Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Renowacja szafy dębowej- co zrobić, by przywrócić dawną świetność?

27 Jul 2015 09:28 4098 14
  • Level 12  
    Witam
    Otrzymałem w prezencie starą szafę dębową po pradziadkach i chciałbym przywrócić jej świetność. Mam plan by rozebrać ją w pojedyncze klepki. zeszlifować szlifierką taśmową najpierw na grubo a potem drobnym papierem. potem pomalować po prostu lakierem by uwydatnić drewno z jakiego jest ta szafa zrobiona. Szafa wydaje się być klejona, ponieważ nigdzie nie widać metalowych łączeń. zastanawia mnie to jak zaopiekować się zawiasami, które są skorodowane. Chcę oczyścić, ale boję się jak je później przymocować z powrotem, bo już są dość luźno przymocowane.

Możecie mi poradzić, czy taka droga postępowania jest ok, czy może podejść jakoś inaczej do tematu.
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Ani się waż wprowadzać w życie swojego aktualnego planu!!! Jeśli to zabytkowa szafa, to pomalowanie jej lakierem, to gwałt. Jeśli już, to politura lub inna właściwa powłoka. Gwoździ możesz nie widzieć, bo albo są użyte bez łebków, albo są to kołeczki drewniane.
    Zanim zabierzesz się do jakiejkolwiek pracy, to wpisz w google hasło "renowacja mebli" lub podobnie i zapoznaj się z tematem.
  • Level 40  
    Dziadek stosował szelak.
    Raczej bym tego nie rozkładał.
    Nie widzę jak masz zawiasy montowane ale jak kiedyś kuzynki dzieciarnia na wsi w "dziadkowym" kredensie wyłamała to po porostu śrubki na poxipolu wkręcałem tylko w zawias wsadziłem kilka razy złożoną gazetę na docisk i zamknąłem drzwi. Ale to była szybka akcja żeby matka zawału nie dostała bo akurat tez na wioskę mieli wpaść.
  • Level 39  
    Po oczyszczeniu, zeszlifowaniu można by się pokusić o olejowanie specjalnym olejem do mebli, co powinno uwydatnić słoje i zakonserwuje całość. Inna opcja to spróbować pociągnąć to lakierobejcą. Ta Twoja z tego co widzę, to chyba była lakierowana bezbarwnym i raczej nie jest to politura. Niekoniecznie bym się trzymał tej wersji, ale to zależy od stanu desek :)Stare szafy, często były malowane czarnym lakierem (u mojej babci właśnie taka stoi jeszcze ma lakier oryginalny ale już w nie najlepszym stanie). Zatem z czarnych coś dobierzesz.
    Pozdrawiam!
  • Level 38  
    Zrób zbliżenia łączeń narożnych i zbliżenia najbrudniejszych i najbardziej uszkodzonych fragmentów szafy to poprowadzę cie krok po kroku jak to robić.
    Na pierwszy rzut oka nie będzie z tym dużo roboty, ale muszę się upewnić oglądając to z bliska (na zdjęciach). Zajmuję sie tym zawodowo.
    O szlifowaniu i lakierowaniu zapomnij, bo nie tylko zniszczysz szafe i efekt starości (będzie to wtedy nowa, stara szafa, czyli kicz) :-), ale narobisz sobie także dużo więcej roboty niż potrzeba.
  • Level 12  
    Oto zdjęcia.
  • Level 38  
    Nie wyglądo to źle i powinieneś sobie poradzić, zwłaszcza że będzie to prosta robota.
    Sprawdź czy połączenia czopów nie są luźne.
    Głównie to musisz całą powierzchnie dokładnie umyć.
    Po umyciu będziesz widział na ile brakuje starej powłoki ochronnej-wykańczającej i czy są mocne przebarwienia drewna.
    Zakup ok. 1 litra terpentyny balsamicznej, koniecznie balsamicznej nie innej i nią umyj wszystkie powierzchnie.
    Umyj pierw ciepłą wodą ( nie mocz zbytnio), a po przeschnięciu terpentyną.
    Podczas mycia (ściereczką) będziesz widział czy terpentyna rozpuszcza starą powłokę.
    Stara powłoka to albo szelak wykończony woskiem, albo pokost.
    Po umyciu wstaw ponownie parę zdjęć z miejscami sprawiającymi jakiś kłopot.

