Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt układu Gretsa

Likas 31 May 2005 23:42 2143 6
Optex
    Likas
    Level 10  
    Witam. Chciałbym zbudować zasilacz. Tylko zamiast diud prostowniczych miały by byc tranzystory. I chcę się zapytać czy taka możliwość jest mozliwa, ponieważ posiadam duuże ilości tranzystorów np. BD911/12 , TIP132 itp.. Od czego zalezy moc tranzystora grającego rolę diody? Dioda ma 2 złącza n-p a tranzystor ma 3 n-p-n to chyba będzie raz mocniejszy bo ma o jedno złącze więcej. Jakie jest dopuszczalne napięcie zasilania takiego mostka prostowniczego zakładając że zamiast diud były by tranzystory TIP132? lub inne npn

Pzdrawiam
  • Optex
    sq8ju
    Level 24  
    Mostek prostowniczy 25 amperowy kosztuje chyba 5 złotych. Po co sobie życie utrudniać ?

A druga sprawa, to musisz iść do księgarni i kupić słownik języka polskiego. Potem go przeczytać, a następnie myśleć o pisaniu postów. Jeśli zbyt trudna jest dla Ciebie nauka - użyj WORDa.
  • Optex
    Likas
    Level 10  
    Aha, a słownik mam tylko klawiatóre mam stara i powycierane napisy na guzikach...
    darkfenriz
    Level 22  
    każdy tranzystor z kolektorem zwartym do bazy jest diodą.
    Możesz więc zrobić z nich mostek choć ekonomicznie, jakościowo, ideologicznie i jak jeszcze chcesz jest to mało sensowne. Jeżeli chcesz pokombinować to proponuję zrobić mostek z zenerek-będzie równocześnie ochroną przeciwprzepięciową a jeśli dobrze dobierzesz napięcie zenera to zmniejszysz tętnienia sieci kosztem napięcia.Ciekawe?
    Chyba, że chodziło o pozbycie się złomu, ale wtedy to lepiej przez okno lub do kominka ;)
    pozdrowienia
    sq8ju
    Level 24  
    Likas wrote:
    Aha, a słownik mam tylko klawiatóre mam stara i powycierane napisy na guzikach...

Musze coś napisać, bo już mnie trafia jak widze takie błędy.

Oprócz tego, że masz słownik, to trzeba od czasu do czasu zaglądnąć do niego. Guziki sa przy koszuli, a na klawiaturze "klawisze" badź "przyciski".

A odnośnie tranzystorów, podłącz tak jak kolega wcześniej wspomniał. Ale czy to ma sens ?
    Misian@
    Level 27  
    Ale się czepiacie, Ja tesz pięknie nie piszę ale Ja kolegę rozumię, dużo pisze i szybko. Co do tranzystorów to może nawet ujdzie ale czy ja wiem, czy się to opołaca? Mostek 25A przykręca się do niewielkiego radiatora i jusz, a tutaj każdy tranzystor musi byc na radiatorze, odizolowany....Ja wolałbym kupic mostek 25A i po sprawie..

Pozdro
    wzagra
    Level 33  
    może taka drobna uwaga: nie ma układu Gretsa - jest układ Graetza... bo jak zrozumiałem chodzi koledze o prostownik dwupołówkowy w układzie mostkowym?

..nno chyba, że jestem do tyłu - w takim razie przepraszam.. ;))