Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytanie o wzmacniacz audio na układzie scalonym

25 Lip 2015 12:10 1056 23
  • Poziom 13  
    Mam pytanie, bo robię wzmacniacz na tda7294 i chciałbym wiedzieć jaką moc uzyskam przy transformatorze o napięciu 2x24v, a ile przy 2x19v ,a ile przy 2x17v, a ile przy 2x14v? I co lepsze diody impulsowe mur860g w mostku, czy zwykły chiński mostek scalony kbpc5010 lub gbj2510 na zasilanie, cena nie gra roli, wiem, że to nic nie daje dużej różnicy, ale co byście wybrali lepiej? Wolałbym wstawić diody mur860g, ale czy wzmacniacz będzie grał, czy nie za bardzo impulsowe na wzmacniacz lepiej zwykły mostek?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Co do mocy:

Pierwszy wykres dla głośnika 8Ω, drugi 4Ω. Należy pamiętać, że aby podstawić do tego grafu napięcie transformatora musisz je pomnożyć przez √2.

ametyst12 napisał:
    I co lepsze diody impulsowe mur860g w mostku, czy zwykły chiński mostek scalony kbpc5010 lub gbj2510 na zasilanie, cena nie gra roli, wiem, że to nic nie daje dużej różnicy, ale co byście wybrali lepiej? Wolałbym wstawić diody mur860g, ale czy wzmacniacz będzie grał, czy nie za bardzo impulsowe na wzmacniacz lepiej zwykły mostek?

Nie zauważysz żadnej różnicy, wstawianie w tym miejscu MUR860 to ich marnowanie.
  • Poziom 13  
    Pytanie tylko na którą linie patrzyć na tą górną, czy dolną na wykresie?

Dodano po 9 [minuty]:

DVDM14 napisał:
    Nie zauważysz żadnej różnicy, wstawianie w tym miejscu MUR860 to ich marnowanie.
    To jak wytłumaczysz mi, że moje radio samochodowe gra głośniej na prostowniku z diod, niż na prostowniku na mostku scalonym od razu mówię, że napięcie jest takie samo, a tam gdzie diody jest mniejszej pojemności kondensator elektrolityczny, niż tam gdzie mam mostek scalony. Czy w takim razie może to zależeć od transformatora, od razu mowie, że oba są jednakowej mocy.?

Dodano po 20 [minuty]:

A tak wogóle to jak obliczyć napięcie symetryczne, bo rozumiem, że jak mam 2x24v transformator to po złączeniu nie uzyskam 48v tylko mniej tak? No plus to jeszcze że kondensatory podniosą napięcie czyli jak pisałeś pomnożone przez pierwiastek z dwóch.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    ametyst12 napisał:
    Pytanie tylko na którą linie patrzyć na tą górną, czy dolną na wykresie?

Zależy, jakie zniekształcenia możesz tolerować... Niższa linia pokazuje ile mocy możesz odebrać nie powodując zwiększenia zniekształceń (wyższa jakość).

ametyst12 napisał:

DVDM14 napisał:
    To jak wytłumaczysz mi, że moje radio samochodowe gra głośniej na prostowniku z diod, niż na prostowniku na mostku scalonym od razu mówię, że napięcie jest takie samo, a tam gdzie diody jest mniejszej pojemności kondensator elektrolityczny, niż tam gdzie mam mostek scalony. Czy w takim razie może to zależeć od transformatora, od razu mowie, że oba są jednakowej mocy.?

Jesteś pewien, że napięcie jest takie samo? A może mostek ma większe straty przewodzenia i gdy wzmacniacz "szarpnie" więcej prądu napięcie przysiada? Zwykłym multimetrem tego nie wykażesz... To już zależy od konkretnych diod i mostka. Jedne mają większe straty niż mostek, drugie mniejsze...

Skoro chcesz na coś zmieniać mostek scalony, to daruj sobie ultrafast jak MUR860. Raczej złóż mostek z diod Shottky - mają dobre dwa razy niższy spadek napięcia niż zwykłe krzemowe. Jeżeli zależy Ci na szybkości, to dobre wieści - są dziesiątki razy szybsze od MUR860, chociaż to nie ma w tym przypadku znaczenia.

ametyst12 napisał:

A tak wogóle to jak obliczyć napięcie symetryczne, bo rozumiem, że jak mam 2x24v transformator to po złączeniu nie uzyskam 48v tylko mniej tak? No plus to jeszcze że kondensatory podniosą napięcie czyli jak pisałeś pomnożone przez pierwiastek z dwóch.

