Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Megane II - Sterowanie elektrycznymi lusterkami zewnętrznymi

januszkutno 23 Lip 2015 10:07 1512 11
  • #1 23 Lip 2015 10:07
    januszkutno
    Poziom 9  

Witam, mam problem ze sterowaniem zewnętrznymi lusterkami w Megane II. Po uruchomieniu silnika lewe lusterko (szkło) samoczynnie przestawia się do pozycji skrajnej górnej prawej. Nie ma znaczenia to, że joystick w tym momencie jest ustawiony np. na lusterko prawe, czy po środku. Pozycję szkła muszę ustawić ręcznie, ale przy następnym uruchomieniu silnika przestawi się ponownie samo. Sterowanie lusterkiem prawym nie działa w ogóle.
    W pierwszej chwili myślałem, że winny jest joystick. Podmieniłem go ale nic to nie dało. Dzieje się tak samo jak przed podmianą. Podmieniałem też wewnętrzny mechanizm sterowania lusterkiem (ten okrągły 3-pinowy), również bez zmian. Sprawdziłem i poczyściłem kostki (również tą łączącą drzwi kierowcy z resztą auta) - bez zmian. Powoli kończą mi się pomysły gdzie może leżeć przyczyna takiego zachowywania się lusterek. Podejrzewam, że nie działanie prawego lusterka jest powiązane z nieprawidłowym działaniem lewego.

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 01 Sie 2015 18:29
    skarabeusz82
    Poziom 11  

Witam. Tak Jak ja prawdopodobnie przy zdejmowaniu tapicerki pomyliłeś kostki joystika i lusterka. Ten sam typ, ten sam kolor, nawet Długość kabli jest wystarczajaca. Pozdrawiam

1
  • #3 01 Sie 2015 19:15
    1879006
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 01 Sie 2015 20:52
    januszkutno
    Poziom 9  

skarabeusz82 napisał:
    Witam. Tak Jak ja prawdopodobnie przy zdejmowaniu tapicerki pomyliłeś kostki joystika i lusterka. Ten sam typ, ten sam kolor, nawet Długość kabli jest wystarczajaca. Pozdrawiam

Bingo! Masz rację w 100% Zdejmowałem tapicerkę i widocznie pomyliłem kostki. Tak jak napisałeś są identyczne. Ale żeby nie było tak pięknie to z elektryki działa tylko składanie lusterek. Nie działa sterowanie szkłami. Możliwe, że joystick jest uszkodzony. Kupiłem go na szrocie. Niestety tego poprzedniego już nie mam. Muszę się rozejrzeć za jakimś na podmianę.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 02 Sie 2015 12:39
    skarabeusz82
    Poziom 11  

moim zdaniem silniki sie popalily. latwo to sprawdzic. zalanczam schemat Megane II - Sterowanie elektrycznymi lusterkami zewnętrznymi

2
  • #6 02 Sie 2015 12:44
    januszkutno
    Poziom 9  

ale skoro przy odwrotnym podłączeniu szkło przestawiało się za każdym razem to czemu teraz miałyby nie działać?

0
  • #7 02 Sie 2015 12:56
    skarabeusz82
    Poziom 11  

schemat wyjasnia zasade dzialania. wypnik kostke z lusterka i wedlug schematu podawaj napiecie na odpowiednie piny, zobaczysz czy lusterko sie rusza. mozesz tesz zapalic silnik i probowka sprawdzic czy joystik podaje prad.

1
  • #8 04 Sie 2015 18:05
    1879006
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 04 Sie 2015 20:02
    skarabeusz82
    Poziom 11  

Ze schematu wynika ze prąd przychodzi z bezpiecznika, tylko tyle. U mnie lusterka dają się ustawiać dopiero kiedy silnik pracuje, ewentualnie tryb diagnostyczny, czyli karta w czytniku + guzik start trzymany około 8 sekund - blokada kierownicy puszcza a kontrolki na zegarach zapalają się.
    Pozdrawiam

1
  • #10 04 Sie 2015 20:22
    1879006
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 04 Sie 2015 21:57
    SZYMON BYDGOSZCZ
    Poziom 35  

skarabeusz82 napisał:
    U mie lusterka daja sie ustawiac dopiero kiedy silnik pracuje, ewentualnie tryb diagnostyczny, czyli karta w czytniku + guzik start trzymany okolo 8 sekund - blokada kierownicy puszcza a kontrolki na zegarach zapalaja sie. pozdrawiam

To jest źle.

0
  • #12 07 Sie 2015 12:06
    januszkutno
    Poziom 9  

skarabeusz82 napisał:
    U mie lusterka daja sie ustawiac dopiero kiedy silnik pracuje, ewentualnie tryb diagnostyczny, czyli karta w czytniku + guzik start trzymany okolo 8 sekund - blokada kierownicy puszcza a kontrolki na zegarach zapalaja sie. pozdrawiam

U mnie też to działa dokładnie w ten sposób jak opisałeś. Poza zamienionymi kostkami uszkodzony był joystick. Silniczki w lusterkach były sprawne. Problem rozwiązany.
    Dzięki za pomoc skarabeusz82

0