Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Play InternetPlay Internet
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy znacząco wydłuży się czas pracy po resecie w kilkuletniej baterii?

24 Lip 2015 21:18 2649 5
  • Poziom 6  
    Na wstępie zaznaczam, iż nie jestem specjalistą w tym temacie dlatego pytam.

Podobno w teorii jest tak, a mianowicie bateria w laptopie posiada układ sterujący jej pracą i zapisujący każdy cykl ładowania rozładowania. Sterownik odpowiedzialny jest za wskaźnik poziomu naładowania, licznik cykli, monitoring temperatury i poziomu zużycia. Nie zawsze potrzebna jest wymiana ogniw, dlatego że licznik zliczający cykle na tej podstawie ustala poziom zużycia. Każdorazowa praca laptopa na baterii, podłączenie i odłączenie ładowarki (przy pracującym laptopie) zliczane jest jako 1 cykl pomimo tego, że nie rozładowaliśmy baterii do końca. Więc pomimo tego, że ogniwa są w dobrej kondycji nasz laptop pokazuje krótki czas pracy i sama praca takiej baterii jest również krótsza. Wystarczy wtedy tylko reset elektroniki lub dostosowanie ręczne zawartości pamięci sterownika do poziomu zużycia ogniw.

Moja bateria jest użytkowana w laptopie od nowości czyli od 6 lat. Najważniejszy jest fakt, że tylko na baterii laptop przepracował około 10 cykli (chodzi mi w tym wypadku o sytuację, gdy laptop pracował tylko na baterii od stanu pełnego jej naładowania aż do całkowitego rozładowania, po czym ponownie bateria została naładowana do pełna). Resztę czasu bateria była cały czas w laptopie, ale laptop służył jako komputer stacjonarny więc był on non stop podłączony do zasilacza. Wskutek tego bateria samoczynnie bez żadnego obciążenia sama rozładowywała się do poziomu naładowania około 96%, po czym sterownik w baterii doładowywał ją do 100% i tak w kółko. Aby bateria osiągnęła poziom naładowania ze 100% do 96% musiało minąć kilka dni.

Aktualne parametry baterii (nie mogę wkleić skanu z BatteryMon bo aktualnie nie mam dostępu do tego laptopa więc muszą wystarczyć poniższe informacje):
    * Fabryczna pojemność 4400 mAh
    * Aktualna pojemność baterii po jej pełnym naładowaniu to około 3000 mAh (dokładnej liczby nie pamiętam)
    * Poziom zużycia baterii 35%

Zakładam, iż wszystkie ogniwa są jeszcze w miarę dobrej kondycji. Moje pytanie brzmi następująco, mając na uwadze to co powyżej napisałem na ile szacunkowo procent wzrostu pojemności baterii z aktualnej czyli około 3000 mAh po resecie elektroniki baterii mogę liczyć - czy mogę liczyć na minimalny wzrost rzędu 5%, czy może więcej bo nawet do 20%:?: Jeszcze jedna uwaga do tego pytania, a mianowicie zdaję sobie sprawę, że forumowicze nie są wróżkami dlatego zaznaczam, że chodzi mi o szacunek (jaki mniej więcej procent) - poza tym pytanie kieruję głównie do osób które wykonały reset elektroniki w baterii z podobną historią użytkowania.
  • Play InternetPlay Internet
  • Poziom 42  
    Nie patrz co pokazuje jakiś program tylko zrób realny test ile laptop wytrzyma. Musisz wyłączyć automatyczne uśpienie itp. przy niskim poziomie naładowania. To powinno Ci dać realną pojemność bez resetowania.
  • Play InternetPlay Internet
  • Poziom 6  
    Obecnie owa bateria trzyma niecałe półgodziny - gdy była nowa trzymała około półtorej godziny.

