Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szybkie pytanie o kondensator w filtrze LPF

twojstary11 26 Jul 2015 19:54 552 8
    twojstary11
    Level 11  
    Witam

Szybkie i może głupie pytanie:

Czy do budowy filtra dolnoprzepustowego
    Szybkie pytanie o kondensator w filtrze LPF
    Mogę użyć elektrolitów ?
    Kalkulator policzył mi dość duże wartości a nie mam takich (nie elektrolitów).

Pzdr
    slawussj
    Level 34  
    Możesz, tylko daj na możliwie wysokie napięcie (bez przesady). Jaka częstotliwość ma być tego filtru?
    twojstary11
    Level 11  
    10Hz, kondensatory mam na 25V, w układzie nie będzie więcej niż ok 8.
    slawussj
    Level 34  
    Wstaw, sprawdź. Powinno działać.
    twojstary11
    Level 11  
    Jak w takim razie powinna polaryzacja wyglądać ? Chyba bez znaczenia ?
    slawussj
    Level 34  
    Jeśli wejście jest na potencjale "0" lub wyżej, to + "do góry".
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Kalkulator policzył mi dość duże wartości a nie mam takich (nie elektrolitów).
    I taka jest wada kalkulatorów, gdy program "myśli" za ciebie, nie umiesz zweryfikować wyników, "zmuś" go żeby wstawił większe rezystory jak dasz 100kΩ pojemność bedzie poniżej 1uF.

Quote:
    Jak w takim razie powinna polaryzacja wyglądać ? Chyba bez znaczenia ?
    Jeśli składowa stała wynosi 0V powinny być to kondensatory elektrolityczne bipolarne albo dwa zwykłe połaczone odwrotnie szeregowo. Jeśli masz sztuczną masę to na C1 i C3 będzie składowa stała (minus na masie) i te dwa mogą być polarne.

Ogólnie elektrolity w filtrze bo kiepski pomysł bo maja dużą tolerancje pojemności i charakterystyka filtru może wyjść zniekształcona, mogą być widoczne efekty absorpcji dielektrycznej która w tym typie kondensatora jest duża. Nie dawaj ceramicznych - ferroelektryczne są jescze gorsze od elektrolitycznych.

Do czego ten filtr i jaką chesz mieć dobroć?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Jak pisze kol. jarek_lnx, ja dodam, że zwykłe elektrolity mają spore upływności (o zmiennej wartości - szczególnie po dłuższym odpoczynku) co może zakłócić pracę WO.
    Z tego powodu zaleca się tak projektować układy aby elektrolity nie pracowały bez składowej stałej.