Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

chłodzenie agregatem z lodówki??

31 Maj 2005 21:53 6533 35
  • Poziom 12  
    ostatnio wymontowałem agregat ze starej lodówki i tak się zastanawiałem co by z nim ciekawego zrobić i wpadłem na ciekawy pomysł iż może on całkiem dobrze schłodzić mi procka pomijając głośność pracy pomyłs nie wydaje mi się zbyt głupi czy ktoś to skomentuje?? i ma moze jakieś koncepcje jak to zrobić bo ja jeszcze nic nie wymyśliłem ale cały czas myśle:)
  • Poziom 27  
    taz ze trzeba miec odpowiednie narzedzia palnik umiejentnosc, no i oczywiscie pozostale komponenty blok skraplacz i plyn aby to napelnic to pomysl jest niezly i pakrtykowany od lat pod nazwa fc :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Pomysł nie głupi ale jest jeden szkopół.
    Według norm unijnych freon do napełniania instalacji chłodniczych nie może już być sprzedawany. Teraz bodajże chłodzi się ozonem ale wiem tyle że agregat może niebyć przystosowany do zmiany chłodnika.
  • Poziom 27  
    pomysły ze schładzaniem procesorów przy pomocy urz. chłodniczych nie jest prosty mianowicie problem polega natym że pod wpływem niskiej temperatury następuje kondensacja pary wodnej na elenentach oziembionych a woda w elektronice jest nie mile widziana pozatym problemy techniczne rury miedziane nastałe połączone z komputerem
  • Poziom 27  
    nie konca masz racje chlopaki z tfika stosowali odpowiednie przewody wysoko cisnieniowe podobnie sprawa sie ma z osadzaniem pary gabki izolacyjne i po sprawie problemem pozostaja koszyt oraz gabaryty takiego cacka ;]
  • Tłumacz Redaktor
    a ja proponuje chłodzic wnętrze obudowy po prostu - jesli temp. wewnetrzna spadnie o te 10 - 20 stopni to i o tyle spadnie temp proca i innych rzeczy.
  • Poziom 27  
    wiesz moze sie zastanow nad tym co mowisz .... bo tutaj wlasnie nie zapobiegniesz skraplaniu pary na pod zestpolach pozatym 10*c mniej nie wydaje mi sie kuszaca propozycja biorac pod uwage koszty ;]
  • Tłumacz Redaktor
    zastanawiam sie nad tym co mówie i nadal nie widze zadnych niepoprawnosci w mojej propozycji. Skraplac woda bedzie sie tylko na przewodach chłodzących, a nie na sprzecie, a tojuz na nie robi. Jesli chcesz uzyskac naprawde niskie temp. to uwierz mi - jestes bez szans, no chyba ze masz cały potrzebny do wykonanaia fc sprzet, tj. conajmniej lutownice do miedzi, gietarki itp do rurek oraz sprzet do spuszczenia i powtórnego wlania freonu do instalacji. Nie musze chyba dodawac ze to co robisz/zrobisz bedzie cholernie niebezpieczne oraz (chyba) nielegalne.
  • Poziom 11  
    ja mysle nad WC z juzyciem zamrazalnika :D
  • Poziom 27  
    nie bardzo za duzo ciepla do odebrania zamrazalnik szybko padnie ;]
  • Poziom 25  
    Chłodzenie wnętrza PC to mierny pomysł - procek grzeje się lokalnie, np. w serwerowniach masz klimatyzację i około 16 stopni (brrr) w całym pomieszczeniu i myślisz że serwery nie mają lokalnych wiatraków?
    Ze starego agregatu z lodówki to podobno sprężarkę można zrobić najwyżej, a do chłodzenia PC to myślę że zwykłe wodne chłodzenie załatwi Ci sprawę.
    No chyba, że masz lodówkę obok PC-ta, to może warto byłoby jakieś rurki z Borygo pociągnąć zzamrażalnika do komputera i wymusić obieg pompą... chyba jednak za dużo kombinacji ;)
  • Poziom 22  
    SP7SEC
    fakt z osadzaniem wody odwieczny problem chłodzenia , oglądałem filmil THG gdzie kolesie chłodzili azotem dookoła procka byla koło 5 mm warstwa lodu i sniegu elektronika kondensatory płyta by ła pod działaniem wilgodzi ... moze juz zamarznietej wody na kosc to nic płycie sie nie działo
  • Poziom 11  
    no mam wolna lodówke, a zamrazarka niepadła by.... troche juz sie bawiłem.a jakies wc moznaby zrobic
  • Poziom 22  
    mnie taka okazja omineła rok temu z starą lodówką :(
    głowiczka chłodząca z podstawy starego radiatora i rurki miedzianej przylutowanej twardym lutem oraz chłodnica , znalesc taką o duzej powieszchni i dac dobry wentylator , co do płynu chłodniczego mozna popytac sie o napełnienie w punktach naprawy AGD a napewno da sie cos zrobic - ceną koło 50-100 zł
  • Poziom 27  
    jesli ktos sie decyduje na wc + lodowka trzeba sie zastanowic nad peltem ;] chyba bardziej oplacalne jesli chodzi o komfort uztykowania oraz lepsza wydajnosc ;]
  • Poziom 22  
    z pelta trzeba odprowadzac ciepło własne oraz przepompowane z drugiej strony płytki ale da sie zrobic skuteczne tego chłodzenie no i mniej zachodu, zalezy kto jak woli sie bawic to i lodówke ztuninguje
  • Poziom 12  
    Panowie chłodzenie lodówką co za pomysł i wy poważnie piszecie różne dyskusje słyszałem ale ta wprowadziła mnie w b. dobry humor co za pomysł ale jak już chcecie to w przemysłowych rozwiązaniach stosuje się filtry osuszające powietrze lub po prostu się je zamraża celem osuszenia i wtedy obudowę do zamrażalnika. Ciekawe jak chodził by procesor jak by miał ujemną temperaturę rdzenia, przednią obudowę zamontować na drzwiach od zamrażarki kilka neonów magnes telepizzy lub inne fantazje. Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    jakis smieszny to pomysl ogolnei chlodzic mozna ale azotem jesli juz, freon dziala fajnie szczegolnie jak sie powietrze pociagnie w ktorym jest i wogole ten pomysl z agregatem od lodowki :D ale jak to mowia polak potrafi :D
  • Poziom 27  
    ale azotem nie zdolasz nonstop chlodzic ;]
  • Poziom 20  
    :: Stoi sobie komputer a obok agregat, a jeśli bym to chciał przenieść??
    To jak pod jedną ręke biorę komputer, pod drugą agregat, tak żeby nie połamać rurek i w drogę. :-) :-)

