Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziom - Pomieszczenie techniczne

elpen 24 Jul 2015 09:21 1803 3
 • #1
  elpen
  Level 9  
  Witam. Mam pytanko. Na jakiej wysokości poprowadzić bednarkę w pomieszczeniach technicznych? Czy PN to określa? I czy muszę malować bednarkę na kolor żółto-zielony? Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #2
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Wys. ok 0,5m a bednarka oznaczona dwubarwnie.
 • #4
  .Jack
  Electrician specialist
  elpen wrote:
  na jakiej wysokości poprowadzić bednarkę w pomieszczeniach technicznych. czy PN to określa . I czy muszę malować bednarkę na kolor Ż/Ziel.

  W żadnej normie nie spotkałem się z zaleceniem co do wysokości montażu przewodu wyrównawczego gołego tzw. bednarka w pomieszczeniu technicznym. Dobrą praktyką jest umieszczenie przewodu wyrównawczego gołego w strefach montażu instalacji elektrycznej. Spotyka się w projektach wysokość zarówno 30 cm od podłogi jak i 30 cm od sufitu.
  Co do malowania ! Osobiście nazwałbym to oznakowaniem. Ale mniejsza o to.
  Wszystkie przewody biorące udział w ochronie przeciwporażeniowej powinny być oznakowane dwukolorowo kombinacją barwy zielonej i żółtej. Przewód wyrównawczy goły tak oznaczony na całej długości dostępnej ( widocznej ). Także przewód uziemiający jeżeli jest stosowany zarówno do uziemienia ochronnego jak i funkcjonalnego.

  Dobrze jest skorzystać z zasad określonych w normie PN-EN 60445 dotyczącej identyfikacji przewodów kolorami albo znakami alfanumerycznymi.