Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JABEL J-267 dzwiek wykrywacza stuki

21 Lip 2015 22:31 963 8
 • Poziom 14  
  Złożyłem wykrywacz Jabla i jak czytam opisy innych użytkowników to pojawia sie opis, że jabelek powinien oprócz ciągłego dźwięku wydawać dźwięk stuków. U mnie tego niema i nie wiem gdzie jest problem? Który układ odpowiada za te dźwięki?
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  Bierzesz zbyt dosłownie instrukcje. Regulujesz aż zacznie piszczeć cały czas a potem delikatnie cofasz potencjometr aż będzie cisza (przestanie się wzbudzać) Czy układ działa na metal ? Jakie masz zasięgi.
 • Poziom 15  
  Nikomu nie udało się ustawić pojedynczych stuków, bo w tej konfiguracji wzmacniacza jest to raczej mało prawdopodobne. Jeżeli Ci zależy na tych stukach, to możesz pokombinować z opornikami w sprzężeniach zwrotnych. Chodzi, o oporniki,( Przy układzie LM 358) które na schemacie mają wartości 1M. Możesz dolutować do nich równolegle drugi opornik 1M. Tym sposobem zmniejszy się wzmocnienie op ampów, co z kolei powinno skutkować mniejszą szybkością narastania sygnałów i w efekcie nawet lepszą stabilność.
  Dużo roboty z tym nie ma i spróbować można :)
 • Poziom 14  
  witam jeśli chodzi o zasięg w powietrzu to na monetę 5zł uzyskuje 29-31cm.
  Na razie testuje go tylko z ta moneta.
  Wymieniłem w nim wzmacniacz operacyjny na TLC272IP ale nic to nie dało jeśli chodzi o zasięg. Cewkę mam 28,5cm/23zwoje. Wymieniłem od razu na starcie R1 na 1ohm i zastosowałem 12v zasilania.
 • Poziom 15  
  Ten wzmacniacz o którym piszesz jest na pojedyncze napięcie zasilania. W jablu masz symetryczne. Taka zmiana nie przyniesie poprawy zasięgu. Inny op-amp też raczej nie pomoże.

  Zasięg masz ok. Jeżeli chcesz go zwiększyć, musiałbyś dostać się do wnętrza procka i na poziomie programowym, rozszerzyć impuls nadawczy. Niestety procek, chyba jest zabezpieczony przed ingerencją.
 • Poziom 14  
  Z tym zasilaniem to nawet nie wiedziałem. Ktoś na innym forum rzucił hasło wymiany i zerknąłem tylko pobieżnie na notę katalogowa tego układu czy nóżki się zgadają i wymieniłem go. Ale nic to nie dało jeśli chodzi o zasięg.
 • Poziom 15  
  Działać będzie ale te układy z tego co mi się wydaje, są wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne. Będzie tam pasować wiele podwójnych wzmacniaczy.
  Jeżeli chcesz zyskać kilka cm zasięgu, bez grzebania w elektronice, to zrób cewkę z grubszego drutu. Tylko nie przesadzaj, bo przekłada się to na pobór prądu. Wytrzymałość tranzystora kluczującego, też ma swoje granice :)
 • Poziom 14  
  Zasadniczo nie zalezy mi aby zwiększać nie wiadomo jak zasięg. Zawsze mogę zrobić ramówkę, ale jeśli można coś poprawić elektroniką aby praca nim była przyjemniejsza to czemu nie.
 • Poziom 15  
  Na poziomie układowym, zyskasz niewiele bez radykalnych zmian. Możesz wstawić inny procek z własnymi ustawieniami częstotliwości i szerokości impulsu. Próbkowanie opadającego sygnału z cewki, też można zrobić po swojemu.
  Dlatego, w takich sytuacjach, wolę jednak zwykłe układy, gdzie można kluczowe parametry zmieniać śrubokręcikiem :)
  Taki ze mnie lamus ale dyskryminację wielkościową w jablu, tym sposobem zrobiłem. :)