:: Ja z agregatu do lodówki zrobiłem sobie kompresor. Podłączyłem kawałek węrzyka, końcówkę od pompki i nietrzeba machać pompką żeby napompować koło w samochodzie, czy materac...
  • Poziom 18  
    Można zamiast freonu zrobić to na gazie do zapalniczek!!

http://www.grzybu.neostrada.pl/FC/glowna.htm

Dodano po 1 [minuty]:

A i jeszcze to, zawsze można zrobić ładną obudowe do agregatu, postawić na niej kompa,i to wszystko zkęcić, kamp z agregatem znaczy, i będzie ładnie wyglądało!!
  • Poziom 28  
    czytalem tylko poczatek bo juz dalej mi sie nie chcialo. powiem tobie ze niezrobisz tego jak nie jestes doswiadczony. po 2 podbno te agregaty sa glosne i malo wydajne. tak jak widzialem to do chlodzenia kompa uzywa sie agregatow z ciezarowek ktore musze przewozic towar ktory musi byc chlodzony te agreagty sa wieksze wydajniejsze i ciche
  • Poziom 12  
    Sorry Chłopaki, ale sugeruję spojrzeć na forum.tweak.pl. Jest tam taki temacik Panów Diody i Berkuta. I widać ze jak ktos ma sprzet i troche oleju to zejdzie do -50C na parowniku (to sie na procka zakłada..), A przy odrobinie sprowności manualnej, można cały system wetknąć w obudowę od kompa. I jest jedna skrzynka a nie dwie, i waży max 4 kg więcej od przeciętnego kompa. Poza tym układy chłodnicze zalewa sie nie freonem czy (o zgrozo) ozonem.. tylko propanem albo innymi lotnymi węglowodorami. Myśle ze na ten temat zużyto juz klika klawiatur na Tweak.pl i na elektrodzie tez...

