Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Lenovo g580- biały ekran itp

25 Lip 2015 12:14 2757 35
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie
    Laptop ma już ponad 2 lata, gwarancja na niego minęła i zaczął się pojawiać pewien problem: co jakiś czas ekran robi się cały biały, nic nie można z tym zrobić, a czasami na moment robi się szary i wraca do normalności. Cóż to może być? Nie miałem wcześniej takowego problemu a jak wspomniałem laptop ma już swoje lata.
    Format cośkolwiek może pomóc? :-D
  • Spec od komputerów
    Bez pomiarów, diagnostyki nie powróży.
  • Poziom 7  
    A jakoś mogę zrobić diagnostykę? Jakieś programy są do tego?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Nie ma do tego programów. Trzeba odwiedzić serwis RTV/laptopów.
  • Poziom 31  
    gerwazy93 napisał:
    A jakoś mogę zrobić diagnostykę? Jakieś programy są do tego?

Tak precyzyjnymi pomiarami na początek kiedy ekran jest biały/szary ze złącza matrycy, takiego programu raczej nikt na razie nie napisał :) jedynie miernik w dłoń i do dzieła.
    Czy coś zmienia ruszanie klapą matrycy w czasie pracy laptopa?
  • Poziom 7  
    Nie zmienia nic poruszanie. Jak się na biało zaświeci ekran to na amen. A na szaro to na chwilkę i potem wraca do normy
  • Poziom 9  
    Rozejrzałbym się za nową matrycą. Koszt ok. 200 zł.
  • Poziom 8  
    A jak podłączysz kabel HDMI pod TV to masz obraz?
  • Poziom 31  
    neyson6 napisał:
    A jak podłączysz kabel HDMI pod TV to masz obraz?

Nie ma to nic do rzeczy. Autor ma problem z torem LVDS

mcswierszczu napisał:
    Rozejrzałbym się za nową matrycą. Koszt ok. 200 zł.

Dobry pomysł lub pomiary
  • Poziom 6  
    A laptop sie nie grzeje? Miałem podobny problem z hp i okazało sie ze przegrzewala sie zintegrowana grafika po pewnym czasie:/ wiec trzeba zrobic pomiary bez tego ani rusz :/ ostatecznie rozejrzeć sie za nowa matryca
  • Poziom 7  
    Oddałem laptop do serwisu - powiedziano mi że problem leżał w braku jakiegoś sterownika, coś tam coś tam, że ogólnie się grzał przez to i wywalało biały ekran. Zmieniono ustawienia tak aby chodził głównie na nvidii a nie karcie zintegrowanej co miało pomóc.
    Było ok, aż tu po kilku dniach zaczęło znowu wywalać biały ekran, a dziś dzieje się to co chwilę. Może to mieć coś wspólnego z upałem?
    To niemal jedyny jako taki serwis komputerowy w miasteczku, wydałem już tam kasę i nie chcę znowu wyrzucić jej w błoto. Nie wiem jednak czy komputer mi całkiem nie padnie do września, kiedy to wrócę do miasta gdzie studiuję i będę mógł kombinować z jakimś lepszym serwisem , wymiana matrycy (właśnie w kilku tematach o lenovo g580 przwija się problem białego ekranu i pomaga wymiana matrycy)
  • Poziom 6  
    Moim zdaniem cały czas problem leży po stronie nadmiernego nagrzewania sie laptopa. Nie masz pojecia czy go całego wyczyścili czy chłodzenie jest w 100% sprawne? Czy wymienili moze pastę? Moze to tez byc przyczyna :/ a upał robi tez swoje jak cos nie jest sprawne :/
  • Spec od komputerów
    gerwazy93 napisał:
    wymiana matrycy (właśnie w kilku tematach o lenovo g580 przwija się problem białego ekranu i pomaga wymiana matrycy)

To trzeba zdiagnozować poprzez wykonanie pomiarów.
  • Poziom 7  
    No więc tak:
    laptop trafił do serwisu. Jeden z panów w nim pracujących już po opisie usterki przez telefon zdiagnozował że prawdopodobnie matryca. Lapek poleżał w serwisie od soboty, w trakcie wizyty w serwisie jak na złość tylko raz wystąpił na starej matrycy biały ekran(co za złośliwość rzeczy martwych skoro u mnie co chwile coś wyskakiwało). Na nowej założonej brak takiego problemu - dodatkowy plus że założono matową :D
    Co do grzania się lapka - w trakcie normalnego użytkowania sądząc po odczytach z programu speedfan temperatura nie przekracza nigdzie 65 stopni, oscyluje pomiędzy 50-60 najczęściej. Pan w serwisie również mi mówił że nie obserował zbytniego nagrzewania, które by wskazywało że winne są jakieś pasty itp.
    Do piątku mam już sam potestować komputer i wtedy w serwisie ostatecznie zamknąć sprawę - jeżeli nic się nie będzie działo to zostaje ta nowa matryca i tyle.
    Zaraz potraktuję lapka autocadem itp, zobaczymy jak sobie poradzi
  • Poziom 7  
    To są jakieś jaja - teraz zamiast białego ekranu pojawiają się szare pasy, i ekran cały się "trzęsie" nie wiem jak to nazwać, te pasy przemieszczają się po ekranie

