Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser do skanera 3D i elementy pomocnicze.

22 Lip 2015 16:38 6192 9
  • Poziom 43  
    Witam.
    Robię prosty skaner 3D.
    Próby robiłem przy użyciu czerwonego lasera 3mW, obrotowego zwierciadła z silniczkiem oraz aparatu cyfrowego umieszczonego na sliderze (na razie bez napędu, więc ręcznie przesuwałem i ręcznie wyzwalałem robienie zdjęć).
    A to wszystko po to żeby wybadać temat. Docelowo oczywiście to wszystko ma być automatyczne.
    No i próby pokazały że da się uzyskać dobre efekty, ale trochę z tym zabawy.
    Po pierwsze jasność lasera po rozciągnięciu go w linię jest bardzo mała. Jakiekolwiek efekty dopiero w ciemności się dało uzyskać.
    Jedno ze zdjęć:
    Tak więc zacząłem szukać silniejszego lasera.
    Oraz przy okazji myśleć o jakiejś filtracji obrazu (bo widać refleksy nawet śladowego światła zewnętrznego na skanowanej powierzchni).
    I mam dwa rozwiązania.
    Jedno to filtr koloru o kolorze lasera, żeby wyciąć oświetlenie zewnętrzne. Tylko musiał by to być filtr dość wąskopasmowy.
    Po wpisaniu w google "filtr laser" znajduje się praktycznie tylko filtry ochronne, wycinające promieniowanie laserowe (takie filtry do okularów ochronnych).
    A tu trzeba odwrotnie, przepuszczające laserowe a wycinające wszystko inne. Więc pytanie czy ktoś wie coś o takich filtrach albo stosował je w praktyce? Bo byle płytkę:
    http://www.piekarz.pl/pl/?item=36004
    to nie sztuka zastosować (to nie jest zbyt wąskopasmowe).
    Jedyne jakie znalazłem to za granicą:
    http://midopt.com/filters/bn650/
    Oraz astronomiczne Baader H-alpha CCD Narrowband Filter:
    http://www.baader-planetarium.de/sektion/s43d/s43d.htm (te akurat do kupienia w Polsce ale za aż 400zł).
    Ale w ogóle myślę że taka filtracja może też niewiele dać.
    Białe światło zostanie przefiltrowane do czerwonego i też będzie widoczne. I nie będzie go jak odfiltrować już potem.
    Dlatego drugie rozwiązanie to po prostu filtrowanie cyfrowe. Filtrem koloru. Program by sprawdzał kolor i odrzucał kolory inne niż czerwone (niezależnie od jasności).
    Tylko tu nie wiem na ile dobrze to może działać. Może po prostu trzeba mocny laser i wtedy nie ma takich problemów. Albo robić po dwa zdjęcia, jedno z wyłączonym laserem a drugie z włączonym, i odejmować te dwa zdjęcia?
    W każdym razie wracając do lasera, nie wiem na jaką moc się szykować.
    Szukałem na allegro ale z mocniejszych to znajduję jedynie zielone lasery takie po "kilkaset mW". I się domyślam że one nawet koło takiego lasera kilkaset mW nie leżały.
    Takie które nie budzą podejrzeń co do prawdziwości parametrów to są po ponad 1000zł, więc w ciemno kupować trochę szkoda.
    Tak więc mam pytanie jaką moc byście tutaj polecali?
    A może po prostu ja mam złe założenia? Bo założyłem że skanowanie będzie przy oświetleniu zewnętrznym.
    I jeszcze sprawa rozbijania wiązki lasera w linię.
    Zamiast obrotowego lustra myślę o czymś takim:
    http://sklep.semicon.com.pl/shop2/?lang_id=2&id_category=75&id_product=2502
    Ma zaletę że się nie może zawiesić, a więc zabezpiecza przed wypuszczeniem silnej nierozszczepionej wiązki na zewnątrz (no chyba że ten wałeczek pęknie albo wyleci).

PS. Strony takie jak DAVID oczywiście znam, ale tam nie ma nic o filtrach. A laser jest małej mocy. A wszystko dlatego bo skanowanie jest przeprowadzane w jako takiej ciemności.
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Witam!
    Mam gdzieś pozostałości z profesjonalnego skanera 3D - są to trzy zestawy złożone z lasera, lustra napędzanego przez galvo i dwóch przetworników liniowych z obiektywami i filtrami (takimi jakich szukasz) oraz sterownikami (te prawdopodobnie trudne do wykorzystania z braku schematów) w solidnych obudowach z anodowanego aluminium.
    Jeżeli jesteś kolego zainteresowany to odkopię i podeślę zdjęcia.
    Pozdrawiam: Paweł.
  • Poziom 43  
    Najbardziej to przydały by się doświadczenia związane z użytkowaniem.
    No ale jak nie ma to wystarczą zdjęcia :D
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Tak jak obiecałem: kilka zdjęć.
    Od dołu po lewej laser dalej zwierciadło mocowane na galwie nad tym miejsce na kolejne zwierciadło.
    Tu widać obiektywy, za nimi filtry przepuszczające pasmo lasera a z tyłu przetworniki liniowe.

