Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video

DJCheester 26 Lip 2015 15:04 3723 0
  • Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video

Witam wszystkich forumowiczów.

Dziś Wam zaprezentuje bardzo ciekawy projekt, a mianowicie przeróbkę uszkodzonego boomboxa z DVD i ekranem LCD na generatorek serwisowy lub odtwarzacz multimedialny.

Ale zacznijmy od początku kiedyś w moje ręce trafił uszkodzony boombox z DVD i z ekranem LCD, po wnikliwej analizie doszedłem do tego co było uszkodzone, boombox restartował się przy próbie wczytania płyty DVD, reszta funkcji działała bez problemu, a mianowicie odczyt z USB i karty SD. Niestety boombox zaraz po włączeniu domyślnie próbował wczytać płytę i się restartował, i znów logo i wczytywał płytę i tak w kółko, jednak przy otwartej klapie (ładowanie płyty od góry) boombox się nie restartował tylko oczekiwał na płytę no i wtedy można było przełączyć na inne źródła czyli SD lub USB. Dokupiłem jeszcze jeden taki boombox aby naprawić sprzęt.

Jak się później okazało problem tkwił w sofcie zarówno w jednym jak i w drugim boomboxie (ten drugi nie włączał się w ogóle), niestety nie mogłem nigdzie zdobyć softu od tego boomboxa i sprzęt jakiś czas leżał i się kurzył. Około rok temu wpadłem na pomysł aby go przerobić na odtwarzacz multimedialny a później na generator serwisowy.

Więc przystąpiłem do pracy zdemontowałem całą elektronikę z boomboxa, i włożyłem do nowej obudowy (nie montowałem tylko radia gdyż było analogowe i na oddzielnej płytce). Więc zamontowałem ekran 7 cali LCD, płytę główną, wzmacniacz mocy, transformator i czujnik podczerwieni. Do zamontowania ekranu LCD użyłem obudowy od ramki cyfrowej więc nie widać mojej niezbyt prosto wyciętej dziury. Wzmacniacz mocy w tej chwili jest nie używany docelowo planowałem też wypuścić gniazda na głośniki lecz w ostatecznej wersji zrezygnowałem z tego. Oto zdjęcia wewnątrz urządzenia.

Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video

Odtwarzacz wyposażony jest w siedmiocalowy ekran LCD na którym można oglądać pliki multimedialne, posiada też wyjście audio-video – trzy gniazda chinch – można podłączyć do telewizora i oglądać filmy na dużym ekranie. Odtwarza pliki multimedialne z kart pamięci SD oraz z pamięci przenośnych USB. Wszystkie gniazda zostały zamontowane z tyłu obudowy. Dodatkowo zamontowano wyłącznik ekranu LCD, za pomocą tego włącznika można wyłączyć ekran LCD w momencie gdy podłączymy odtwarzacz np. pod telewizor. Oczywiście ekran LCD można też wyłączyć w momencie gdy np. słuchamy muzyki MP3. Odtwarzacz pobiera około 400mA przy 12V z włączonym ekranem LCD, po wyłączeniu ekranu odtwarzacz pobiera tylko 200mA. Posiada gniazdo zasilające 12V – można używać odtwarzacza w instalacji solarnej lub w samochodzie. Odtwarza filmy *.AVI (Div-X X-vid), zdjęcia *.JPG oraz muzykę *.MP3. Urządzenie w całości sterowane jest z oryginalnego pilota.

Poniżej foto z pracy urządzenia jako generator serwisowy, oczywiście na wyjściu audio jest przebieg 1khz, oraz jako odtwarzacz video.

Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video
    Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video

Czasami warto mieć pod ręką sygnał audio i video, aby sprawdzić jakiś sprzęt, więc to urządzenie jest bardzo przydatne, gdybym nie zadał sobie trudu sprzęt jako niesprawny stałby na półce z gratami i się kurzył.

Apropos sprzętu obudowa też została wykorzystana - jako iż miałem dwa takie sprzęty jeden który w ogóle nie działał a drugi właśnie ten co się restartował postanowiłem zrobić i z tego drugiego pożytek.

Wymontowałem niesprawną płytę główną z drugiego boomboxa i zamiast tego zamontowałem inną od monitorka LCD, która posiadała tylko wejście AV i podłączyłem pod ekran LCD (na szczęście ekran LCD w obu płytach wykorzystywany był ten sam, jedynie podświetlenie zakończone było inną wtyczką lecz w każdym przypadku było to podświetlenie LED).

W ten sposób powstał taki sprzęt - monitorek AV i radio AM / FM
    Tak wygląda w środku.

Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video

Ze sprzętu najbardziej ucieszyła się moja teściowa - ponieważ to właśnie jej został podarowany i po podłączeniu odbiornika video pod wejście monitorka (video sender Tevion) może sobie oglądać telewizję w kuchni polowej w podwórku.

Video sender nadajnik podłączony jest w domu przy dekoderze DVB-T a odbiornik podłączony jest kablem chinch do tego monitorka.

Dzięki temu ma możliwość oglądania telewizji i słuchania radia - z pendriva czy karty SD lub płyty ona i tak nie korzysta więc brak tych funkcji wcale jej w tym nie przeszkadza, ogólnie jest bardzo zadowolona ze sprzętu, no i chyba z zięcia też ;-)

Kilka fotek z pracy urządzenia.

Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video Odtwarzacz multimedialny - generator serwisowy video

Projekt nie jest od początku do końca moim wykonaniem (wykorzystanie elektroniki z oryginalnego sprzętu) - jest to głównie pokazanie możliwości wykorzystania urządzenia które nie jest do końca sprawne, naprawa nie jest opłacalna lub nie można zdobyć elementów do wykonania naprawy, jednak przy odrobinie fantazji można zrobić z tego urządzenia coś przydatnego.

W razie pytań służę pomocą. Czekam na komentarze, jest to mój szósty opublikowany projekt - proszę o wyrozumiałość, czytałem regulamin i myślę że wszystko zrobiłem zgodnie z nim.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.