Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie głośniki do amplitunera Denon

Tommy23 22 Jul 2015 14:45 5292 30
    Tommy23
    Level 10  
    Witam,

Posiadam amplituner Denon AVR-X4100W. Do tego chce podłączyć TV.
    Pomieszczenie to siłownia, o kształcie prostokąta o pow. około 30 m2. W każdym rogu mam poprowadzone kable głośnikowe.

Pytanie brzmi jakie głośniki polecacie do takiego pomieszczenia? Wiszące czy stojące?

Proszę o doradztwo, bo jestem ciemny jak tabaka w rogu co do głośników. :)
    k52
    Level 32  
    Trochę dziwne że amplituner kinowy kupiłeś do siłowni, oglądacie tam filmy ? Jeśli szukałeś czegoś do muzyki to zamiast amplitunera kinowego za 4 tys można było kupić wzmacniacz stereo taki za 2 tys i tak zagrałby dużo lepiej niż amplituner kinowy z tyloma dodatkami, do tego coś do odtwarzania. Wzmacniacz jest wydajny i mniej się grzeje niż takie kinowe combo.
    Jakie kolumny, to zależy ile masz miejsca. Skoro kolumny wiszące, czyli małe to mogłeś kupić amplituner kina domowego poniżej 2 tys, a nawet 1500zł i wtedy kupić 2 czy 4 kolumny typu Monitor Audio bx2, Canton gle 426, Magnat quantum 673 oba mają głośniki 16cm więc duże i było by ok. Jeśli masz miejsce wstaw podłogowe kup MA bx6, lub Canton gle 476, magnat quantum 675 lub inne podobne.
    Jednak skoro ćwiczą tam ludzie, chcą porozmawiać i słyszeć swoje myśli kolumny typu monitor będą więcej niż w wystarczające, a te wspomniane będą nawet za dobre, a amplituner będzie mógł grać z nimi wiele godzin dziennie.
    Tommy23
    Level 10  
    Zawsze mogę amplituner wrzucić do salonu :)
    Ludzie tam w siłowni za bardzo nie rozmawiają, ćwiczę ja albo braciak, po prostu chcieliśmy mieć tam fajne nagłośnienie.
    To może zacznijmy od wzmacniacza + jakiś fajny odtwarzacz płyt. W sumie radio nie potrzebne, bo i tak jest internet w TV.
    intenso
    Level 39  
    Kolega wyżej dobrze napisał, ten ampli gra gorzej w stereo od takiego Pma 720 ae , a kosztuje 4 razy więcej.
    intenso
    Level 39  
    Ma mniejsza mocą niż av X 4100 dobre :-)
    Zostawik fajny, tylko zadaj sobie pytanie czy ten odtwarzacz sieciowy jest Ci potrzebny.
    W jakim kolorze masz amplituner?
    Tommy23
    Level 10  
    Amplituner czarny.

Ten zestawik ma 85W, a amplituner 200W, ale jak mówiłem jestem w tym zielony:)

A co do kolumn to w siłce chyba stykną 2 kolumny, czy lepiej 4+1?
    k52
    Level 32  
    intenso wrote:
    Kolega wyżej dobrze napisał, ten ampli gra gorzej w stereo od takiego Pma 720 ae , a kosztuje 4 razy więcej.

Bo ma jakby 3,5 wzmacniaczy w sobie, kodeki filmowe, masę wejść cyfrowych, radia sieciowe, mikrofony do kalibracji sali kinowej itd. To jak kupić Porsche do orania pola, niby no mocny jak traktor, ale nie w tym rzecz ;) Płacisz za coś co nie jest dopasowane do potrzeb.
    Co do mocy, miałem kiedyś pożyczoną Yamahę 477 niby 5x115W i generalnie średnio mocny i średnio wydajny wzmacniacz stereo Marantz 6004 2x50W i dlaczego Marantz grał głośniej i lepiej przed połową skali, niż Yamaha 477 dopiero na ponad 3/4 ?

