Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus U36SG - Utrata danych.

23 Lip 2015 19:33 699 11
 • Poziom 9  
  Cześć. Od razu zaznaczę że w kwestiach komputerowych jestem raczej laikiem dlatego prosiłbym o cierpliwość ;)

  Wczoraj niespodziewanie z nie do końca mi wiadomych przyczyn z laptopa (Windows 7) zniknęły mi niemal wszystkie pliki i foldery w tym wiele bardzo ważnych. Stało się to podczas instalowania nowego sterownika do bluetooth gdyż trochę wcześniej zauważyłem że komputer nie odnajduje urządzenia bluetooth, które chciałem uruchomić. W managerze urządzeń przy sterowniku był wykrzyknik, co spowodowało, że postanowiłem zainstalować inny sterownik z trzech dostępnych na oficjalnej stronie. Choć nie jestem pewien czy akurat to ma tu jakieś znaczenie czy był to przypadek. W każdym razie komputer przez chwilę wieszał się po czym po zamknięciu przeglądarki zauważyłem niemal czysty pulpit. Prócz większości folderów i plików z pulpitu (dwa foldery pozostały, ale puste) zniknęły też zdjęcia, prawie cała muzyka, wszystko co miałem w dokumentach, skróty na pulpicie, a także wszystko z menu start. Co ciekawe nie zniknęły natomiast żadne programy zainstalowane na komputerze. Niestety po tym zdarzeniu zrestartowałem komputer nieświadomy, że może to mieć wpływ na proces odzyskiwania danych i jeśli chodzi o samą reakcje to wszystko było ok, nic się nie zamrażał tyle tylko że wszystko co ważne wyparowało. Z jakiegoś powodu funkcje tworzenia punktu przywracania systemu i tworzenia kopii zapasowych były na tym komputerze wyłączone. Inna sprawa, że nie pamiętam ile dokładnie miałem gb danych na dysku C, ale nie wydaje mi się żeby wiele ubyło więc może te dane są tam gdzieś ukryte pod inną postacią? W każdym razie po wpisaniu w wyszukiwarkę jakiegokolwiek rozszerzenia nic nie odnajduje. Pytanie co robić w tym przypadku? Tamten komputer wyłączyłem i nie uruchamiam go w obawie, że coś się jeszcze nadpisze. Co to może być? Czy próbować w takim przypadku odzyskać dane za pomocą jakiegoś programu po wyjęciu dysku i podłączeniu go pod drugi komputer? Od czego zacząć?
 • Poziom 42  
  smiej napisał:
  ...zniknęły mi niemal wszystkie pliki i foldery w tym wiele bardzo ważnych.


  To akurat nie problem. Ważne dane się przecież archiwizuje więc po prostu przywróć je z kopii zapasowej.

  smiej napisał:
  Od czego zacząć?


  Od sprawdzenia stanu dysku / tudzież następnie kopia posektorowa
 • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Oczywiście tak jak piszesz, należy nie używać systemu z tego dysku, by dane nie zostały nadpisane. Za radą kolegi powyżej: Sprawdzić stan dysku, jeśli dane bardzo ważne zacząć od kopii posektorowej, w razie, gdybyś coś "nabroił". Następnie użyć przykładowo DMDE do odzyskiwania danych.
 • Poziom 9  
  sPeRaCz.PL napisał:
  To akurat nie problem. Ważne dane się przecież archiwizuje więc po prostu przywróć je z kopii zapasowej.


  No właśnie tworzenie kopii zapasowych na tamtym komputerze nie zostało skonfigurowane, czyli jeśli rozumiem nie można niczego przywrócić z kopii, bo jej nie ma. Nie wiem czy dobrze to rozumiem?

  mati211p napisał:
  Oczywiście tak jak piszesz, należy nie używać systemu z tego dysku, by dane nie zostały nadpisane. Za radą kolegi powyżej: Sprawdzić stan dysku, jeśli dane bardzo ważne zacząć od kopii posektorowej, w razie, gdybyś coś "nabroił". Następnie użyć przykładowo DMDE do odzyskiwania danych.