W tym konkretnym przypadku po prostu liczysz napięcie względem masy. Tak więc mając np. 2x24v liczysz tylko raz (24*√2-1,4=32,5V. 1,4V to przybliżony spadek na mostku). To napięcie podstawiasz do grafu.

Chcąc policzyć jakie napięcie występuje między liniami +/- zwyczajnie mnożysz wynik razy dwa.
  • Poziom 13  
    DVDM14 napisał:
    Skoro chcesz na coś zmieniać mostek scalony, to daruj sobie ultrafast jak MUR860. Raczej złóż mostek z diod Shottky - mają dobre dwa razy niższy spadek napięcia niż zwykłe krzemowe. Jeżeli zależy Ci na szybkości, to dobre wieści - są dziesiątki razy szybsze od MUR860, chociaż to nie ma w tym przypadku znaczenia.
    Jeżeli chodzi o Schottkiego to jakie pojedyncze MBR1060 czy mogą być podwójne np:. MBR1560 i złączyć anody i mieć jako jedną i tak z 4 czy jednak lepiej pojedyncze 4?

Dodano po 1 [minuty]:

Czyli rozumiem, że Schottkiego są lepsze niż Ultraszybkie?

Dodano po 8 [minuty]:

A np: zwykłe wolne jak D22-10 czy D01-10 czy D242 czy D202 lub BYP690 to które z nich są lepsze?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Pojedyncze czy podwójne, nie ma większej różnicy. Jedyny powód przemawiający za użyciem diod Shottky to mniejsze straty - nieco większa sprawność i mniej ciepła do odprowadzenia z diod. Ale nie zrobi Ci to dużej różnicy biorąc pod uwagę sprawność samego wzmacniacza.

W tym zastosowaniu diody ultraszybkie byłyby nawet gorsze od zwykłych - zazwyczaj mają większe straty przewodzenia, a ich szybkość nie ma tu znaczenia

Montowanie mostka ze zwykłych diod nie ma sensu, wyjdzie Ci to samo co scalony mostek, tylko że będziesz miał z tym więcej zabawy. Przy wzmacniaczu samochowym po prostu trafiłeś na diody z mniejszym spadkiem napięcia (takie wzmacniacze lubią pobierać piki bardzo dużego prądu. W połączeniu z ogólnie niskim napięciem zasilania przysiadanie napięcia na diodach może sprowadzić istotne straty. W tym wzmacniaczu nie będzie takiego problemu).

Podsumuję to tak: Czy dasz scalony mostek, MUR860, diody zwykłe czy Shottky nie usłyszysz istotnej różnicy. Ze wszystkich wymienionych tutaj pomysłów tylko jeden ma jakiekolwiek logiczne podstawy: zamiana mostka na diody Shottky, ze względu na nieco mniejsze straty. Ale IMHO nie ma sensu się z tym bawić i możesz śmiało dać tani, scalony prostownik...

PS Szukasz metody na poprawę brzmienia w złym miejscu. Prostownik jest na ostatnim miejscu wśród podzespołów, które wpływają na jakość brzmienia...
  • Poziom 13  
    To wtedy chyba dam mostek scalony, bo jak sam piszesz z diodami jest dużo roboty i potrzeba więcej radiatorów, więc chyba lepiej zainwestować w kondensatory a jakie najlepsze były by o jakiej pojemności i czy dać jakiś pomiędzy plus a minus czy tylko pod masę i plus, masę i minus? Dodam, że będzie to na dwóch kanałach. Czyli razy dwa kostki tda7294, ale ile będzie rozsądnie pojemność kondensatorów i czy lepiej dać dwa czy jeden o większej pojemności co lepsze?

Dodano po 3 [minuty]:

Na oryginalnym schemacie kondensatory są 1000uf, ale ponoć dają 2200uf lub 4700uf lub nawet 10000uf, ale które były by najlepsze?

Dodano po 2 [minuty]:

A wracając do diod to na prostownik do ładowania akumulatorów to jakie diody najlepsze wolne(zwykłe), schottkiego czy ultraszybkie?
  • Poziom 34  
    ametyst12 napisał:
    A wracając do diod to na prostownik do ładowania akumulatorów to jakie diody najlepsze wolne(zwykłe), schottkiego czy ultraszybkie?