Dokładniej widać sposób mocowania filtrów (i ich rozmiary)
    Kupiłem takie zestawy z myślą o budowie skanera, ale projekt upadł i całość jak widać pokrywa się kurzem.
  • Poziom 43  
    W sumie niewiele mi te zdjęcia mówią. Sposób mocowania czy wielkość filtrów nie ma znaczenia (dla mnie).
    Liczy się ich charakterystyka optyczna oraz efekt jaki dają.
    No ale dowiedziałem się chociaż tyle że takie rozwiązani z filtrami jest stosowane.
    Tak więc dzięki za zdjęcia.
    Swoją drogą zastanawiam się jak za pomocą optoelementów liniowych można analizować całą linię.
    A jesteś w stanie ocenić moc lasera jaki tam zastosowano?
    Uruchamiałeś to cudo kiedyś?
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Myślę, że moc ok 1 - 3 mW i 635 nm.
    Nie uruchomiłem - tak jak pisałem kiedy już zakupiłem elementy projekt upadł (odeszliśmy od pomysłu skanowania)
    Jeżeli chodzi o sam pomiar na takim elemencie to wyobrażam to sobie jako wartość promienia odbitego w funkcji wychylenia (napięcia podanego na galvo)
    Całość działała - był to wysokiej klasy skaner wykonany prze siemensa a do mnie dotarł z uszkodzoną jednostką centralną.
    Moim zamiarem było przerobienie tego na matryce CCD, ale po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że promień i tak w chwili skanowania aktywuje na matrycy tylko jedną linię i zastosowanie liniówek ma sens.
  • Poziom 43  
    pawelradomsko napisał:
    Myślę, że moc ok 1 - 3 mW i 635 nm.

Mało. Myślę że jest dużo więcej.
    No chyba że to było przeznaczone tylko do skanowania w zaciemnieniu. Wiesz coś o tym?

pawelradomsko napisał:
    Jeżeli chodzi o sam pomiar na takim elemencie to wyobrażam to sobie jako wartość promienia odbitego w funkcji wychylenia (napięcia podanego na galvo)

Nie bardzo rozumiem.
  • Specjalista Automatyk
    No i skłoniłeś mnie do odkręcenia diody - miałeś racje - przepraszam: 40 mW i 830 nm (dioda: http://www.datasheets360.com/part/detail/lt015md/6963921939660334271/)
    Co do pomiaru to z rozmieszczenia optyki mogę się domyślać, że galvo jest sterowane z procesora a co za tym idzie wychylenie wiązki lasera (prawo -lewo) jest zadawane przez program.
    Przetwornik liniowy jest umieszczony również poziomo w sposób taki aby obserwować linię przemiataną przez promień lasera.
    Znając kąt o jaki odchyliliśmy wiązkę i miejsce, w którym pojawiła się na przetworniku po ewentualnym odbiciu możemy przeliczyć jakie jest położenie punktu odbicia.
    Masz dwa przetworniki i jedno źródło laserowe.
    Teraz przychodzi mi do głowy coś o czym nie pomyślałem wcześniej:
    dołożyć drugie galvo w osi prostopadłej do istniejącej i założyć w miejsce czujników liniowych matryce kamer i mamy przemiataną płaszczyznę.
    W konstrukcji oryginalnej skanowana była linia a cały skaner poruszał się pionowo wzdłuż osi przedmiotu.
  • Poziom 43  
    pawelradomsko napisał:
    No i skłoniłeś mnie do odkręcenia diody - miałeś racje - przepraszam: 40 mW i 830 nm (dioda: http://www.datasheets360.com/part/detail/lt015md/6963921939660334271/)

No, czyli tak jak myślałem że kilkadziesiąt mW.
    I ja taką też planuje dać.

pawelradomsko napisał:
    Znając kąt o jaki odchyliliśmy wiązkę i miejsce, w którym pojawiła się na przetworniku po ewentualnym odbiciu możemy przeliczyć jakie jest położenie punktu odbicia.
    Masz dwa przetworniki i jedno źródło laserowe.

No tą metodę znam. To w końcu podstawowa metoda. Tylko mnie dziwiło jak przetwornik liniowy może od razu badać całą linię.
    No ale już wiem: jest umieszczony wzdłuż kierunku przemiatania lasera a nie w poprzek tak jak pierwotnie myślałem.
  • Poziom 43  
    Trochę trwa to uruchamiania skanera.
    Już wiem że nie mogę użyć lasera zielonego.
    Tzn. zielonego DPSS, bo zielony w sensie koloru to by mógł być, tyle że musiał by być innego typu.
    Okazało się że laser zielony DPSS ma długi czas rozruchu. Około 1s.
    A ja założyłem że będę przemiatał obiekt migającym laserem.
    A to w celu wykonania dwóch zdjęć, jednego z linią lasera a drugiego bez niej.
    To bardzo ułatwia wyciąganie linii lasera z obrazu.
    No i niestety zielony laser DPSS z racji długiego czasu włączania odpada.
    Jeszcze można było myśleć o mechanicznej migawce ale uznałem że to za dużo kombinowania i za dużo mechaniki.
    Zostaje laser czerwony. Chciałem kupić jakiś ze 100mW ale z tego co widzę to wszystkie do taniego kupienia to jakaś ściema. Nawet na stronach sprzedawców jest ściema: opis 100mW na zdjęciu lasera widać naklejkę "Power < 50mW".
    To sobie dałem spokój z kupowaniem.
    Chyba wyciągnę diodę z nagrywarki DVD-RW.