Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chkdsk przy każdym uruchomieniu komputera.

25 Lip 2015 00:56 1272 18
  • Poziom 12  
    Witam. Mam taki dość niemiły problem z dyskami w moim komputerze. Przy każdym uruchomieniu PC'ta "chkdsk" sprawdza dyski pod kątem błędów. Pewnie i słusznie, ponieważ na kompie praktycznie z każdym programem są jakieś błędy. Co rusz widzę tylko "błąd, ponowne zainstalowanie powinno naprawić problem", czy jakoś tak to szło. A po odpaleniu np CoreTemp'a wyskoczył bardzo ładny bluescreen. Tak naprawdę bez problemu odpaliłem tylko kalkulator.
    Chciałem zainstalować system od nowa (Win 7), ale płyta główna pokazała "Brak BOOTMGR Naciśnij Alt + Ctrl + Del. aby zresetować".
    "Padły" oba dyski i na obu nie da się zainstalować systemu. Więc tu pytanie:

Jak je naprawić? Najlepiej bez utraty danych, jakby była taka opcja.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Pokaż SMART dysku lub dysków twardych w komputerze. Skorzystaj z programu CrystalDiskInfo pod Windows, Victoria pod Windows lub DOS, MHDD pod DOS lub smartctl z pakietu smartmontools (konsola Linux oraz Windows). Wstaw wyniki.
  • Poziom 25  
    Jeśli masz taką możliwość to najłatwiej sprawdzić je w innym komputerze podłączając jako drugi dysk.
    I tam przetestować jakimś programem diagnostycznym.
  • Poziom 12  
    Proszę, oto screeny z SMART z dysków. Test robiłem na innym kompie, bo ten się już poddał i nawet się nie włącza.
    Dochodzi do momentu sprawdzania dysku i czy pominę, czy się sprawdzi, wraca do ekranu modelu płyt głównej i wszystko zaczyna się zapętlać.
    Wielki odstraszający napis "uwaga" widnieje tylko na dysku, który tak naprawdę działa najlepiej i jest to dysk z kompa, na którym testowałem te dwa.
    Chkdsk przy każdym uruchomieniu komputera. Chkdsk przy każdym uruchomieniu komputera.
    Zabrakło informacji o dysku C, na którym są błędy ;)
    Ale jeśli chodzi o dwa testowane dyski to są OK. Komputer się poddał i się nie włącza. Występuje jakiś bluescreen lub inna informacja diagnostyczna?
  • Poziom 12  
    Dysk C naprawię później. Teraz dysk F i E są ważniejsze, a właściwie to F, bo na nim jest system.

Działa to tak:
    Włączenie PC > Uruchamianie sytemu Windows > Sprawdzenie dysków lub pominięcie > Wracamy do włączania PC.

Po drodze żadnych bluescreen'ów.

Podczas sprawdzania dysków program usuwa jakieś pliki i robi inne rzeczy, które robi Chkdsk.
    Przed uruchomieniem systemu wciśnij F8 i wybierz opcję aby się nie uruchamiał ponownie przy napotkaniu błędu. Może wtedy uda się uchwycić błąd.
  • Poziom 12  
    A jednak znalazł się "niebieski ekranik"
    Cokolwiek ci to mówi?
    Bład ten oznacza uszkodzony CSRSS lub Winlogon. Przywracanie systemu lub uruchomienie komendy sfc /scannow powinno pomóc. Obie te rzeczy można zrobić korzystając z płyty instalacyjnej Windowsa.

http://answers.microsoft.com/en-us/windows/fo...l/aeca8644-2634-433f-83f0-c9963623972a?auth=1

http://www.sevenforums.com/tutorials/139810-sfc-scannow-run-command-prompt-boot.html

Ten drugi tutorial może być użyty dla przywracania systemu, w punkcie 6 zamiast Command Prompt można wybrać System Restore.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    pidar napisał:
    Pomyśl o odłączeniu dysku C.