Co Ty masz tymi ultraszybkimi? :D Ich się używa w układach impulsowych/wysokiej częstotliwości (przetwornice itd). Tu nie mają sensu. :) Daj zwykły scalony, Shottky, tak jak pisałem wcześniej, mają sens jeśli chcesz zredukować spadek napięcia i grzanie się diod.

ametyst12 napisał:
    [...] potrzeba więcej radiatorów[...]

Używając podkładek można montować kilka układów na wspólnym radiatorze.

ametyst12 napisał:
    To wtedy chyba dam mostek scalony, bo jak sam piszesz z diodami jest dużo roboty i potrzeba więcej radiatorów, więc chyba lepiej zainwestować w kondensatory a jakie najlepsze były by o jakiej pojemności i czy dać jakiś pomiędzy plus a minus czy tylko pod masę i plus, masę i minus? Dodam, że będzie to na dwóch kanałach. Czyli razy dwa kostki tda7294, ale ile będzie rozsądnie pojemność kondensatorów i czy lepiej dać dwa czy jeden o większej pojemności co lepsze?

Dodano po 3 [minuty]:

Na oryginalnym schemacie kondensatory są 1000uf, ale ponoć dają 2200uf lub 4700uf lub nawet 10000uf, ale które były by najlepsze?

Tak wygląda zasilacz symetryczny:

Edytuj

Pojemność powinna być duża, moim zdaniem przynajmniej 10 000µF, a nawet więcej. Napięcie zależne od zasilania. Przy 24V np. kondensatory powinny być na 50V (potrzeba odpowiedniego zapasu).

Generalnie lepiej użyć kilka mniejszych kondensatorów równolegle niż jeden bardzo duży (daje to lepsze parametry, mniejsza impedancja itd).

Możesz zasilić obie końcówki jednym zasilaczem, a możesz dla obu końcówek dać osobne zasilacze z osobnymi transformatorami.
  • Poziom 13  
    Czyli rozumiem, że nie mam dawać żadnego kondensatora pod plus i minus? Tylko wszystkie złączone do masy.
  • Poziom 13  
    A czy mogłoby być pomiędzy plus a masę 4 kondensatory 2200uf x3 i 1x1000uf, a pomiędzy minus a masę też 4 kondensatory 2200uf x 3 oraz 1x1000uf? Wszystkie na 50v.

Dodano po 57 [sekundy]:

DVDM14 napisał:
    Zasadniczo tak.
    Czyli mogę? czy nie?
  • Poziom 34  
    Już prędzej 3x4700µF, ale myślę, że starczy 2x10 000µF (może ciut przesadzone, ale filtracji nigdy mało).

ametyst12 napisał:

DVDM14 napisał:
    Zasadniczo tak.
    Czyli mogę? czy nie?

Możesz.
  • Poziom 13  
    DVDM14 napisał:
    Możesz.
    To jeżeli mogę to jaki tam dać 4700uf starczy pomiędzy plus a minus?
  • Poziom 34  
    OK, przyznam, że delikatnie zgubiłem się ze względu na specyficzny styl wypowiedzi. Odpiszę więc pełniejszym zdaniem: Dajesz kondensatory miedzy "+" a GND, oraz między "-" a GND, ale nie między +/-.
  • Poziom 13  
    DVDM14 napisał:
    Dajesz kondensatory miedzy "+" a GND, oraz między "-" a GND, ale nie między +/-.
    Czyli jednak nie mogę pod +/- (oczywiście dodatkowo) dać tam kondensator?
  • Poziom 13  
    DVDM14 napisał:
    Nie powinno się tak robić.
    Ale dlaczego nie? A i jaki potencjometr na wejście byłby najlepszy 10kohm?
  • Poziom 29  
    Kolego, co Ty kombinujesz? Masz planach jakieś diody shottky bądź ultrafast w zasilaczu (po co, zwykłe 1N5407 wystarczą) a nie wiesz jak podłączyć potencjometr siły głosu i jaki?
  • Poziom 13  
    Oprysk Stonki napisał:
    Kolego, co Ty kombinujesz? Masz planach jakieś diody shottky bądź ultrafast w zasilaczu (po co, zwykłe 1N5407 wystarczą) a nie wiesz jak podłączyć potencjometr siły głosu i jaki?
    Nie mów mi, że 3a starczą diody no chyba jesteś śmieszny, po za tym diody 3a będą się grzały i to bardzo, a i tak wybrałem już mostek scalony gbj2510. Więc na temat diod jest temat zamknięty. Widzę, że nie prześledziłeś tematu. Więc jak nie wiesz o co chodzi to się nie wypowiadaj. Teraz pytanie jest czemu nie mogę dać kondensatora pomiędzy plus a minus? No i jaki najlepszy byłby potencjometr na wejście?