Terpentyną myj w przewiewnym miejscu i w rękawiczkach bo możesz sie podtruć oparami, lub wsiąknie w skóre i efekt może być podobny plus czerwona skóra.
  • Level 12  
    Terpentyna zakupiona. Jak tylko zrobię wstępne czyszczenie to wrzucę zdjęcia.
  • Level 38  
    I jak tam postępy pracy.
    Mam nadzieje że dostosowałeś sie do ostrzeżen i nie zatrułeś się podczas czyszczenia.

Jesli już skończyłeś to pochwal się wynikami.
  • Level 12  
    Czekam na wolny weekend, ale szafa nie ucieknie by przy niej pogrzebać.
  • Level 12  
    Zabrałem się dziś za czyszczenie. Terpentynę starej powłoki nie rusza. Są miejsca z zabrudzeniami jakąś farbą wyglądającą na olejową. Drewno jest w niezłej kondycji, jest pare dziurek od korników i pare braków, króre będę uzupełniał grabiną bo ma zbliżony kolor. Lakier jest zużyty czyli ma szarą i troszkę matową powierzchnię. Po umyciu czym najlepiej naprawić ten lakier?
  • Level 38  
    Drobnymi ubytkami się nie martw, najczęśiej dodaja uroku meblowi i świadczą o tym że był używany, a jako antyk to na pewno był. :-)
    Ta powłoka to z pewnościa wosk, który po latach staje się twardy jak lakier, ale przepuszcza terpentyne d drewna, co widac na zdjeciach, że drewno jest mokre-przyciemnione także pod ta powłoką. W przypadku lakieru miałbys jasne łatki w miejscach gdzie jest nieuszkodzony lakier.
    To przyciemnienie drewna po terpentynie powinno rozjasnieć po wyschnieciu.
    Robale nie lubia pokostu, ale najlepiej pociagnac wszystkie elementy mebla srodkiem przeciw robalom (pózniej podam nazwe) zwraszcza w miejscach ktore nie beda wystawione do światla i pod spodem. Dorosle owady maja zwyczaje tak jak ćmy i wlatuja w ciemne zakamarki, aby złożyc jajka.
    Preparaty te zwykle rozpuszczaja wosk i rozjasniaja niec drewno, a co ostatnio wypróbowałem to są także świetnym nośnikiem do głębokiego wprowadzania pigmentów w drewno przy bejcowaniu.
    Ty raczej nie potrzebujesz bejcowania, a ewentualne jaśniejsze plamy np. po czyszczeniu miejsc z farbą możesz przyciemnić odpowiedniego koloru woskiem.
    Zamazania farba, czesto zchodza po podgrzaniu suszarka do włosów, zwłaszcza gdy pod spodem jest wosk.

Kolejnośc po czyszczeniu:
    1) Preparat grzybo-owadobojczy, lub od razu pokost rozcienczony 50-50 z terpentyną, 2 warstwy, (druga po wyschnieciu pierwszej) Pokost naklada sie tamponem owinietym bawelniana szmatka. Uwaga! taki tampon trzeba rozwinąć po zakończeniu pracy i rozwiesic aby podczas podsychania nie zagrzal sie do temp, samozapłonu, lub zaplonu bawełny nim nasączonej, co jest bardzo czesto powodem pożarów w warsztatach renowacji i innych.
    2)Wosk http://www.tesco.com/direct/briwax-wax-polish-clear-400g/695-9561.prd?skuId=695-9561
    na gorąco, tzn. nakladasz na zimno i podgrzewasz lekko opalarka el. lub suszarka do włosów jednocześnie wcierajac równomiernie wosk jedną szmatką bawełniana, a po przestygnięciu polerujesz drugą szmatką.
    3) w miejscach jaśniejszych lub przebarwionych nakładasz nieco barwionego wosku i wcierasz tak aby uzyskąć jednorodny kolor calości.
    Jeśli wyjdzie za ciemne, nakladasz bezbarwny wosk i rozmywasz na cieplo zbierająąc szmatką zmieszany ciemniejszy wosk.
    Na koniec po prostu polerujesz całą poskładaną szafę i tak samo jak podczas nakładania wosku ją później konserwujesz.
    Dawniejsze (14-16 wiek) powłoki były robione na bazie dosc drogich dziś oleii i znanej chyba wszystkim Katolikom Miry rozpuszczonej w tych olejach, co oprócz konserwacji drewna zwłaszcza ołtarzy i wielu obrazow zabezpieczało przed owadami, które uciekają od zapachu Miry.
    Ostatnia moja praca jeszcze nie wykonczona.