• Spec od komputerów
    Prawdopodobnie usterka nie została usunięta.
    Do sprawdzenia napięcia w czasie występowania usterki na płycie i na matrycy.
    Alternatywnie podstawieni sprawnej tasiemki.
  • Poziom 7  
    cóż szary ekran pojawiał się wcześniej także jak już pisałem, ale nie aż na taką skalę , nie drgało tak wszystko na ekranie, nie trwało to tyle. Możliwe że to 2 różne usterki? Biały ekran jedno a to migotanie na szaro drugie?

• Spec od komputerów
    Inna matryca może inaczej odbierać tą samą usterkę.
    Szary (nie biały) ekran często oznacza uszkodzenie logiki matrycy. Być może uszkodzona jest tasiemka i płyta przez co podawane jest za wysokie napięcie na zasilanie logiki matrycy - np. 19V zamiast 3,3V - niszcząc kolejne matryce... Albo zwiera do masy i obniża zasilanie logiki matrycy...
    Ale to tylko teoretyzowanie - jak nie czujesz się na siłach - znajdź dobry serwis który usunie przyczynę, a nie jak NFZ - tylko objawy.
  • Poziom 7  
    Problem podobno jest związany z płytą główną i trwa naprawa w serwisie. Z Waszego doświadczenia czy po takich naprawach laptop jest sprawny? Kolega miał problemy podobne z lapkiem to bardziej opłacało mu się kupić nowego niż naprawiać co chwila laptopa

Dodano po 1 [minuty]:

w serwisie powiedziano że problem leży w płycie głównej i trwa naprawa. Mam nadzieję że nie będzie się psuł co chwilę teraz
  • Spec od komputerów
    gerwazy93 napisał:
    Z Waszego doświadczenia czy po takich naprawach laptop jest sprawny?

Oczywiście.
    To jedna z najprostszych napraw na płycie.
  • Poziom 7  
    Nawet jesli rzeczywiście to coś związanego z płytą główną? Podejrzewasz coś konkretnie?

Już mi tydzień naprawiają to, a tu mówisz że to taka prosta naprawa. Ciekawe czy ten serwis coś wart w takim wypadku
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    gerwazy93 napisał:

Już mi tydzień naprawiają to, a tu mówisz że to taka prosta naprawa. Ciekawe czy ten serwis coś wart w takim wypadku

Taki serwis.

• Spec od komputerów
    gerwazy93 napisał:
    Już mi tydzień naprawiają to

N razie pewnie tylko opłatę za magazynowanie naliczają :)
  • Poziom 7  
    To wszystko dosyć dziwne, bo telefonicznie padło zdanie dokładnie takie:
    "kolega się tym zajmuje, to coś grubszego z płytą główną". Z kolei Wy mówicie, że to bułka z masłem. Trochę zdezorientowany jestem :-D
    Przepraszam za spam, jednak irytuje mnie czas trwania tej naprawy i z tego co mówicie nie wiem czy mnie na pieniążki chcą naciągnąć takim gadaniem, że coś ciężkiego do naprawy czy coś

• Spec od komputerów
    Przecież jak mają dobrze zarobić to nie powiedzą "drobiazg", czy "będzie na jutro".
  • Poziom 7  
    skoro takie oszustwa są powszechne to jak się przed nimi bronić? W sumie nie miałem już innego wyboru jak ten serwis. Oby jakoś dobrze to naprawili, tak że nie będzie się co chwile psuł na nowo
  • Pomocny post

Spec od komputerów
    Wybierać ostrożnie - najpierw zasięgnąć opinii - rodziny, znajomych - jak nikt nie miał styczności to pewnie słyszał od znajomych. Jak nie dowiesz się gdzie iść to może przynajmniej gdzie na pewno nie :)

Na forum także można zasięgnąć porady.
  • Poziom 7  
    Niestety to dosyć nieduże miasto i zasięgnąłem porady na forum tego miasta. Kilka razy wcześniej polecali ten serwis, także lepszego wyboru i tak w tej mieścinie nie miałem chyba. Niestety...
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Są jeszcze ludzie na forum którzy nie wypuszczają z rąk w pełni naprawionego sprzętu z gwarancją długiego działania, wystarczy napisać czy ktoś z was nie podjął by się profesjonalnej naprawy.
    Wrocław nieduże miasto ? :)
  • Poziom 7  
    Chwilowo jestem w rodzinnej miejscowości - we Wrocławiu przebywam w roku akademickim ;)