Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PiDRIVE - adapter dysków SSD mSATA dla komputerów RaspberryPi (Kickstarter)

farmerro 23 Lip 2015 22:15 2934 10
  • PiDRIVE - adapter dysków SSD mSATA dla komputerów RaspberryPi (Kickstarter)
    Na Kickstarterze od ponad tygodnia trwa kampania promująca urządzenie o nazwie PiDRIVE, będące kolejnym modułem rozszerzeń dla komputerów Raspberry Pi.

PiDRIVE to karta rozszerzeń umożliwiająca współpracę komputera R-Pi z dyskiem SSD wyposażonym w interfejs mSATA. Moduł kompatybilny jest z komputerami Raspberry Pi w wersjach A+, B+ oraz B+ V2 i daje użytkownikowi możliwość podpięcia dysku o dowolnym rozmiarze. Wymiary karty i układ wyprowadzeń pozwalają na zamocowanie urządzenia za pomocą 40-pinowego złącza GPIO (żaden z pinów I/O nie jest wykorzystywany przez urządzenie). Komunikacja z komputerem odbywa się poprzez interfejs USB - PiDRIVE występuje w roli adaptera USB-SATA, który mimo wszystko jest rozwiązaniem bardziej kompaktowym niż stosowane tradycyjnie dyski zewnętrzne. Moduł odznacza się również niskim poborem energii. Zasilany jedynie przez gniazdo USB pobiera prąd o natężeniu wynoszącym maksymalnie 250mA (160mA w trybie czuwania).

PiDRIVE oferuje znaczny wzrost szybkości działania systemu oraz opcjonalnie większą pojemność magazynowania danych. Urządzenie pozwala uruchomić system operacyjny z dysku SSD, jednak do rozpoczęcia procesu bootowania w dalszym ciągu wymagana jest obecność karty microSD z programem bootloadera. Wraz z modułem autorzy udostępniają kartę microSD ze specjalnie przygotowanym bootloaderem oraz instalatorem systemu. Urządzenie do poprawnej pracy z systemami Linux (z jądrem w wersji 2.4.18 lub wyższej) nie wymaga instalowania dodatkowych sterowników. PiDRIVE działa w oparciu o kontroler PHISON S8 umożliwiający pracę dysku w trybie NCQ oraz obsługujący funkcje TRIM i SMART. Moduł pozwala ponadto "stackować" dyski, z których można tworzyć macierze RAID.

Projekt cieszy się ogromną popularnością - już trzeciego dnia od rozpoczęcia kampanii udało się osiągnąć założony cel - autorzy w ciągu tych kilku dni zdobyli $10.000 USD potrzebnych na start projektu. Obecnie PiDRIVE dostępny jest w wysokości $29 USD (bez dysku SSD mSATA).

Źródło:
    https://www.kickstarter.com/projects/2073955313/pidrive-low-power-msata-ssd-for-the-raspberry-pi/description

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    farmerro
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: wszystkiego po trochu...
    farmerro napisał 343 postów o ocenie 181, pomógł 7 razy. Jest z nami od 2006 roku.
  • PCBway
    piotr_go
    Poziom 28  
    Kolejny "genialny" projekt na pi.
    Wytłumaczy mi ktoś po co to?
    Przecież to się podłącza pod USB. Nie taniej/prościej wpiąć pendrive albo po prostu kupić większą kartę? Szybkość wyjdzie ta sama, cena niższa.
    Zakup dysku SSD o prędkościach setek MB/s i przycinanie go do ~20MB/s to głupota.
  • PCBway
    And!
    Admin grupy Projektowanie
    @piotr_go celna uwaga, natywny interfejs SATA, lub konwerter do interfejsu o podobnej przepustowości byłby pewnie najbardziej eleganckim (lecz obecnie nie osiągalnym w RPi rozwiązaniem).
    Nawet patrząc od strony niezawodności, dostępne są pendrivy z pamięcią SLC.
    Dodatkowo w wielu rozwiązaniach oryginalny "HDD" RPi będzie wystarczający.
    george2002

Poziom 20  
    Chopy, może i racje macie ale jest taki jeden mały szkopół że taki dysk jest wpięty przykręcony i nie wypadnie tak jak pendrive itd także można stosować wtedy w warunkach bardziej extreme :)

Pozdrawiam
    George2002
    And!
    Admin grupy Projektowanie
    Patrząc na to z tej strony, faktycznie powstaje bardziej zwarta konstrukcja kanapkowa. Moduły dysków SSD do zastosowań przemysłowych mogą mieć większą niż pendrive wytrzymałość, zakres temperatur pracy itp.
    Wszystko zależy od potrzeb... tylko czy w zastosowaniach "heavy duty" RaspberryPi jest odpowiednią platformą?
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    piotr_go napisał:
    Kolejny "genialny" projekt na pi. Wytłumaczy mi ktoś po co to?

