Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie własnego oświetlenia w samochodzie

22 Jul 2015 07:52 735 5
  • Level 8  
    Witam.
    Zaczynam przygodę z elektroniką, wręcz raczkuje. Czytałem dużo na te tematy, trochę próbowałem. Co do mojego problemu miałem kilka pomysłów lecz...

Chcę zrobić oświetlenie klamek w samochodzie. Miało by ono działać gdy uruchamiam silnik (po zapłonie) oraz od 3 do 10 sekund po jego wyłączeniu (odcięciu zapłonu).

Chciałem zrobić owe podtrzymywanie napięcia dla diod poprzez kondensatory, lecz po obliczeniu jakiej pojemności kondensatorów bym potrzebował zrezygnowałem z tego pomysłu.

Inny pomysł to podłączenie przekaźnika pod zapłon, poprzez kondensator. Po uruchomieniu silnika (zapłon) kondensator został by naładowany, a przekaźnik ,,włączony" - pisząc włączony mam na myśli zwarcie styków (nie wiem jak inaczej napisać) do których podłączone by były diody a zasilanie dla nich było by brane z akumulatora (bez zapłonu). Po rozładowaniu kondensatora, przekaźnik ,,wrócił by" do stanu z przed zapłonu (rozwarte styki - wyłączone diody).

Drugi pomysł wydaje się lepszy i bardziej prawidłowy (jak dla laika :P ). Lecz nie wiem jak to wszystko zmontować, i czy w ogóle moje myślenie jest prawidłowe.

Przy okazji miałbym jeszcze jedno, bardzo ważne pytanie:
    Jak podłączyć to do samochodu.
    Myślałem aby pod zapłon podłączyć się do bezpiecznika odpowiedzialnego za zapalniczkę (owinąć wokół jednej nóżki bezpiecznika napięcie, a masę do śrubki czy blachy). Podobnie myślałem nad zasilanie bez zapłonu - podłączyć się do radia.
    U mnie w aucie radio działa bez zapłonu a zapalniczka po uruchomieniu silnika.

Proszę o pomoc, taką ,,łopatologiczną" :)
    Pozdrawiam.

Dodano po 4 [minuty]:

Innym jeszcze pomysłem było podłączenie do takiego układu: http://www.icstation.com/highlow-level-trigger-delay-switch-module-p-2414.html lecz nie mogę znaleźć go w polskim sklepie czy internecie.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • User removed account  
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 8  
    Jeżeli dobrze zrozumiałem treść z podanej strony to owe urządzenie działa przy otwieraniu i zamykaniu drzwi. Mi zależy na tym aby oświetlenie działało podczas zapłonu i chwile po jego wyłączeniu - niezależnie od seryjnej lampki w samochodzie
  • Level 30  
    Łatwiej jest gdy są "elektryczne" szyby - mamy zasilanie.
    Ja wykorzystałem diody 3mm zielone. Diody zmatowione by światło było rozproszone, a prąd ustawiony na (1,5 - 2)mA czyli bardzo mały.
    Zapalało się "po zapłonie" i świeciło cały czas. Widoczne było tylko w nocy oświetlając od wewnątrz klamkę.
  • Level 8  
    właśnie o takie coś mi chodzi, tylko dodatkowo aby świeciły po ,,wyłączeniu zapłonu'' kilka sekund.
    A do czego się podłączyłeś? Pod elektryczne szyby?
    Co do mojego drugiego pytania w 1 poście: mogę podłączyć t diody tak jak napisałem (do nóżki bezpiecznika)?
  • Level 30  
    Tak, zasilanie z szyb.

Zasilanie musi być "po zaplonie"