Zobacz, jak podzielisz moc głównego zasilacza kinowego amplitunera średniej klasy mającego 500-600W przez 7 kanałów i odejmiesz parę % na wszystkie te dodatki itd. i nie 100% wydajność urządzenia( straty ciepła) wychodzi moc cirka 60W na kanał przy 8 ohm , a na zwiększenie mocy np. do 100W przy 4 ohm( kiedy jest bas w kolumnach) nie ma już prądu w urządzeniu. Oczywiście przy trybie stereo i tylko dwu włączonych kanałach w amplitunerze jest nieco lepiej, jednak szału nie ma. Pomyśl jak grają najtańsze amplitunery kinowe mające główny zasilacz koło 200W .
    Amplitunery kinowe często z dużymi kolumnami mają problem, bas jest płytki, bo brakuje im zwyczajnie prądu... Producent podaje czasem moc ( np. Yamaha) przy 1 włączonym kanale i 8 ohmach, a co jak masz więcej niż 1 kolumnę( w stero dwie , a w kinie 5), a kolumny są dodatkowo 4 ohmowe, tak jest w 95% przypadków ? Dlatego amplitunery kinowe często posiłkują się oddzielnym subwooferem .

Twój model 4100 to silny i dobrej klasy zawodnik, hałas zrobi, no ale to urządzenie do filmów.
    Denon 4100 nie słuchałem, jednak znam modele kinowe za ok 1500-3000zł i nie trzeba wzmacniacza za 3 tys. żeby zagrał lepiej, czy głośniej od nich. Zazwyczaj modele wzmacniaczy między 1000- 1700zł zabijają je dźwiękiem i możliwością wysterowania kolumn, zwłaszcza dużych kolumn. Wzmacniacz typu Yamaha as500, Denon 720, Nad 326, Pioneer A30 te więc te najpopularniejsze lepiej wysterują kolumny niż kinowy za ok. 2,5 tys zł . A np. taki siłacz jak Yamaha as700, Nad 356, Cambridge 651, czy droższy Denon 1510 ( dwa zasilacze po jednym na kanał, przypominam kinówka ma jeden zasilacz na 7 kanałów !) złoiły by skórę amplitunerom grubo powyżej 6 tys. o jakości dźwięku już nie wspomnę.
    Odtwarzacze sieciowe są ciekawą ofertą Denon dnp 720, 730 Pioneer N30/ N50 ( kolorowy ekran) do tego wzmacniacz Denon 720, lub Pioneer A30. Albo Yamaha as700 i odtwarzacz CD z radiem sieciowym Yamaha cdn 301. Lub nieco gorsza jakością sieciowa Yamaha RN500 mająca wszystko na pokładzie.
    Minusem sprzętu stereo jest brak wifi w sieciówce, zostaje więc skrętka-kabel, jednak obsługa sprowadza się do 3 pokręteł, a w kinowych masz wifi, ale 100 guzików
    Oczywiście wiadomo że każdy wzmacniacz brzmi inaczej jak np. Denon gra inaczej niż Yamaha, Cambridge i do tego dobrać kolumny, bo one jeszcze bardziej się różnią.
    Tommy23 wrote:

A co do kolumn to w siłce chyba stykną 2 kolumny, czy lepiej 4+1?

