Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silnika serwomechanizmu dla Atmega328

26 Lip 2015 14:49 546 2
  • Poziom 10  
    Od kilku dni przeszukuję internet w tym elektrodę w zakresie odpowiedniego sterownika do silnika. Dlatego bardzo proszę Was o pomoc. Sytuacja wygląda tak: Atmega328 powinna sterować bezpośrednio sterownikiem a ten silnikiem. Tak więc stany i PWM powinny być w zakresie 5V. Silnik jest przerobionym mini serwem więc pracuje w zakresie najlepiej 5-6V (wtedy ma największą siłę). Oczywiście potrzebuję sterować silnikiem lewo prawo. Z pomiarów wyszło że max pobiera 0,6A przy dużym obciążeniu (nawet do zatrzymania) co oznacza że sterownik wystarczy 1A ale oczywiście jeśli będzie większy też będzie okey. Sterownik musi posiadać pomiar prądu (nóżka sense) żebym mógł sprawdzać kiedy dochodzi do przeciążenia silnika i należy odłączyć jego zasilanie. Jeśli będzie 2 kanałowy to będzie wspaniale ale zastosowanie 2x1 kanał też nie będzie złym wyjściem. Zastosowałem jak narazie sterownik L298N który ma niby to wszystko bo ma max 2A na kanał, ma wyprowadzenie sense ale mam z nim 2 problemy. Jeden to heat sink - bardzo się grzeje i widać to z dokumentacji bo jest duży drop na poziomie nawet 3,5V jeśli dobrze pamiętam a ponieważ jest duży drop to musi być zasilony stosownie wyższym napięciem żeby można było uzyskać na wyjściu 5-6V. A potrzebuję zasilić go bezpośrednio 5V tak jak Atmegę najlepiej bez stepup voltage.

Reasumując potrzebuję sterownik który:
    1. obsłuży 2 kanały po 1A lub więcej (może być 1 kanał to kupię wtedy 2)
    2. nie będzie się grzał
    3. będzie miał mały dropdown tak żeby podłączając do wejścia 5V, na wyjściu otrzymać 5V (jeśli się tak nie da to możliwie najniższą wartość ponad 5V
    4. będzie miał wyprowadzenie sense do pomiaru prądu jaki pobiera w danym momencie silnik
    5. najlepiej jeśli będzie w DIPie lub multiwatt (nie jestem elektronikiem i nie mam niestety zaplecza w którym mogę sobie zlutować co chcę i jak chcę więc jest to dla mnie ważne)

Będę wdzięczny za pomoc.
  • Poziom 10  
    TB6612FNG - nie ma sensing current niestety więc odpada
    VNH2SP30 - byłby idealny gdyby nie to że obsługa 2 silników to koszt 40 zł samego sterownika, zakładając że potrzebuję ich 5 to już cena jest zaporowa. Może coś innego, tańszego ?