  Czyli rozumiem, że zacząć można od tego żeby zaopatrzyć się w np. w jakiś adapter, kieszeń dysku 2.5 -usb i podłączyć za jego pomocą dysk z laptopa do komputera stacjonarnego i z niego sprawdzić stan dysku jakimś konkretnym programem? A następnie kopia posektorowa (tutaj jeszcze będę się musiał doinformować) i z niej przywracanie danych na dysk stacjonarnego. Mniej więcej w ten sposób?
 • Poziom 12  
  Witam
  Najważniejsze to nie uruchamiać komputera z dyskiem z którego chcesz odzyskać dane gdyż każde jego uruchomienie może bezpowrotnie zamazać dane. Wyjmij dysk i podłącz do innego kompa, zrób kopię i wtedy próbuj odzyskać dane przy pomocy DMDE, Get data Back - płatny, ontrack recovery- płatny ale dobry, albo undelete. Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Po sprawdzeniu dysku na innym kompie wygląda to tak:
  Asus U36SG - Utrata danych.

  Są jakieś sektory niestabilne, nie wiem czy 8 to dużo czy mało? Prosiłbym kogoś o jeśli można o wyjaśnienie czy poza tym z dyskiem jest jeszcze coś nie tak i jak się te niestabilne sektory mają do odzyskania danych? Rozumiem, że mimo to można zrobić kopię posektorową na inny dysk i z niej spróbować odzyskać dane, a następnie remapować dysk. Dobrze dedukuje? Czy może przyda się przeskanowanie go przez jakieś inne programy do sprawdzania dysku?
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Atrybut C5 - sektory niestabilne
  Atrybut BF - niedopuszczalne uderzenia / wstrząsy / upadki etc. "efekt gumy".

  smiej napisał:
  Czy może przyda się przeskanowanie go przez jakieś inne programy do sprawdzania dysku?


  Należy wykonać zerowanie + remap
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html

  Oczywiście wcześniej kopia posektorowa.
 • Poziom 9  
  Aa, dzięki. Hm ciekawe, bo jakoś brutalnie się z tym kompem nie obchodziłem ostatnio, a ten dysk jest już drugim. Oryginalny miał awarię i został pół roku temu wymieniony na warunkach gwarancyjnych na nowy. Choć dwa razy miałem sytuacje, że komp bez podłączonego kabla po lekkim przesunięciu na biurku momentalnie całkowicie się wyłączył. A tak ogólnie to jest jakiś bardzo zły stan czy ujdzie? Wartość 217 dla atrybutu BF to jakoś dużo czy raczej przeciętnie? Czy to zremapowanie jest w stanie doprowadzić dysk do stanu i całkowicie naprawić sektory?
 • Pomocny post
  Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  smiej napisał:
  A tak ogólnie to jest jakiś bardzo zły stan czy ujdzie? Wartość 217 dla atrybutu BF to jakoś dużo czy raczej przeciętnie? Czy to zremapowanie jest w stanie doprowadzić dysk do stanu i całkowicie naprawić sektory?

  Źle jeszcze nie jest. Czy sektory będą tylko uszkodzone logicznie to dowiesz się po wykonaniu procedury naprawy dysku. Jeśli byłoby to oczywiste, że dysk jest uszkodzony, nikt nie zaleciłby próby naprawy. BF może rosnąć też podczas zwykłego przesuwania laptopa po stole, czy używania podczas jazdy samochodem.
 • Poziom 9  
  Ok. Mam takie pytanie odnośnie kopi posektorowej, którą chce zrobić do odzyskania danych, a nigdy tego nie robiłem i nie widzę poruszonego tego zagadnienia w pomocnych poradnikach (choć możliwe że coś przeoczyłem). Chodzi mi o to, że właściwie to wszystko co chce odzyskać znajdowało się na jednej partycji tego dysku. A zatem czy wystarczy wykonać w tym wypadku tylko kopię posektorową tej jednej partycji na partycję, którą utworzę sobie na dysku kompa stacjonarnego, do którego podłączyłem ten z utraconymi danymi? Dobrze rozumiem? Idzie chyba coś takiego zrobić którymś z programów, czy też trzeba kopiować cały dysk?
 • Poziom 9  
  Mam takie dyletanckie pytanie dotyczące DMDE, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Po przeszukaniu NFTS partycji dysku z utraconymi danymi wyskoczyło mi 211 woluminów (wariantów woluminów?). Zależny mi na tym aby odzyskać kilka konkretnych plików doc, pdf, dwg itp. Co zrobić z tym fantem? Co zrobić z tym fantem? W wielu woluminach widoczne są te same pliki, ale czy jeśli po odzyskaniu pliku z jednego woluminu okazuje się, że jest on uszkodzony to jest szansa że gdzieś w innym będzie dobry? Czy muszę przeszukać ręcznie każdy z 211 woluminów, czy istnieje możliwość przeszukanie wszystkich na raz?