Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szybkie pytanie o kondensator w filtrze LPF

26 Lip 2015 19:54 513 8
  • Poziom 11  
    Witam

Szybkie i może głupie pytanie:

Czy do budowy filtra dolnoprzepustowego
    Szybkie pytanie o kondensator w filtrze LPF
    Mogę użyć elektrolitów ?
    Kalkulator policzył mi dość duże wartości a nie mam takich (nie elektrolitów).

Pzdr
  • Poziom 34  
    Możesz, tylko daj na możliwie wysokie napięcie (bez przesady). Jaka częstotliwość ma być tego filtru?
  • Poziom 11  
    10Hz, kondensatory mam na 25V, w układzie nie będzie więcej niż ok 8.
  • Poziom 34  
    Wstaw, sprawdź. Powinno działać.
  • Poziom 11  
    Jak w takim razie powinna polaryzacja wyglądać ? Chyba bez znaczenia ?
  • Poziom 34  
    Jeśli wejście jest na potencjale "0" lub wyżej, to + "do góry".
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Kalkulator policzył mi dość duże wartości a nie mam takich (nie elektrolitów).
    I taka jest wada kalkulatorów, gdy program "myśli" za ciebie, nie umiesz zweryfikować wyników, "zmuś" go żeby wstawił większe rezystory jak dasz 100kΩ pojemność bedzie poniżej 1uF.

Cytat:
    Jak w takim razie powinna polaryzacja wyglądać ? Chyba bez znaczenia ?
    Jeśli składowa stała wynosi 0V powinny być to kondensatory elektrolityczne bipolarne albo dwa zwykłe połaczone odwrotnie szeregowo. Jeśli masz sztuczną masę to na C1 i C3 będzie składowa stała (minus na masie) i te dwa mogą być polarne.

Ogólnie elektrolity w filtrze bo kiepski pomysł bo maja dużą tolerancje pojemności i charakterystyka filtru może wyjść zniekształcona, mogą być widoczne efekty absorpcji dielektrycznej która w tym typie kondensatora jest duża. Nie dawaj ceramicznych - ferroelektryczne są jescze gorsze od elektrolitycznych.

Do czego ten filtr i jaką chesz mieć dobroć?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Jak pisze kol. jarek_lnx, ja dodam, że zwykłe elektrolity mają spore upływności (o zmiennej wartości - szczególnie po dłuższym odpoczynku) co może zakłócić pracę WO.
    Z tego powodu zaleca się tak projektować układy aby elektrolity nie pracowały bez składowej stałej.