Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ford mondeo mkII - zadymiło się z klimatyzacji

spajkvip 21 Lip 2015 21:48 741 9
  • #1 21 Lip 2015 21:48
    spajkvip
    Poziom 3  

Witam. Miesiąc temu nabijałam klimatyzacje w serwisie nabili mi klime, pan powiedział że chłodnica już jest troszeczkę zużyta no i nie działają przednie nawiewy.Dziwne bo przed zostawieniem na warsztacie działały. Dużo autem nie jeżdżę i klimatyzacji też za często nie włączam.Dzisiaj miałam włączoną klime i po przejechaniu 20 km poczułam smród palonej gumy a po 10 minutach poszedł dym z nawiewów na szybę- bo tylko te są włączone i działają. Ktoś mi może powiedzieć teoretycznie co mogło się popsuć? Mam zamiar jechać w dłuższą trasę i nie wiem teraz co z tą klimą zrobic

0 9
  • #2 21 Lip 2015 22:39
    misiek_r
    Poziom 14  

Czy działa nawiew, gdy klima jest wyłączona?

0
  • #3 21 Lip 2015 23:12
    spajkvip
    Poziom 3  

Nawiew działa.Leci zimne i ciepłe powietrze. Klima też działa i nie śmierdziało już

0
  • #4 22 Lip 2015 13:22
    misiek_r
    Poziom 14  

Chłodnica nie ma nic do tego, ze nie działają przednie nawiewy. Rozdzielaniem powietrza do poszczególnych zajmuje sie skrzynka mieszająca, w której są przepustnice.
    Teraz pytanie: Czy masz klimatronik lub klime automatyczną, czy zwykłą klimatyzacje ręczną ?

0
  • #5 22 Lip 2015 17:11
    spajkvip
    Poziom 3  

zwykłą ręczną

0
  • #6 24 Lip 2015 09:44
    misiek_r
    Poziom 14  

No to w tym momencie mozliwe żródło to wentylator nawiewu lub/i jego układ regulacji prędkości. Może grzeje sie konektor od kompresora w skrzynce bezpiecznikowej.
    Inna opcja to, że zaciąga ci z zewnątrz powietrze z zapachem spalienizny z komory silnika, w której pracuje kompresor klimy. Jak go załączasz może sprzęgło ma uślizg i po czasie zaczyna sie całość się przegrzewać.

0
  • #7 24 Lip 2015 10:34
    pitool
    Poziom 30  

spajkvip napisał:
    nie działają przednie nawiewy

Panu zapewne chodziło o wentylator chłodnicy,a nie dmuchawę nawiewu.Jeżeli wentylator chłodnicy nie będzie sprawny to najprościej pisząc,zostanie spalone sprzęgło kompresora czy też "ze smaży" się pasek który go napędza.Nie można tak jeździć bo skutkiem będą dużo większe koszty naprawy.Najprościej możesz sprawdzić działanie wentylatora,zapalając samochód i włączając klimatyzacje,podnieś maskę i sprawdź wzrokowo czy ten duży wiatrak na chłodnicy pracuje/

0
  • #8 24 Lip 2015 11:55
    misiek_r
    Poziom 14  

pitool napisał:
    Panu zapewne chodziło o wentylator chłodnicy

Hmm, jeśli rzeczywiście autor miał na myśli wentylator chłodnicy, to faktycznie inaczej sprawa wygląda.
    Po pierwsze sprawdzić powód niedziałania wentylatora. Najczęściej jest wina przekaźnika lub rezystora.
    A kwestia spalenizny może być bardzo prozaiczna, po prostu pasek klinowy jest za luźny i się ślizga i przypala.

0
  • #9 24 Lip 2015 13:16
    pitool
    Poziom 30  

misiek_r napisał:
    A kwestia spalenizny może być bardzo prozaiczna, po prostu pasek klinowy jest za luźny i się ślizga i przypala

Nie prozaiczna.Jeżeli nie schładzany jest czynnik chłodniczy to ciśnienie w układzie jest za wysokie,a co za tym idzie sprężarka stawia duży opór a też nie zawsze czujnik ciśnienia rozłączy sprzęgło.W mk2 stosowane był pasek MICRO wiec jak się zerwie czy też spali to stają pozostałe elementy napędzane takie jak alternator,pompa wody ,pompa wspomagania.

0
  • #10 24 Lip 2015 13:24
    misiek_r
    Poziom 14  

pitool napisał:
    Nie prozaiczna.Jeżeli nie schładzany jest czynnik chłodniczy

Kolego ale nie mylmy dwóch pojęć. Ja pisałem o pasku. Pasek napędza kompresor. więc jak następuje uślizg to nie wytwarza odpowiedniego ciśnienia.
    Elektryczny wentylator na chłodnicy to jest inna sprawa. I tu sie zgadzam, że jest bardzo ważne jego poprawne działanie.
    Ogólnie mówiąc obie rzeczy są bardzo ważne, bo tak jak kolega sam pisał "
    pitool napisał:
    jak się zerwie czy też spali to stają pozostałe elementy napędzane takie jak alternator,pompa wody ,pompa wspomagania.

Autor tematu musi jak najszybciej doprowadzić te rzeczy do porządku, gdyż niedługo koszty naprawy mogą poważnie wzrosnąć

0