobór sterownika do frezarki CNC

polaski 21 Jul 2015 13:42 2736 8
Computer Controls
    polaski
    Level 8  
    Potrzebuję rady dotyczącej sterownika CNC.
    Mam do uruchomienia frezarkę "NO NAME"
    Elementy posiadane:
    1. L6203 3x
    2. Silnik DC 2x Osie X i Y. (+ Encodery których nie umiem obsłużyć)
    3. Silnik krokowy. Obsługa wiertła.

Czy jestem w stanie obsłużyć to przez Arduino uno?
    Co w tym przypadku z modelowaniem w AutoCAD`u? Jak wydobędę informacje z autocadu na interpretowalne informacje, możliwe do przesyłania do Arduino.

Ewentualnie proszę o przykładowy plik, albo coś podobnego w którym mógł bym obejrzeć instrukcje z Autocada. (instrukcja wyjściowa wykonania prostego elementu np, 2 kresek o różnych grubościach + łuku)

Jeżeli ostatecznie Arduino i AutoCAD wzajemnie się wykluczają to czy mógł by mi ktoś doradzić gotowy sterownik dla tego układu.
  • Computer Controls
  • Computer Controls
    polaski
    Level 8  
    To co napisałeś naprowadziło mnie na:
    https://www.youtube.com/watch?v=GJozV9Nv2RQ
    Do jutra będę analizował sposób kodowania współrzędnych, po czym napiszę kolejne wnioski. Jak na razie doszedłem do tego że nie mam możliwości określenia tzw. "graniastosłupa pracy" przez co jedyną regulacją odległości posuwu jest dla mnie czas uruchamiania silników DC + kroki krokowego.

Szukam jeszcze tego gotowego sterownika mogącego współpracować z tym układem silników.
    Mogę się zamknąć w 500zł. Frezarka za to musi współpracować z AutoCadem (wymagane przez szefa w robocie).
    polaski
    Level 8  
    Śmiem twierdzić że to zadanie mnie przerasta po trochu.
    Otrzymam od kogoś gotowego G-coda, to muszę go puszczać w swój programowy interpreter przetwarzający, na ilość obrotów silników X i Y...
    Ciężko, ale po przekątnych to jeszcze przejdzie.
    Znów przetworzenie łuków... to będzie masakra.
    Już teraz wiem po co są encodery. Nawet nie jestem w stanie sformułować algorytmów.
    Depresja na koniec dnia...

Założenie:
    Gotowy Gcode przetworzyć na ilość impulsów z encodera?
    Wysyłanie sygnałów jest łatwe, znów odbieranie to już inna bajka dla mnie.
    Oś Z okazała się w tym momencie najmniejszym problemem.
    Bożeeee.

Jak na razie to napisałem program który zoperuje mi zwykłą bitmapę na frezarce
    pixel po pixelu. Oczywiście bez żadnych Codów. Po prostu mapując BMP do tablicy, a potem z każdym pikselem, program odczytuje czy ma zejść o 10 kroków w dół i wiercić, czy odwrotnie. Po dojechaniu do końca wiersza tablicy wiertło cofa do pozycji startowej i sekundę w "Y-" jedzie, z małą prędkością.
    ... W zasadzie to będzie cholernie niedokładne, ale jak na początek.

Ciężko będzie przemienić TE silniki na silniki krokowe.
    bartek22031992
    Level 10  
    spróbuj poczytać może na temat serwomechanizmów z silników DC może udałoby się dobrać jakiś serwo-wzmacniacz do silników. Serwo wzmacniacze w połączeniu z serwomechanizmami obecnie stosowane są prawie zawsze w profesjonalnych maszynach NC .
    polaski
    Level 8  
    W następnym miesiącu po prostu zamienię Serwomotory na silniki krokowe ze względu na łatwość sterowania i brak potrzeby wykorzystania sprzężenia zwrotnego.
    Wydaje mi się również że, będę mógł sprzęgnąć 3 silniki z arduino.

Po wymontowaniu serwomotorów nadal będę je miał, a być może szef pozwoli mi je kupić więc, będę mógł nadal kombinować jak je precyzyjnie sterować.
    polaski
    Level 8  
    Zbudowałem sterownik na ESP8266