Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fairphone 2 - modułowy i dający się naprawić przez użytkownika smartphone

pseven 26 Lip 2015 11:17 2409 15
  • Fairphone 2 - modułowy i dający się naprawić przez użytkownika smartphonePo zakończonej sukcesem kampanii w serwisie Kickstarter grupa ludzi posługująca się nazwą Fairphone wspólnie ze stowarzyszeniem WAAG rozpoczęła przedsprzedaż drugiej generacji telefonu komórkowego typu smartphone o tej samej nazwie (Fairphone).

Produkcja Fairphone odbywa się zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu dotyczącymi pochodzenia i wydobycia materiałów oraz etycznych warunków pracy. Fairphone 2 wyróżnia ponadto modułowa, umożliwiająca naprawę przez użytkownika, budowa.

W konstrukcji Fairphone 2 wykorzystano, posiadającą pojemnościową nakładkę dotykową i pokrytą warstwą szkła Gorilla Glass 3, matrycę typu IPS o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (446 dpi).

Sercem urządzenia jest układ MSM8974AC (Snapdragon 801) firmy Qualcomm integrujący w sobie, taktowany częstotliwością 2,26GHz, czterordzeniowy procesor główny ARM typu Krait 400 współdziałający z, taktowanym częstotliwością 931MHz, procesorem graficznym Adreno 330.

Fairphone 2 sprzedawany będzie wraz z fabrycznie zainstalowanym systemem Android w wersji 5.1. Urządzenie posiadać ma: 2GB pamięci RAM i 32GB pamięci Flash.

Telefon wyposażony został m.in. w: Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0, GPS, modem LTE, port micro-USB 2.0, gniazdo karty microSDXC, wyjście słuchawkowe i 2 kamery, w tym główną (tylną) z matrycą BSI-MOS o rozdzielczości 8Mpix.

Fairphone 2 - modułowy i dający się naprawić przez użytkownika smartphoneWymiary i waga telefonu wynoszą odpowiednio około: 143 x 73 x 11 mm i 148 gramów. Urządzenie zasila akumulator o pojemności 2420mAh.

Szczegółowa specyfikacja techniczna Fairphone 2 znajduje się pod adresem: http://shop.fairphone.com/fairphone2.html#technical-specifications.

Cena Fairphone 2 w przedsprzedaży wynosi niecałe 530 euro (ok. 2200 zł). Wysyłka telefonów rozpocząć ma się we listopadzie 2015 roku.

Więcej na temat projektu Fairphone dowiedzieć można się ze strony: https://www.fairphone.com/phone/.

Interpretację zasad sprawiedliwego handlu wg. Fairphone znaleźć można na stronach: https://www.fairphone.com/projects/supply-chain-transparency/ i https://www.fairphone.com/roadmap/mining/.

Źródło:
    http://liliputing.com/2015/07/fairphone-2-now...rtphone-with-ethically-sourced-materials.html
    https://www.fairphone.com/phone/
    http://9to5google.com/2015/07/16/pre-orders-open-for-fairphone-2-modular-smartphone/

Fajne! Ranking DIY
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    alikatek
    Poziom 29  
    kikiz napisał:
    ewentualne dodatkowe moduły będę mógł trzymać niezasilone w kieszeni.

Są smartfony modularne (był news na elektrodzie jakiś czas temu)

kikiz napisał:
    Do tego jeszcze otwarty system, prawdziwie otwarty system pozwalający na instalację dowolnego oprogramowania i monitorowania jego aktywności.

Android jest własnością google i jest naszpikowany kodami służącymi inwigilacji użytkownika. Teraz wszędzie nas śledzą. Trzeba z tym żyć.
    MarekS6
    Poziom 15  
    no i z tymi systemami do smartfonów to jeszcze daleka droga do pełnej swobody użytkownika o ile kiedyś do tego dojdzie.

Ciekawą opcją byłby smartfon w którym mogę w każdej chwili wymienić procesor główny lub graficzny na szybszy jak i pamięć RAM na większą itp. Tak samo z innymi drobiazgami jak np aparat, bluetooth, WLAN itp.

Do tego system powinniśmy instalować tak jak teraz ma się to w PC - na płycie głównej jest tylko bios w którym możemy skonfigurować np instalację systemu z podłączonego pendriva, a na tymże pendrivie system który tak jak np windows - sam wykryje komponenty i zainstaluje co trzeba.

Mnie np wkurza to że gdy mam telefon Galaxy S5 Duos, to nie mogę zainstalować oprogramowania ze zwykłego S5 na jedną simkę, a tu problemu by nie było
    alikatek
    Poziom 29  
    MarekS6 napisał:
    Ciekawą opcją byłby smartfon w którym mogę w każdej chwili wymienić procesor główny lub graficzny na szybszy jak i pamięć RAM na większą itp.