Reasumując: Poczytajcie troche, kupcie palnik, lutowie, potrenujcie luty twarde i do roboty..
  • Poziom 30  
    [GRUBY] napisał:
    Można zamiast freonu zrobić to na gazie do zapalniczek!!

Ronson to jest prawie freon R600A a po drugie freon to jest potoczne pojecie i musze ci powedzieć ze powietrze też jest freonem.Oczywiście po skropleniu.

freony to najczęściej Zwazki chlorowoweglowe ale sa i inne.

Na ronsonie jesteś w stanie osiągnać -20C (bez obciążenia) przy bardzo dobrym układzie.

.
  • Poziom 15  
    nietykalny napisał:
    Pomysł nie głupi ale jest jeden szkopół.
    Według norm unijnych freon do napełniania instalacji chłodniczych nie może już być sprzedawany. Teraz bodajże chłodzi się ozonem ale wiem tyle że agregat może niebyć przystosowany do zmiany chłodnika.

a to dziwne bo ja rpawie codziennie napełniam urządzenia lkimatyzacyjne freonem R22:), jest on dalej urzywany choć wycofywany. nie wiem może ja jestem niedouczony ale nie spotkałem się z ozonem
    stosuje się wiele innych czynników chłodniczych

o to oferta jednej z hurtowni wraz z cenami za Kg i butle

R 404A pojemność 10/30 kg
    (w butlach zwrotnych)
    47.20
    472.00/1416.00

2. R 404A pojemność 10,9 kg
    (w butlach jednorazowych)
    52.20
    568.98

3. R 22 pojemność 12/40 kg
    (w butlach zwrotnych)
    24.60
    295.20/984.00

4. R 22 pojemność 45 kg
    (w butlach zwrotnych)
    24.60
    1107.00

5. R 419A pojemność 10/30 kg (bezpośredni zamiennik za R22) (w butlach zwrotnych) 82.00
    820.00/2460.00

6. R 419A pojemność 13,2 kg (bezpośredni zamiennik za R22) (w butlach jednorazowych) 101.00
    1333.00

7. R 507 pojemność 11,3 kg
    56.00
    632.80

8. R 134a pojemność 13,6 kg
    37.60
    511.36

9. R 407C pojemność 11,3 kg
    54.00
    610.20

10. R 408A pojemność 10 kg
    (w butlach zwrotnych)
    53.60
    536.00

11. R 409A pojemność 12 kg
    (w butlach zwrotnych)
    58.20
    698.40

12. R 410A pojemność 11,3 kg
    70.30
    794.39

13. Kaucja za najem butli do 10L,12L/30L,40L,45L -
    140.00/325.00
  • Poziom 18  
    Ktoś wyżej napisał, że te kompresory z lodówek mają za mała wydajność, a można zrobić coś takiego jak "Dual Compressor"?? Znaczy dwie sprężarki równolegle??
  • Poziom 13  
    A ja mam inny pomysł. Gdyby tak kompa zaurzyć w kąpieli oleju transformatorowego? Ten ma dobre przewodnictwo cieplne i dobrz izoluje elektrycznie. Całość moża umieścić w pojemniku ze styropianu, podłączyć do wymiennika ciepła (W tym miejscu wykorzystamy nasz agregat z lodówki), i chłodzimy do ilu nam potrzeba (hmmm Athlon 2000 XP z 1.6Ghz na 3GHz ]:-> pomarzyć piękna rzecz). Co szanowni koledzy na to ?

PS oczywiście zanurzyć w oleju tylko to co z krzemu i laminatu. Z CD-ROM-em bym nie ryzykował. ;)[/b]