No właśnie ,najważniejsze wzmacniacze stereo, a właściwie muzyka, służą do podłączenia kolumny lewa i prawa, a nie 4 kolumn. Zresztą na amplitunerze kinowym też słuchamy na dwu kolumnach, bo muza jest stereo, a nie kwadro. Dodatkowe kolumny pogorszą i to mocno dźwięk. Dlatego 7kanałowy amplituner do słuchania muzyki stereo to bzdura i wyrzucona kasa. Sugeruje dwie duże kolumny podłogowe Magnat quantum, Canton, Monitor audio, JBl studio i sprzęt stereo.
    .
    intenso
    Level 39  
    @k52 Ja to wszystko wiem, czym jest napakowany ampli.Przy budowie amplitunera cały budżet jest dzielony ma kilkanaści rzeczy, bajerów, dodatków itp
    Przy budowie wzmacniacza budżet jest pakowany w brzmienie i moc.
    Tommy23
    Level 10  
    Quote:
    Bo ma jakby 3,5 wzmacniaczy w sobie, kodeki filmowe, masę wejść cyfrowych, radia sieciowe, mikrofony do kalibracji sali kinowej itd. To jak kupić Porsche do orania pola, niby no mocny jak traktor, ale nie w tym rzecz Wink Płacisz za coś co nie jest dopasowane do potrzeb.
    Co do mocy, miałem kiedyś pożyczoną Yamahę 477 niby 5x115W i generalnie średnio mocny i średnio wydajny wzmacniacz stereo Marantz 6004 2x50W i dlaczego Marantz grał głośniej i lepiej przed połową skali, niż Yamaha 477 dopiero na ponad 3/4 ?

No to teraz wiem przynajmniej, że potrzebny mi wzmacniacz :) a nie amplituner.

Quote:
    Odtwarzacze sieciowe są ciekawą ofertą Denon dnp 720, 730 Pioneer N30/ N50 ( kolorowy ekran) do tego wzmacniacz Denon 720, lub Pioneer A30. Albo Yamaha as700 i odtwarzacz CD z radiem sieciowym Yamaha cdn 301. Lub nieco gorsza jakością sieciowa Yamaha RN500 mająca wszystko na pokładzie.
    Minusem sprzętu stereo jest brak wifi w sieciówce, zostaje więc skrętka-kabel, jednak obsługa sprowadza się do 3 pokręteł, a w kinowych masz wifi, ale 100 guzików
    Oczywiście wiadomo że każdy wzmacniacz brzmi inaczej jak np. Denon gra inaczej niż Yamaha, Cambridge i do tego dobrać kolumny, bo one jeszcze bardziej się różnią.

To akurat nie jest problem bo mam 3 gniazda internetowe w siłce.

Quote:
    Sugeruje dwie duże kolumny podłogowe Magnat quantum, Canton, Monitor audio, JBl studio i sprzęt stereo.

Jak podłogowe, to kurde muszę dosztukować kabel, bo instalator dał takie krótkie tylko. Ale myślę, że jak polutuje i zaizoluje to dużej straty nie będzie?

Jakie głośniki do amplitunera Denon

Mam 2 pytania:

- Szukam jakiś narożnych listw do kabli. Niestety wszędzie są listwy do prostych ścian. Macie jakieś namiary na takie listwy?
    - Podejrzewam, że we wzmacniaczu jest gniazdo typu chinch. Jak przejść z przewodu głośnikowego do wtyczki typu chinch?
    intenso
    Level 39  
    Po co chcesz zakładać wtyczki cinch?
    Tommy23
    Level 10  
    W sumie nie ma potrzeby :) ... bo ten wzmacniacz daje radę bez chinchy.