Ciekawi mnie, jak kolega chciałby to zrobić? Do tego trzeba wiedzy i sprzętu, którego 99% użytkowników takiego smartfona nie będzie miało.
    MarekS6
    Poziom 15  
    O komputerach PC tez kiedyś ludzie tak myśleli kupując zawsze gotowy nowy wyrzucając stary...
    xE5150
    Poziom 25  
    MarekS6 napisał:
    O komputerach PC tez kiedyś ludzie tak myśleli kupując zawsze gotowy nowy wyrzucając stary...

Jak kogoś stać to wyrzuca stary i kupuje nowy. Ja zawsze modernizuje komputer, zmieniam tylko to, co konieczne.
    Musze jednak przyznać, że jak ktoś nie modernizował sprzętu od dłuższego czasu, to zazwyczaj musi wymieniać całość. Temat nie jest prosty.
    Bartusjusz
    Poziom 24  
    Znając życie będzie jak zawsze ludzie wydadzą teraz kupę kasy żeby w przyszłości go sobie zmodernizować, a w przyszłości albo nie będzie już do niego części albo będą absurdalnie drogie.

Wydaje mi się, że jeśli chodzi o telefony to lepiej kupić coś tańszego z seryjnej produkcji, a w przyszłości zwyczajnie sprzedać i kupić inny niż płacić 2 tysiaki za cudo z newsa.
    SQLmaster
    Poziom 24  
    alikatek napisał:
    Android jest nwłasnością google i jest naszpikowany kodami służącymi inwigilacji użytkownika. Teraz wszędzie nas śledzą. Trzeba z tym żyć.

Co?
    Pomylily Ci się aplikacje google z samym systemem.
    System jest jak najbardziej otwarty: https://source.android.com/
    Aplikacje Google / sterowniki firm trzecich juz niekoniecznie.
    Ale aplikacje i sterowniki to nie system i nie myl ich ze sobą.

Dla wielu popularniejszych telefonów istnieją alternatywne dystrybucje z czystym AOSP i możesz w nich nie istalować ani sklepu ani żadnych aplikacji Googla. Uzyteczność spadnie ale się da.

Dodano po 2 [minuty]:

alikatek napisał:
    MarekS6 napisał:

W życiu nie widziałem płyty głownej w komputerze, która ma na stałe przytwierdzony procesor i pamięć RAM bez możliwości zmiany (wyjątek-laptopy i terminale)

To proponuję przyjrzeć się płytom głównym np z procesorem Intel J1900. Koszt płyty jest taki ze jak się zestarzeje to ją wywalasz i nnie martwisz przylutowanym na stałe procesorem.

Co do modernizacji to juz po pary latach wymieniasz i tak praktycznie wszystko łącznie z zasilaczem. Jesli uważasz inaczej to proponuję wbić (młotkiem?) procesor i7 trzeciej generacji w miejsce procesore Penitum Core2Duo, nową kartę graficzne PCI Express do slotu AGP, DDR3 w slot DDR2 itp.

Modułowość PC nie była stworzona głównie w celu 'customizacji' nowego sprzętu wg własnych potrzeb a nie tyle w celu późniejszej modernizacji starucha.
    alikatek
    Poziom 29  
    SQLmaster napisał:

Co ty nie powiesz...
    http://www.chip.pl/news/wydarzenia/trendy/201...kcja-wszech-czasow-gdy-google-kupilo-androida

SQLmaster napisał:
    No to proponuję wbić (młotkiem?) procesor i7 trzeciej generacji w miejsce procesore Penitum Core2Duo.
    Proponuje też wbić (młotkiem?) nową kartę graficzne PCI Express do slotu AGP.

I może jeszcze (młotkiem) powinienem wbić pamięć DDR3 w miejsce DDR1?
    To jakię żarty są? Wymienne w sensownym zakresie. (Jak płyta ma Socket AM2 to możesz wsadzić procesor z jednym rdzeniem, ale jak bedzie za mała wydajność to włożysz z dwoma, dopóki pasuje gniazdo i obsługa procesora przez płytę głowną.
    SQLmaster
    Poziom 24  
    alikatek napisał:
    SQLmaster napisał:

Co ty nie powiesz...
    http://www.chip.pl/news/wydarzenia/trendy/201...kcja-wszech-czasow-gdy-google-kupilo-androida

A możesz mnie olśnić co ma piernik do wiatraka?

Co ma wspólnego fakt że Google udostępnia kod Androida jako Open Source do tego że kiedyś istniała sobie firma Android?

Dodano po 3 [minuty]:

alikatek napisał:
    To jakię żarty są? Wymienne w sensownym zakresie. (Jak płyta ma Socket AM2 to możesz wsadzić procesor z jednym rdzeniem, ale jak bedzie za mała wydajność to włożysz z dwoma, dopóki pasuje gniazdo i obsługa procesora przez płytę głowną.

A moim zdaniem to:

1. Wymiana procesora w krótkim czasie po zakupie poprzedniego jest głupim pomysłem, lepiej było od razu kupic ten dobry zamiast dwa razy kupować i sprzedawać poprzedni za bezcen, bo jest używany = tańszy.

