Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie grzałkami przepływowymi

apajak1988 22 Lip 2015 14:32 636 4
  • #1 22 Lip 2015 14:32
    apajak1988
    Poziom 18  

Witam

Mam w planie zrobienie sterowania dwoma grzałkami połączonymi szeregowo - mechanicznie, nie elektrycznie.
    Sterowanie oparte na PLC, PID, PWM i SSR.
    Mam kilka pytań do rozeznanych w temacie:

1. Sterować grzałkami z jednego kanału PWM i wyjść na dwa SSR czy może dwa PID i dwa PWM?
    2. Chcę zastosować SSR Siemensa, dwu fazowe. Opinie za, przeciw? Może polecicie innego producenta dobrych SSR-ów.
    3. Czy może trójfazowy? Przez SSR i tak będzie stycznik.

0 4
  • #2 22 Lip 2015 19:55
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

Witam!
    Jeżeli grzałki mają być długie i dużych mocy a przepływ stosunkowo mały to powinno się zastosować dwa niezależne układy regulacyjne ze stopniowaną temperaturą.
    Gdy grzałki są niewielkiej długości a przepływ szybki to można się pokusić o próbę sterowania z jednego układu.
    Nasuwa mi się tylko pytanie: dlaczego nie skorzystać z gotowych sterowników?
    Np któryś z tych: http://www.lumel.com.pl/pl/sklep/wyszukiwarka_produktow/
    dobierając tylko taki z wyjściem SSR i odpowiednim zasilaniem.
    Myślę że taniej i skutecznie.
    Pozdrawiam: Paweł.

0
  • #3 22 Lip 2015 20:06
    apajak1988
    Poziom 18  

Nie skorzystałem z gotowca ponieważ sterownik pełni nie tylko rolę regulacji grzania.
    Grzałka 2x22kW

0
  • #4 22 Lip 2015 20:31
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

W takim razie proponuję oddzielne czujniki i dwa niezależne wyjścia oraz tak jak pisałem stopniowanie temperatury: po pierwszej grzałce np 50- 70% a po następnej 100% zadanej.
    Jeżeli grzałki są pojedyńcze to SSR stosowałbym również jednofazowe a przy trójfazowych można stosować SSR zarówno 3 jak i 2 fazowe (bez podpinania punktu zerowego grzałek gdyby były połączone w gwiazdę)

0
  • #5 22 Lip 2015 22:32
    apajak1988
    Poziom 18  

Grzałki w gwiazdę bez N.
    Zastanawiam się jeszcze nad pomiarem temp.
    Przepływ wygląda następująco:
    Ze zbiornika pompa tłoczy olej na pierwszą grzałkę, z niej idzie na drugą i wraca do zbiornika.
    Mam w planie zrobić pomiar w zbiorniku, w części ssawnej pompy.

0