Chociażby po to, by rozpocząć zarabianie na elektronice. Planował 10k$, a zebrał na ten moment 30k$, a jeszcze 13 dni do końca.
    Można zaobserwować, że część ludzi po prostu zarabia na małych niszowych projektach: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/C...unding-Jak-zarabiac-na-malych-projektach.html
    piotr_go
    Poziom 28  
    dondu napisał:
    Chociażby po to, by rozpocząć zarabianie na elektronice.

Nie no, sprzedaż wiadomo, dla pieniędzy, ale dlaczego miał bym to kupić jako potencjalny klient?
    Do zastosowań przemysłowych na pewno nie, jedynka mnie mocno do siebie zniechęciła. Co nie podpinałem pod usb to w większości przypadków powodowało reset (zasilacz był dedykowany do pi).
    Jeżeli bym potrzebował więcej miejsca na dane to poszukał bym po prostu czegoś z SATA albo chociaż z USB które nie jest dzielone z ethernetem, no i przede wszystkim z RTC.

Wydaje mi się że ciekawszym rozwiązaniem był by czytnik SD na jedną lub więcej kart zamiast mSATA.
    dondu
    piotr_go napisał:
    Nie no, sprzedaż wiadomo, dla pieniędzy, ale dlaczego miał bym to kupić jako potencjalny klient?

Nie wiem co u każdej z 450 (na ten moment) zdecydowało o tym, że wsparli porjekt.

Ale jeśli pomyślimy o dowolnym innym urząrzeniu, to zwasze są alternatywy, a jednak wybierasz konkretne rozwiązanie bo:
    - pasuje Ci do aktualnych wymagań,
    - ma akceptowalną cenę,
    - ...
    - i nie wiesz, że jest alternatywa bo:
    --- nie jesteś profesjonalistą w danej dziedzinie,
    --- jesteś profesjonalistą, ale nie dotarła do Ciebie informacja o konkurencyjnym produkcie, rozwiązaniu, itp.,
    --- ... itd.

Dlatego też nie ma jednego modelu samochodu ... :D
    piotr_go
    Poziom 28  
    dondu napisał:
    Nie wiem co u każdej z 450 (na ten moment) zdecydowało o tym, że wsparli porjekt.

Nie doczytali opisu a na fotkach nie widać że to pod USB :P
    Główna fotka, zdjęcie niby podłączonego urządzenia, ale o kabelku USB zapomnieli... Ciekawe dlaczego?
    dondu
    Czasami kupujemy kota w worku :)
    Ale tutaj na stronie opisowej jest sporo informacji: https://www.kickstarter.com/projects/20739553...er-msata-ssd-for-the-raspberry-pi/description

Cytat:
    The PiDrive expansion card has a low-power requirement allowing it to be plugged directly into one of the Raspberry Pi’s USB ports, with no external powered USB hubs necessary. Because the PiDrive expansion card has low power requirements, other peripherals such as an external keyboard, wireless adapter, etc., are able to be used via the Pi’s other available USB ports at the same time, a vast improvement over unattractive external powered-USB hubs and cables sprawling all over the user’s workspace!
    pepe_lodz
    Poziom 14  
    Hi
    Witam
    Ja zakupiłem do raspberry pi3 moduł Suptronic X850 do połaczenia SSD mSATA do Raspberry. Użyłem dysku mSATA ADATA SP310 32GB.
    Na dysku ADATA zainstalowałem RASPBIAN STRETCH LITE. Po podłczeniu do RPI3 wszystko działa ok i startuje. Jednak gdy wykonałem restart RPI3 za pomoca takich poleceń:
    sudo apt-get update
    sudo apt-get upgrade
    sudo reboot
    Po restarcie jednak system już nie bootuje. Po odlacziu zasilania i ponownym podłaczeniu system bootuje poprawnie. Jednak gdy znów wykonam polecenie
    sudo reboot
    system, restartuje sie ale juz nie bootuje. Ponownie odlaczam zasilanie i podlaczam ponownie i system znow bootuje poprawnie. Problem jest z restartem. Przy restartcie dioda led na module Subtronic X850 nie pali sie mocnym światłem jak przy poprawnym bootowaniu tylko tak delikatnie świeci się. ODłacze zasilanie i podłcze i swieci sie juz poprawnie i mruga podczas odczytu z dysku.
    Widzę że suptronic x850 ma chip Jmicron i dysk SSD ADATA SP310 też ma chip JMicron. To może być problem ?