2. Wymiana procesora w długim terminie to też głupi pomysł bo jest to pudrowanie trupa procesorem tylko troszke mniej przestarzałym (nowy nie będzie pasował więc musisz dokupić jakiś procesor starego typu). Dodatkowo problem jest tu taki, że najszybsze procesory na dany socket mają zwykle baaaardzo chore ceny gdyż sprzedawcy wiedzą że jest to najlepszy upgrade jakiegoś starego trupka.
    japko1024
    Poziom 17  
    alikatek napisał:
    Android jest własnością google i jest naszpikowany kodami służącymi inwigilacji użytkownika.
    W przypadku oficjalnego, instalowanego fabrycznie Androida to niestety prawda, że Google chce wszystkich śledzić. Na przykład, kiedy włączam nawigację, wyświetla mi się okienko z pytaniem o zgodę na zwiększenie dokładności poprzez wykorzystanie do nawigacji sieci GSM, WiFi itp. Wiązałoby się to z wysyłaniem "anonimowych" informacji o moim położeniu do Google, więc wolę korzystać z samego GPS-a. Mam dostępne przyciski "Zgadzam się", "Nie zgadzam się" oraz pole wyboru "Nie pokazuj ponownie". Ale co to? Gdy zaznaczam to pole, przycisk "Nie zgadzam się" staje się nieaktywny! Przez to muszę za każdym razem tracić czas na odpędzenie tych natrętnych, bogatych żebraków zbierających zamiast pieniążków dane osobowe.
    Co do modułowego smartfona, warto zwrócić uwagę na możliwość fizycznego odłączenia modułów mogących służyć do inwigilacji kiedy nie są potrzebne użytkownikowi, np. mikrofonu, kamer, GPS-a itp.
    alikatek
    Poziom 29  
    japko1024 napisał:
    warto zwrócić uwagę na możliwość fizycznego odłączenia modułów mogących służyć do inwigilacji kiedy nie są potrzebne użytkownikowi
    japko1024 napisał:
    mikrofonu
    Mikrofonu nie, ale Google chyba nie jest aż tak bezczelne, żeby nas podsłuchiwać.
    japko1024 napisał:
    kamer, GPS-a

Spokojnie można zrezygnować. Kiedyś nie było to i teraz się obejdziemy.
    Bleta
    Poziom 7  
    Witam.

1. Inwigilacja - z bardziej oczywistych - kamera, mikrofon i GPS,
    z trochę mniej oczywistych - ekran dotykowy - zbieranie odcisków palców,
    a nawet fragmentów odcisków i składanie w całość
    (programy dopasowujące/szukające wzorów/wzorców)
    + brak możliwości całkowitego " wyłączenia GPS" - czyli nadal pozycjonowanie
    użytkownika dzięki sygnałowi GSM + WiFi/Bluetooth .
    2. Problem z rozbudową komputera - nie widzę w tym nic złego
    szczególnie wtedy kiedy nie ma zbyt wiele funduszy, na moim przykładzie:
    kilka lat temu poskładałem komputer rodzicom za tyle ile miałem możliwość
    na jednej rzeczy tylko mocno zaoszczędziłem - był to procesor Celeron ok 160zł
    zamiast Dual Core, programy uruchamiały się trochę wolniej niż byłem do tego
    przyzwyczajony ale zaoszczędziłem ok650-700zł i jakiś czas później go
    wymieniłem na Core2Duo(ok 2lata, może 3), który był znacznie tańszy dzięki
    temu, że już były procesory z serii I, a i wydajność znacznie lepsza od tego
    co był wtedy dostępny jako, że tamten był z pierwszej generacji dwu rdzeniowców
    gdyż ten, który rodzice aktualnie użytkują w tamtym czasie to był kosmos cenowy.

Pozdrawiam
    Bleta
    SQLmaster
    Poziom 24  
    Bleta napisał:
    Witam.

1. Inwigilacja - z bardziej oczywistych - kamera, mikrofon i GPS,

GSM od pierwszych realizacji czyli od roku 1990 z samej definicji działania wie i raportuje, gdzie znajduje się użytkownik. Bo jego telefon musi meldować się w sieci aby ta wiedziała gdzie go szukać gdyby ktos do niego np dzwonił. Żadnego GPS tu nawet nie trzeba. A wyście się wszyscy obudzili nagle w 2015 że tak jest.... Po cwierćwieczu czyli po 25 latach nagle ludzie na oczy przejrzeli że to mozna wykorzystać.

Jesli ktoś się boi Google to naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie kupić jakiś popularny smartfon i z miejsca zainstalować alternatywnego Androida stworzonego z otwartych źródeł przez użytkowników. Taki niczego Googlowi nie będzie raportował o ile nie wgramy ich aplikacji.

PS. Za chwilę co inteligentniejsi miłośnicy teorii spiskowych odkryją że zmiana smartfona na Nokię 3210 nic nie daje bo i tak sieć GSM wie gdzie przebywają :D