Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik asynchroniczny - zasilanie poprzez inwerter 12 - 230

21 Lip 2015 16:20 1074 5
  • Poziom 17  
    Witam,
    Potrzebuje zasilić maszynę do lodów w samochodzie dostawczym. Posiadam inwerter 12VDC - 230VAC który w teorii powinien dostarczyć wymaganą moc, niestety przebieg nie jest sinusoidalny i podczas gdy maszyna włącza motor który porusza świdrami , włącza się zabezpieczenie w przetwornicy które ją wyłącza.
    Jest to silnik asynchroniczny, na początku myślałem że sprawę rozwiąże układ miękkiego startu, później zorientowałem się że nie w tym jest problem.
    Czy jest jakakolwiek szansa zasilić taki silnik przebiegiem widocznym na zdjęciu?
    Czy agregat z lodówki może pracować z takim przebiegiem?
    Silnik asynchroniczny - zasilanie poprzez inwerter 12 - 230
    Po podłączeniu w obwód silnika kondensatora 120µF w szereg pracuje on, jednak bardzo szarpie i obawiam się że zaraz się spali.

Pozdrawiam Andrzej
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista AGD
    Kształt napięcia na wyjściu powinien być sinusoidalny. Moc najlepiej 2-3 razy tyle co silnik.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    MARCIN.SLASK Dzięki za zainteresowanie.
    Wiem jaki powinien być :) niestety jest "cyfrowy" ;), dlatego zastanawiam się czy jest inne rozwiązanie niż wymieniać inwertery.
  • Poziom 43  
    Kupić generator spalinowy.
  • Poziom 26  
    Za słaba przetwornica. Silnik asynchroniczny ma duży prąd rozruchowy i dlatego przetwornica ci siada.
    Jakiej mocy jest ten silnik?
    Są falowniki do silników jednofazowych i taki falownik prawdopodobnie podoła z uruchomieniem silnika z tą skąpą przetwornicą.

Najpierw zrób bilans mocy, bo może rzeczywiście taniej będzie postawić agregat, niż co chwila uruchamiać silnik samochodu by doładować akumulator.
  • Poziom 17  
    marek_ka napisał:
    Za słaba przetwornica. Silnik asynchroniczny ma duży prąd rozruchowy i dlatego przetwornica ci siada.

Jak się okazało problemem nie był brak mocy, tylko kształt przebiegu. Moc silnika 550W.

Problem rozwiązałem zmieniając inwerter na sinusoidalny.

Pozdrawiam