A TV bez problemu podłącze do tego wzmacniacza?
    intenso
    Level 39  
    Tak ale z wyjścia słuchawkowego.
    Tommy23
    Level 10  
    To trochę lipa, nie? ... przydałoby się gniazdo HDMI.
    intenso
    Level 39  
    No lipa, wyjście słuchawkowe daje słabą jakość
    Kup odtwarzacz cd z wejściem usb.
    intenso
    Level 39  
    Zależy czy chcesz odtwarzacz sieciowy, czy będziesz korzystał z radia internetowego, czy będziesz chciał bezpośrednio odtwarzać muzykę z komputera przez sieć i z telefonu.
    Tommy23
    Level 10  
    Tak. Z radia internetowego i z mojego QNAP-a. To będzie to dobrze śmigać jak podłącze przez USB z TV?
    intenso
    Level 39  
    Przez Usb nie połączy tego z z tv
    Tommy23
    Level 10  
    To kurde jak to połączyć? :) ...aby jakość była dobra.
    intenso
    Level 39  
    Ale po co chcesz podłączac tv pod wzmacniacz?
    Tommy23
    Level 10  
    Żeby słuchać stacji muzycznych z głośników ze wzmacniaczem, a nie tych z telewizora.
    intenso
    Level 39  
    Musiałbyś kupić wzmacniacz stereo z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym, który będzie miał wejście optyczne i wtedy tv podepniesz z takim wzmacniaczem za pomocą kabla optycznego z wyjścia optycznego z tv.
    Tommy23
    Level 10  
    Jakieś przykłady? Jakie modele polecasz?
    Tommy23
    Level 10  
    Kurcze, co ta za firma :) ...nie znam.

To bym musiał kupić taki zestawik:
    PM 6005
    CD 6005
    NA 6005
    + jakieś głośniki stojące

A ten NA 6005 pociągnie muzykę z QNAP-a bez problemu, prawda?
    Tommy23
    Level 10  
    Jest jeszcze model SA 8005, ale chyba nie opyla się ładować w to bo i tak tego nie wykorzystam raczej. Na pierwszy rzut oka różnic nie widać :)
    intenso
    Level 39  
    Kolego, nie wiem co chcesz , z czego chcesz korzystać i czego oczekujesz
    Mi osobiście wystarczył był wzmacniacz stereo i odtwarzacz cd z wejściem usb do podłączenia pendriva z muzyka i tyle
    Chyba że chcesz odtwarzacz sieciowy, wtedy masz radio internetowego, odtwarzanie muzyki po sieci i wejście usb do pendriva.
    k52
    Level 32  
    Ja polecam między tv z wyjściem optycznym, a wzmacniacz z wejściami RCA popularny DAC Fioo Taishan D3, najlepsza z niedrogich możliwa jakość połączenia tego typu urządzeń.
    Więc nie jesteś ograniczony do w sumie niewielkiego wyboru wzmacniaczy.
    Jeśli jednak chcesz z wejściem optycznym wzmacniacz, to dla długiego i głośnego grania, lepsza będzie mocniejsza Yamaha as501, niż Marantz pm 6005. Marantz pm 6005 jest delikatniejszym bardziej wyrafinowanym urzadzeniem, tym bardziej model 7005, czy wymieniony 8005. Puszczanie muzyki z YTuba, czy Vivy na takiego marantza to jak wspomniane używanie Porsche zamiast traktora do orki.

Kabel głośnikowy możesz dosztukować, nic się nie stanie, pamiętaj aby sztukowany kawałek miał tę samą średnicę i minus(lub żyła z paskiem) była uzupełniona w taki sam z paskiem( tzw. praca głośników w tej samej fazie).
    Kable głośnikowe nie zakańczamy chinchami, chinche łączą wzmacniacz i np. CD.
    Głośnikowe wkłada się w otwór i dokręca się czarno, czarnymi dociskami, wtyki bywają ale to nie chinch, tylko tzw. banany.
    Wejścia USB w odtwarzaczach cd, odczytują pendrive i pliki muzyczne np. popularne mp3, a w odtwarzaczach sieciowych praktycznie wszystkie pliki muzyczne, nie służą więc do połączenia z TV.
    Kurcze dużo czasu tam spędzasz, że musisz mieć muzykę z CD, TV, sieci www, i po usb z pendriva, no ale to Twoje zabawki.
    Ja bym oparł to na Denonie pma 720 i cd720( które ma usb) i DAC dla tv , a jak z funkcjami netowymi to Yamahę RN 500 i odtwarzacz Yamaha CDS300 do niego, lub klasyczny wzmacniacz Yamahę as501(więc ten model z optykiem) i Yamaha cd301 ( kompakt i radio www).