Dodano po 1 [minuty]:

ametyst12 napisał:
    a nie wiesz jak podłączyć potencjometr siły głosu i jaki?
    Po za tym wiem jak podłączyć nie wiem tylko jaki?
  • Poziom 29  
    ametyst12 napisał:

Nie mów mi, że 3a starczą diody no chyba jesteś śmieszny, po za tym diody 3a będą się grzały

Śmieszny to ty jesteś. Raz- w jakiej sytuacji popłynie tam prąd 3A? Masz do czynienia ze wzmacniaczem klasy AB.
    Owszem, z chwilą włączenia pradu prąd szczytowy będzie duży (rozładowane kondensatory), ale prostownik to wytrzyma.
    Dwa- skompromitowałeś się na całego- rzeczywiście dioda 1N5407 ma If-3A, ale mostek złożony z tych diod jaki prąd przeniesie?
    Do nauki podstaw, zrozumiano?
    ametyst12 napisał:
    Po za tym wiem jak podłączyć nie wiem tylko jaki?

Właściwy. Raz- aby nie powodował znacznego tłumienia poprzedzającego układu, dwa- zauważ, że tworzy pewien rodzaj filtru z kondensatorami pomiędzy wyjściem a wejściem poszczególnych układów. Stosując za mały ograniczysz pasmo.
    Ja bym zastosował 47kΩ-100kΩ; a teraz się zapytaj, czy z literką A bądź B :lol:
  • Poziom 13  
    Oprysk Stonki napisał:
    Śmieszny to ty jesteś. Raz- w jakiej sytuacji popłynie tam prąd 3A? Masz do czynienia ze wzmacniaczem klasy AB.
    Owszem, z chwilą włączenia pradu prąd szczytowy będzie duży (rozładowane kondensatory), ale prostownik to wytrzyma.
    Dwa- skompromitowałeś się na całego- rzeczywiście dioda 1N5407 ma If-3A, ale mostek złożony z tych diod jaki prąd przeniesie?

AHA, tak jasne po za tym nie chce, aby się coś paliło, nigdy się nie daję na styk lepiej z zapasem a z zapasem na pewno nie zaszkodzi, po za tym jak pisałem wcześniej temat diod i mostków jest zamknięty.!! Bo już podjąłem decyzję!!

Dodano po 8 [minuty]:

Oprysk Stonki napisał:
    a teraz się zapytaj, czy z literką A bądź B
    No i się zapytam liniowy czy logarytmiczny o to ci chodziło tak? Jeżeli tak to czekam na odpowiedz, a po za tym na pewno obrotowy nie suwakowy ani nie nastawny.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Wracając do tematu kondensatorów w zasilaczu. Twój zasilacz jest zasilaczem symetrycznym, tak więc dostarcza dwóch jednakowych napięć. Te 2 napięcia muszą mieć swoje, niezależne filtrowanie. I to tyle - nic więcej wiedzieć nie musisz. Jeżeli jednak chcesz zgłębić te zagadnienie dokładniej - to polecam masę poradników na google.pl.
  • Poziom 13  
    Oprysk Stonki napisał:

Po za tym jak już bym miał dawać diody w tych obudowach to byłyby to BY550 a nie tam jakieś 3a te 5 przynajmniej 3a pociągną.
    Oprysk Stonki napisał:
    Właściwy. Raz- aby nie powodował znacznego tłumienia poprzedzającego układu, dwa- zauważ, że tworzy pewien rodzaj filtru z kondensatorami pomiędzy wyjściem a wejściem poszczególnych układów. Stosując za mały ograniczysz pasmo.
    Ja bym zastosował 47kΩ-100kΩ; a teraz się zapytaj, czy z literką A bądź B

OK, A już wiem, który więc, zamykam temat.