Pytanie czy partycja C nie jest czasem partycją systemową, zawierającą pliki niezbędne do uruchomienia systemu z F.
    Feykro napisał:
    Proszę oto screeny z SMART z dysków. test robiłem na innym kompie bo ten się już poddał i nawet się nie włącza.

Stąd wniosek, że dysk C należy do innego komputera, ma on problem, ale nie jest on związany z aktualnym problemem Autora - dotyczy on innego sprzętu.

Oba przełożone z problematycznego komputera dyski są zdrowe.
  • Poziom 12  
    Dobra. Czyli to nie jest wina dysków tylko Windowsa? Jakbym postawił system od nowa, to wszystko powinno być ok?
    Jeśli nie masz nic ważnego na dysku i nie chce Ci się naprawiać systemu to taka metoda też będzie skuteczna. Tyle że takie problemy zwykle nie powstają same z siebie. Ile lat ma komputer? Jaki zasilacz go zasila (model)? Jaka karta graficzna i procesor w nim siedzą (to jest istotne dla określenia czy przypadkiem zasilacz nie jest przeciążany)? Czy na płycie głównej kondensatory wyglądają normalnie (mają płaskie wieczka), czy są wybrzuszone/rozlane? Również w zasilaczu warto byłoby wizualnie ocenić stan kondensatorów (wybrzuszenia/rozlania) oraz wygląd elektroniki (przebarwienia świadczące o przegrzewaniu).
  • Poziom 12  
    Myślisz, że to przez sprzęt? Nie licząc licencji Windows'a i grafiki (nowa Evga 570gtx już idzie kurierem), to nawet jest się czym pochwalić.

Zasilacz: Enermax Revolution ERV1250EGT
    Płyta: GIGABYTE GA-EX58-EXTREME CORE I7 MOTHERBOARD (to pewnie i bez tego caps locka wyglądałoby poważnie
    CPU: i7 920 (najtańsze i7 - dla mnie to i tak wystarczające)
    GPU: 9800GT

Chociaż tak patrząc na to z drugiej strony, to podczas uruchamiania występuje inny problem.
    Komputer odpala się tak jakby na 2 razy. Po kliknięciu włącznika odpalają się na jakieś dwie sekundy wszystkie wentylatory, pompka wody itp po czym wszystko milknie, aby po jakiś pięciu sekundach już uruchomić się poprawnie.

A to może mieć jakiś związek z awarią?
    Zawsze się zastanawiam, po co ludzie kupują zasilacze trzykrotnie przewymiarowane... 400W, więcej ten komputer nie pociągnie z gniazdka, chyba że dodatkowo jakiś mały toster czy ekspres do kawy chcesz zasilać, wtedy zasilacz o mocy ponad 1kW może się do czegokolwiek przydać.

Pomijając to - zasilacz raczej się nudzi, resztę musisz sprawdzić.
  • Poziom 12  
    Taaa... Przecież nie mogło być tak prosto:

• Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Uszkodzony lub zabrudzony nośnik (nie można odczytać pliku), uszkodzony napęd optyczny (jeśli z niego instalujesz) bądź uszkodzenie pamięci RAM (do przetestowania programem memtest). To trzy najbardziej prawdopodobne przy takim komunikacie problemy zakładając, że dysk jest zdrowy.

http://www.memtest.org/#downiso
  • Poziom 12  
    Dobra. Jesteśmy w domu. Zrobiłem teścik tym programem o zabawnie brzmiącej nazwie Memtest. Nie wykrył absolutnie żadnego błędu. Po teście wyjąłem RAM, dmuchnąłem w szyny/sloty/jak to się tam nazywa, włożyłem pamięci z powrotem, po czym już bezproblemowo i nadzwyczaj szybko zainstalowałem system.

Nie kończę teraz tematu, ponieważ potestuję jeszcze trochę tego kompa, by sprawdzić, czy problem nie wróci. Na tą chwilę - dzięki wszystkim za pomoc.

Dodano:

Wszystko działa. dzięki za pomoc.
    Moderowany przez swiercm:

Posty scaliłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień".