Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Voxel8 - drukarka 3D z funkcją drukowania obwodów elektronicznych

farmerro 25 Lip 2015 12:20 2112 3
 • Voxel8 - drukarka 3D z funkcją drukowania obwodów elektronicznych

  Voxel8 to drukarka 3D pozwalająca na prototypowanie urządzeń elektronicznych z zastosowaniem technologii umożliwiającej wkomponowanie obwodów elektronicznych w strukturę drukowanego elementu.

  Cechą odróżniającą Voxel8 od tradycyjnych drukarek 3D jest funkcja pozwalająca na umieszczenie w drukowanym elemencie trójwymiarowych obwodów elektrycznych. Zastosowana do tego celu technologia wykorzystuje farbę na bazie srebra charakteryzującą się dużą przewodnością. Urządzenie oferuje ponadto standardowe techniki druku wykorzystujące szeroki zakres materiałów termoplastycznych.

  Materiał umożliwiający druk obwodów elektronicznych do efekt długotrwałej pracy profesor Jennifer A. Lewis z Uniwersytetu Harvarda. Opracowana farba odznacza się znacznie większą przewodnością niż znane obecnie materiały przewodzące mogące zostać wykorzystane w druku 3D. Konduktywność takich past i filamentów dochodzi do 400S/m, w przypadku farby stosowanej przez Voxel8 właściwa przewodność elektryczna to około 2000000S/m. Z kolei rezystywność wydrukowanego z użyciem Voxel8 obwodu wynosi $${5.0 * 10}^{-7}$$ Ω•m. Proces dozowania i suszenia farby w temperaturze pokojowej pozwala na drukowanie połączeń elektronicznych w warunkach domowych. Ponadto technologia wykorzystywana przez Voxel8 zezwala na integrację szerokiej gamy materiałów, z których tworzone są drukowane przedmioty.

  Projektowanie obwodów elektronicznych możliwe jest dzięki oprogramowaniu Project Wire autorstwa Autodesk. Aplikacja pozwala między innymi na projektowanie obwodów 3D (prowadzonych dowolnie w trzech osiach płaszczyzny), drukowanie warstw z wielu materiałów oraz wykonywanie przerw w trakcie procesu drukowania w celu umieszczenia elementów elektronicznych.

  Voxel8 - drukarka 3D z funkcją drukowania obwodów elektronicznych

  Drukarka Voxel8 oferowana jest w cenie $8999 USD, a w skład zestawu wchodzi 10 kartridży z farbą przewodzącą (60m ścieżki z jednego kartridża), 4 szpule z filamentem po 1kg, dodatkowy stół grzejny oraz komplet oprogramowania.

  Źródło:
  http://www.voxel8.co/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  farmerro
  Poziom 16  
  Offline 
  Specjalizuje się w: wszystkiego po trochu...
  farmerro napisał 342 postów o ocenie 182, pomógł 7 razy. Jest z nami od 2006 roku.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  Greyangel
  Poziom 14  
  Bardzo daleko jak widać do doskonałości ale jest to opcja przyszłościowa. W przyszłości prototypowanie pójdzie prawdopodobnie właśnie tą drogą.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #3
  patrx
  Poziom 16  
  Projektantom drukarek 3D już chyba powoli kończą się pomysły na to co by można jeszcze wydrukować i w ten sposób zareklamować ich sprzęt (nie mam na myśli sprzętu profesjonalnego dla przemysłu). Szukają na siłę zastosowań i często, tak jak widać w tym przypadku ośmieszają się. Te połączenia elektryczne wyglądają okropnie, aż w oczy kole, estetyka na poziomie przedszkola i plasteliny. Dla mnie elektronika jest to profanacja i błazenada! Goście którzy to wyprodukowali są chyba oderwani od rzeczywistości i jeszcze żądają za to ponad 8tys dolarów,szukają frajera, żałosne!
 • #4
  jhusak
  Poziom 12  
  Chciałbym zauważyć, że makro zdjęcia wydruków 3D NIGDY nie wyglądają dobrze. Natomiast normalnie bierze się to do ręki i nie zauważa się tych niedoskonałości.

  Tak jest ze zdjęciami makro wszelkich obiektów, które w założeniu mają być nieskazitelne (np. wypraski). A np. makro zdjęcia owadów wyglądają prawie zawsze dobrze.

  Więc założę się, że ten wyrób widziany okiem nieuzbrojonym będzie wyglądał przyzwoicie.

  To właśnie dzięki takim ludziom, którzy nie patrzą na krytykę mamy postęp techniczny. Jak wyglądał pierwszy samolot? Samochód? Komputer? Żarówka? Tablet? Komórka? Żałośnie, ale spełniały swoją funkcję: pokazać, że się da. Dalej szło z górki.

  Ja nie oczekuję od tej technologii więcej, niż od normalnej technologii wytwarzania. Świadom jestem jej ograniczeń, ale jest szereg zastosowań, gdzie wydruk 3D sprawdza się świetnie (sam zrobiłem już kilkaset modeli i wydruków - prototypów/kształtek/podkładek/części zamiennych/zabawek itp itd. Naprawdę użytecznych ponad połowa z tego.)

  Drukarka 3d nie jest urządzeniem do kosztowania, tylko do używania.