Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprężarka 22kW - Spalony kompresor 3-fazowy podłączony na 1 faze

23 Lip 2015 09:36 1881 20
  • Poziom 9  
    Witam.

Mam pytanie. W moim prywatnym zakładzie używaliśmy kompresora o mocy 22kW podłączonego do zewnętrznego zbiornika na sprężone powietrze. Kompresor pomimo dużej mocy (jak na nasze wymagania) działał na moje oko trochę za słabo. Pomieszczenie w którym dostawca zamontował sprzęt było uzbrojone w gniazdo 3-fazowe. Po 3 latach ekspoloatacji (ZAKUPILIŚMY SPRZĘT NOWY - zakłada działa 5 dni w tygodniu na dwie zmiany) kompresor zapalił się żywym ogniem, sytuacja została opanowana. Sprzęt oczywiście nie nadaje się do użytku.

Po oględzinach stwierdziliśmy, że został on podpięty pod 1 fazę!!!
    Czy to może być przyczyną mniej wydajnej pracy i pożaru!

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 17  
    Daj może jakieś zdjęcia podłączenia i kompresora, bo z opisu trudno coś wywnioskować.
  • Poziom 9  
    Kompresor został wywieziony do dostawcy na ekspertyzę. Nie mam zdjęć ani schematów.

Sprawa wyszła jak ich technik miał zabrać urządzenie i za głowę się złapał jak zobaczył że to jest pod jedną fazę podpięte.
  • Poziom 34  
    Niemożliwe by silnik trójfazowy 22kW uruchomił się z jednej fazy. Podaj symbol kompresora.
  • Poziom 9  
    Jest to dokładnie ga22ff atlas copco
  • Poziom 38  
    Witam
    Tu kolega Jerry 1960 ma rację,nie ma możliwości by włączyć taki silnik z 1-fazy.Może być sytuacja że brakło 1-fazy ,lecz kompresor ma zabezpieczenia ,że nawet gdyby tak się stało ,to powinien się wyłączyć.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 9  
    No właśnie się nie wyłączył tylko tak pracował. Był w ten sposób podłączony i działał prawie nonstop po 16 h dziennie. Żadko się wyłączał.
  • Moderator Elektrotechnika
    vampiria200 napisał:
    kompresor zapalił się żywym ogniem

vampiria200 napisał:
    za głowę się złapał jak zobaczył że to jest pod jedną fazę podpięte.

Kompresor czy silnik kompresora się spalił .
  • Poziom 9  
    Zapaliło się od wewnętrznej instalacji elektrycznej i masa ognia była wewnątrz komory gdzie był silnik i elektronika
  • Poziom 21  
    Jak już to silnik musiałby być podpięty pod 2 fazy, a nie jedną bo z jednej to nawet by nie próbował ruszyć i nic by mu się nie stało. Mogło być tak że wystartował na 3 fazach, brakło jednej i pracował na 2 co może być przyczyną spalenia silnika lub elementów sterujących bo wtedy płynie duży prąd który może coś uszkodzić. Taki kompresor powinien jednak być zabezpieczony czujnikiem zaniku fazy i wyłącznikiem termicznym, w razie jakby czujnik się popsuł termik powinien go wyłączyć. Jeśli z waszym zasilaniem wszystko było ok, nikt nic nie grzebał przy kompresorze i w tym pomieszczeniu co stał nie było jakiejś mega wysokiej temperatury to pewnie wina będzie leżeć po stronie producenta lub ekipy montującej.
    vampiria200 napisał:
    Sprawa wyszła jak ich technik miał zabrać urządzenie i za głowę się złapał jak zobaczył że to jest pod jedną fazę podpięte.

Technik powiedział że kompresor był podłączony pod 1 fazę? Ten koleś chyba nie ma pojęcia o tym przy czym pracuje. Jak podłączyć silnik 3 fazowy pod 1 fazę, nie dysponując kondensatorem ani falownikiem, który mało tego ma moc 22 kW i jeszcze ma ruszyć ze sprężarką?!?!?!?
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    vampiria200 napisał:
    Czy to może być przyczyną mniej wydajnej pracy i pożaru!

