Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wejścia i wyjścia mikroprocesora

Adi162 26 Lip 2015 19:58 582 4
  • #1 26 Lip 2015 19:58
    Adi162
    Poziom 10  

Witam czytając niebieską książkę Pana Kardasia natknąłem się na problem. Mianowicie przeczytałem o tym że każdy uC ma różne porty np: PORTA, PORTB itd oraz że np:PORTA ma szereg ośmiu portów (PA0,PA1,.....PA7)(Stąd ośmio bitowy).Moje pytanie brzmi dlaczego każdy z portów jest od jeden do ośmiu a nie ma jednego PA jednego PB jednego PC i tak dalej?

0 4
  • #2 26 Lip 2015 20:18
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Dlatego, że wygodną najmniejszą szerokością słowa danych procesora jest 8 bitów, które przesyła się jako jedną porcję informacji, czyli np. cały port A zapisuje się jedną instrukcją.

0
  • #4 26 Lip 2015 20:25
    excray
    Poziom 39  

Kolego to nie jest tak że w porcie są kolejne porty. To są poszczególne linie danego portu. W 8-mio bitowym procesorze port ma zazwyczaj 8 linii. W AVRach są one opisywane jako przykładowo PC7 czyli ósma linia portu C (pierwsza ma numer 0). Ale na przykład w 8051 jest to opisywane jako np. P1.3 czyli czwarta linia portu 1. Ale nie zawsze wszystkie bity danego portu są wyprowadzone na zewnątrz układu. Spotkasz się z sytuacją gdzie tylko kilka bitów danego portu jest dostępnych fizycznie na nóżkach układu. Przykładowo ATtiny4 ma wyprowadzone tylko 4 linie portu B: PB0-PB3

0
  • #5 27 Lip 2015 09:03
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

A ja bardziej obrazowo:

Port to pudełko z ośmioma przegródkami ponumerowanymi od 0 do 7, bo tak się umówiliśmy tym bardziej, że w ten sposób można łatwo wykorzystać system dwójkowy.

Jeśli mikrokontroler ma na przykład porty PORTA, PORTB i PORTC, to ma 3 pudełka (porty) po 8 przegródek (pinów). Łatwo można każdą przegródkę (pin) zidentyfikować podając np. PB5 (czyli 6-ty pin w porcie B).

0