Ponawiam więc moje pytanie. Zakładam, iż wszystkie ogniwa są jeszcze w miarę dobrej kondycji i tylko elektronika baterii źle ocenia ich zużycie. Moje pytanie brzmi następująco, mając na uwadze to co napisałem w pierwszym poscie, na ile szacunkowo procent wzrostu pojemności baterii z aktualnej czyli około 3000 mAh po resecie elektroniki baterii mogę liczyć - czy mogę liczyć na minimalny wzrost rzędu 5%, czy może więcej bo nawet do 20% :?: Jeszcze jedna uwaga do tego pytania, a mianowicie zdaję sobie sprawę, że forumowicze nie są wróżkami dlatego zaznaczam, że chodzi mi o szacunek (jaki mniej więcej procent) - poza tym pytanie kieruję głównie do osób które wykonały reset elektroniki w baterii z podobną historią użytkowania.
  • Poziom 32  
    Na początek podaj model laptopa i baterii...nie wszystkie baterie mozna "zresetować"
  • Poziom 6  
    Poszperałem trochę w internecie i udało mi się znaleźć informację, iż najprawdopodobniej w środku baterii siedzą układy: BQ29330, BQ20Z70 więc trzeba będzie użyć chyba programu Be2Works. Ogniwa są Panasonic.

Ile szacunkowo procent mógłbym zyskać po "resecie" elektroniki takiej baterii :?:

Jeśli bym taką usługę czyli tylko "reset" elektroniki baterii zlecił w jakimś serwisie komputerowym, to rozsądna cena którą można zaakceptować nie powinna przekroczyć jakiej sumy Waszym zdaniem :?:

Widzę, iż nowe z gwarancją zamienniki tej baterii są na Allegro po około 80 zł - może bardziej opłacalne będzie kupić taki właśnie zamiennik :?: Proszę o jakieś opinie ogólnie odnośnie zamienników oryginalnych baterii sprzedawanych aktualnie na Allegro...
  • Poziom 28  
    Bateria ma 6 lat. Czy wiesz, że jest coś takiego jak rezystancja wewnętrzna ogniw, która wzrasta wraz z wiekiem ogniw, niezależnie od tego czy są używane czy nie ?
    W ogniwach zachodzą procesy chemiczne wraz z zejściem ogniw z linii produkcyjnej.
    Nie ma co zakładać czy ogniwa są dobre, tylko zrobić testy, naładować pakiet do pełna, podpiąć pod niego żarówkę 12v/21w, odmierzyć czas rozładowania do poziomu 9V dla baterii 3s lub do 12V dla baterii 4s i podczas rozładowania sprawdzać napięcia na poszczególnych sekcjach, różnice napięć pomiędzy sekcjami nie powinny być większe niż 50mV po naładowaniu, podczas rozładowania i po rozładowaniu. Załóżmy,że masz baterię 11,1 lub 10,8V więc gdy napięcia ogniw będą w porządku to pomnożysz czas rozładowania przez 18W (mniej więcej taką średnią moc wg moich obliczeń pobiera żarówka 12v/21w w zakresie rozładowania od 12,6V do 9V, żarówka nie jest obciążeniem aktywnym). Teraz załóżmy, że z obliczeń wyjdzie Ci ok 3000mAh, to jaki jest sens ustawiać wyższą pojemność, skoro sterownik i tak ją obniży. Jeśli jednak wyjdzie pojemność wyższa, to można się pokusić o reset sterownika.
    Co do resetu sterownika - lepiej użyć dedykowane oprogramowanie do bq20z70 (o ile taki sterownik jest).
    Usługę resetu lepiej zlecić firmie, która się zajmuje w większości bateriami.
    Rozsądna cena wg mnie to 30-40 zł, jednak musisz wiedzieć, że taki reset może pomóc tylko na jakiś czas, bateria może wrócić do obecnego stanu. Nikt Ci nie da gwarancji, że przy niepewnych ogniwach sterownik po resecie będzie pracował np przez rok. Bateria może pracować, przez miesiąc, przez pół roku. Przy wymianie ogniw dostajesz gwarancję, ponieważ firma regenerująca baterie jest pewna swoich ogniw i wie, że tylko wymiana ogniw na oryginalne wraz z resetem sterownika daje pewność bezproblemowej pracy w okresie gwarancji i nawet długo po niej.

Co do zamienników - możesz kupić nawet za 65-70 zł, poczytaj w opisach, niektórzy piszą, że w tej cenie są nawet ogniwa LG lub Samsung. Jak to możliwe, jak połowa ceny to zysk sprzedawcy, a za same ogniwa (6 sztuk) wspomnianych wyżej producentów trzeba zapłacić minimum 70 zł ?