Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Eltrox HurtonEltrox Hurton
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel 2010 - Odblokowanie zabezpieczeń arkusza dla okna Formularza

Vansen1 26 Jul 2015 07:58 2532 5
    Vansen1
    Level 9  
    Próbuję zabezpieczyć arkusz przed możliwością:
    - wprowadzania danych
    - edytowania danych
    - usuwania danych

A jedynie udostępnić taką możliwość dokonywania przetwarzania danych, poprzez dostępne w Excelu okno opcji FORMULARZA.

Wiem jak zabezpieczyć sam arkusz (zakładka RECENZJA / CHROŃ ARKUSZ).
    Jednak ustawione tam zabezpieczenia to działają również na opcji okna FORMULARZ.

Próbował ktoś z Was zabezpieczyć w taki sposób arkusz, odblokowując jednocześnie te zabezpieczenia dla okna FORMULARZA ?
    Na przykład przy pomocy kodu w VBA

Używam MS Excel 2010
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Eltrox HurtonEltrox Hurton
    Michal_Jedrz94
    Level 9  
    aby zablokować dany arkusz w exelu należy wejść w zakładkę recenzja i kliknąć chroń arkusz.
    Jak klikniesz chroń arkusz to podajesz hasło i powtarzasz je jeszcze raz. Aby coś edytować w arkuszu musisz usunąć ochronę z arkusza
    Jeśli chcemy mieć jakieś komórki odblokowane przed zmianami np. komórkę B5.
    Klikamy w tej komórce prawy przycisk myszy i formatuj komórki. Przechodzimy do zakładki ochrona i odznaczamy zablokuj.
  • Eltrox HurtonEltrox Hurton
    Vansen1
    Level 9  
    O tym jak chronić arkusz to wiem, napisałem to w poście :D
    Quote:
    Wiem jak zabezpieczyć sam arkusz (zakładka RECENZJA / CHROŃ ARKUSZ).

Chodzi mi o to jak odblokować ustawione zabezpieczenia dla okna opcji formularza.

Ikonę formularza wstawiamy ręcznie z menu (Plik / Opcje / Dostosowywanie wstążki)

Przykładowe okno formularza, w zależności od tabeli jaką posiadamy w arkuszu,
    może wyglądać mniej więcej tak

Próbuję zmusić Excel żeby pominął zabezpieczenia arkusza dla okna formularza.
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    Aby edytować komórki tabeli w ten sposób, musisz je odblokować.

Jedynym rozwiązaniem, jakie przychodzi mi do głowy, jest zrezygnowanie/ukrycie ikony formularza i otwieranie go za pomocą VBA (Np przycisk w arkuszu)...
    Code: vb
    Log in, to see the code
    Vansen1
    Level 9  
    Wstawiłem ikonę przycisku, wybierając opcję Formant ActiveX.
    Kliknąłem na niej prawym klawiszem i wybrałem opcję Wyświetl kod,
    W oknie edytora VBA, rozwijaną listę po prawej stronie ustawiłem w pozycję Click.
    Wkleiłem podany kod.

Przy próbie kliknięcia pojawia się komunikat:

Domyślam się że to nie jest cały kod VBA... :wink:

adamas_nt, proszę, podpowiedz jaki jest cały kod do przypisania opcji formularza.
    Dopiero ogarniam język VBA i lepiej idzie mi nauka na gotowych przykładach, gdzie mogę dokonywać zmian analizując otrzymane efekty.

W podanym przez Ciebie kodzie zauważyłem polecenie
    Code: vb
    Log in, to see the code

Czy to znaczy że arkusz poprosi mnie o podanie hasła w celu wyświetlenia okna formularza?

W załączeniu przesyłam przykładowy plik z ikoną i kodem.
    Używam MS Excel 2010
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    Vansen1 wrote:
    Dopiero ogarniam język VBA i lepiej idzie mi nauka na gotowych przykładach, gdzie mogę dokonywać zmian analizując otrzymane efekty.
    Spróbuj więc tak:
    1. Wstaw tabelę lub zdefiniuj nazwę zakresu z nagłówkami (tego w załączonym pliku nie ma)
    2. Włącz rejestrator makr i naciśnij ikonę formularza
    3. Zamknij formularz, zatrzymaj rejestrowanie
    4. Przekopiuj polecenie pod kod przycisku, lub w kodzie przycisku wywołaj nagrane makro

Posiadam v2007 i pojęcia nie mam co zostanie nagrane w v2010, a nie raz już mnie Microsoft zaskoczył ;)

W załączniku plik z dość dziwnym (przynajmniej u mnie) zachowaniem. Jeśli tabela umieszczona jest w zakresie od A1 (Arkusz2), nie ma żadnych problemów.
    Jeśli wstawimy kolumnę/wiersz "wiodący", zaczyna się sypać (nawet przy uruchamianiu z ikony). Nie przypominam sobie, żeby takie "cuda" działy się w v2003, albo znowu czegoś nie wiem ;)

Czyżby należało "poprawić" po Microsoft tworząc własny uForm?