Jak myślę to śrubowy, po drugie czy kiedyś były filtry wymieniane?
    Jaki profil produkcji?

Jakie zabezpieczenia prądowe były zamontowane?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    Może też być tak że sprężarka miała na pokładzie falownik. Wtedy w przypadku błędu w montażu/zmiany ustawień/awarii lub obejścia zabezpieczeń jest teoretycznie możliwe uruchomienie takiego silnika z jednej fazy gdyż falownik i tak sobie wygeneruje potrzebne przebiegi ale ich amplituda będzie mniejsza, to by tłumaczyło mniejszą moc sprężarki - wyciągnięcie ~20kW z jednej fazy w warunkach przemysłowych nie jest przecież jakimś wyczynem. Także faktem jest to że zabezpieczenia powinny to wykryć i w ogóle nie uruchomić sprężarki. No chyba że panowie którzy ja montowali nie wiedzieli co jest grane i owe zabezpieczenia obeszli.
  • Poziom 17  
    Witam.

A kiedy był robiony podstawowy przegląd?
    Kontrola filtrów stan oleju itd.

Nie ma moźliwości aby sie zapaliła podczas pracy na jrdnej fazie.
    A Pan Technik niech sie troszke podszkoli z elektrotechniki.

:)
  • Poziom 43  
    Spręzarka oczujnikowana jak współczesne samochody. Krzywdy nie da sobie zrobic. Na dodatek w najbogatszej wersji FF. Pytanie czy to jest nowy zakup od handlarza czy fabrycznie nowa od dilera. A na jednej fazie nie ruszy nie ma szans. Czytaj instrukcję.
  • Spec od Falowników
    W FF jest osuszacz, który pracuje na 230V praktycznie niezależnie od sprężarki. I nie jest to żaden problem.
  • Moderator
    vampiria200 napisał:
    Kompresor został wywieziony do dostawcy na ekspertyzę. Nie mam zdjęć ani schematów.

Pisanie na forum w niczym nie pomoże, skoro ich technik zabrał sprzęt, a swojego elektryka w zakładzie nie ma (bo to kosztuje). Niestety, bez dokładnych oględzin i pomiarów, a w zasadzie bez wykonania ekspertyzy, nie można określić przyczyn wydarzenia, więc dostawca już coś tam teraz wymyśli (po to wysłał swoich ludzi) i kosztami obciąży odbiorcę. Tak to się odbywa, jeśli nie zasięga się fachowych porad u specjalistów przed, tylko po. Niektóre oszczędności drogo kosztują, jak mawiają ekonomiści.
  • Poziom 43  
    Tak coś mi się teraz przypomniało jak w jednej firmie panowie elektrycy podłączyli sprężarkę tylko mniejszą, bo 15 ale też FF pod 3f i ochronny nie dając N, Bo na listwie zaciskowej było tylko podłączenie cztero zaciskowe. A sam N szedł do drugiej listwy całe 15 cm dalej. I służył tylko do pracy osuszacza i wentylatora zimą było OK. Ale jak zrobiło się ciepło to Elektronikon pokazywał błędy. W sprężarce tej jest transformator 2F do zasilania elektroniki, więc nie ma szans by wystartowała na 1F. Wczoraj u kolegi specjalnie zrobiłem taki experyment podłączają, trafo po 1F nawet Elektronikon się nie zaświecił. Za niskie napięcie. Ale ktoś mądry inaczej mógł podłączyć fazę zamiast N i osuszacz z wentylatorem mógł pracować na 400V zamiast 230V. Ale coś mi się tak zdaje że tam są na to dodatkowe bezpieczniki. Sprawdzę w poniedziałek co obsługują. Ale zdaje się że elektronikę i oszuszacz.
  • Poziom 43  
    Po pierwsze co się zapaliło, bo silnik raczej nie mógł, mogło wyrwać jakiegoś węża z olejem i powietrzem który wyrwał kable siłą podmuchu , które to zaiskrzyły i się zapaliło.

Po fakcie 1 przewód mógł zostać nie wyrwany i stąd takie dziecinne stwierdzenie- pracował na 1 fazie.