Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

JABEL J-267 dzwiek wykrywacza stuki

Prezeslukasz 21 Jul 2015 22:31 1209 8
 • #1
  Prezeslukasz
  Level 14  
  Złożyłem wykrywacz Jabla i jak czytam opisy innych użytkowników to pojawia sie opis, że jabelek powinien oprócz ciągłego dźwięku wydawać dźwięk stuków. U mnie tego niema i nie wiem gdzie jest problem? Który układ odpowiada za te dźwięki?
 • #3
  MADMAX1978
  Level 15  
  Nikomu nie udało się ustawić pojedynczych stuków, bo w tej konfiguracji wzmacniacza jest to raczej mało prawdopodobne. Jeżeli Ci zależy na tych stukach, to możesz pokombinować z opornikami w sprzężeniach zwrotnych. Chodzi, o oporniki,( Przy układzie LM 358) które na schemacie mają wartości 1M. Możesz dolutować do nich równolegle drugi opornik 1M. Tym sposobem zmniejszy się wzmocnienie op ampów, co z kolei powinno skutkować mniejszą szybkością narastania sygnałów i w efekcie nawet lepszą stabilność.
  Dużo roboty z tym nie ma i spróbować można :)
 • #4
  Prezeslukasz
  Level 14  
  witam jeśli chodzi o zasięg w powietrzu to na monetę 5zł uzyskuje 29-31cm.
  Na razie testuje go tylko z ta moneta.
  Wymieniłem w nim wzmacniacz operacyjny na TLC272IP ale nic to nie dało jeśli chodzi o zasięg. Cewkę mam 28,5cm/23zwoje. Wymieniłem od razu na starcie R1 na 1ohm i zastosowałem 12v zasilania.
 • #5
  MADMAX1978
  Level 15  
  Ten wzmacniacz o którym piszesz jest na pojedyncze napięcie zasilania. W jablu masz symetryczne. Taka zmiana nie przyniesie poprawy zasięgu. Inny op-amp też raczej nie pomoże.

  Zasięg masz ok. Jeżeli chcesz go zwiększyć, musiałbyś dostać się do wnętrza procka i na poziomie programowym, rozszerzyć impuls nadawczy. Niestety procek, chyba jest zabezpieczony przed ingerencją.
 • #6
  Prezeslukasz
  Level 14  
  Z tym zasilaniem to nawet nie wiedziałem. Ktoś na innym forum rzucił hasło wymiany i zerknąłem tylko pobieżnie na notę katalogowa tego układu czy nóżki się zgadają i wymieniłem go. Ale nic to nie dało jeśli chodzi o zasięg.
 • #7
  MADMAX1978
  Level 15  
  Działać będzie ale te układy z tego co mi się wydaje, są wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne. Będzie tam pasować wiele podwójnych wzmacniaczy.
  Jeżeli chcesz zyskać kilka cm zasięgu, bez grzebania w elektronice, to zrób cewkę z grubszego drutu. Tylko nie przesadzaj, bo przekłada się to na pobór prądu. Wytrzymałość tranzystora kluczującego, też ma swoje granice :)
 • #8
  Prezeslukasz
  Level 14  
  Zasadniczo nie zalezy mi aby zwiększać nie wiadomo jak zasięg. Zawsze mogę zrobić ramówkę, ale jeśli można coś poprawić elektroniką aby praca nim była przyjemniejsza to czemu nie.
 • #9
  MADMAX1978
  Level 15  
  Na poziomie układowym, zyskasz niewiele bez radykalnych zmian. Możesz wstawić inny procek z własnymi ustawieniami częstotliwości i szerokości impulsu. Próbkowanie opadającego sygnału z cewki, też można zrobić po swojemu.
  Dlatego, w takich sytuacjach, wolę jednak zwykłe układy, gdzie można kluczowe parametry zmieniać śrubokręcikiem :)
  Taki ze mnie lamus ale dyskryminację wielkościową w jablu, tym sposobem zrobiłem. :)