Niezniszczone przez korniki elementy orginalne, które pozostały z Tabernakulum.
    To co pozostało z podestu.
    Tak wyglądał ołtarz przed renowacją.
    A tak pd koniec renowacji, ale jeszcze nie wykonczonej
    A to moj tamtejszy warsztacik
  • Level 12  
    Jesteś niesamowity. Bardzo dziękuję za taką pomoc. Pierwszą rzecz jaką robię to podstawa szafy. Muszę dorobić jedną nogę i skleić taki rant z tyłu szafy, który trzymał tylną ścianę szafy. Będę informował o postępach pracy, bo jest jej mnóstwo jeszcze.
  • Level 38  
    porywacz_zwlok wrote:
    Jesteś niesamowity. Bardzo dziękuję za taką pomoc. Pierwszą rzecz jaką robię to podstawa szafy. Muszę dorobić jedną nogę i skleić taki rant z tyłu szafy, który trzymał tylną ścianę szafy. Będę informował o postępach pracy, bo jest jej mnóstwo jeszcze.

Do klejenia uzywaj zawsze takiego kleju jaki był używany w danym okresie z jakiego pochodzi mebel, a w twoim przypadku jest to z pewnoscia klej kostny, tzw. perełka, na gorąco.
    Poza tym metody obrobki stolarskiej i wykonczenia takze powinny byc takie jak w orginale, aby była to porządna i prawidłowa renowacja.
    Mam troche wątpliwości co do tej terpentyny, bo balsamiczna nie pozostawia białego nalotu, tak jak zwykła, która daje efekt szarości powierzchni (białawy nalot po wyschnieciu) po czyszczeniu, podobnie jak po rozpuszczalniku olejnym.
    Chyba że niedokładnie zmyłeś pwierzchnię.

Np. powyzszy ołtarz z 1777roku zrobiony jest bez uzycia nawet 1 gwozdzia metalowego i zadnego kleju, wszystko jest łączone wyłącznie na czopy, kołki i drewniane gwoździe "ćwieki" ok. 200szt, wbijane pod skosem aby nie wyłaziły i które musiałem sam wystrugać. :-)
    Wszelkie ozdoby jak "listwy frezowane" i rzezbienia sa jednolitym materialem deski na ktorej sie znajduja.
    Frontowy panel z rzezbieniami i centralnym wzorem to jedna duza deska, 2.40m dluga, 70cm wysoka i ok. 80mm gruba, wydlutowana na ksztalt "S" profilu poprzecznego i na niej powierzchni wyrzeźbione wszystkie widoczne elementy dekoracyjne i symbole, to samo z gornymi elementami po prawej i lewej stronie Tabernakulum jak i wiekszość elementów samego Tabernakulum.
  • Level 38  
    Jak wyglada twoja szafa? Wykonczyles ja?

Oltarz z poprzednich zdjec jest juz ukonczony.
    na pierwszym zdjeciu drzwiczki do Tabernakulum wykonczone 3-ma kolorami zlota, biale, czerwone i zolte. Pozostale elementy zoltym zlotem. Na 4 zdjeciu drewniane cyborium wylozone od wewnatrz zlotem, Oczywiscie jest to tylko dekoracja stanowiaca wykonczenie gory Tabernakulum jako zestw razem z krzyzem i imitacja Hostii. choc nie jest to zgodne z obecnymi zasadami, to jednak tego wymaga prawidlowa renowacja, by calosc byla i wygladala tak jak w czasie gdy dany, restaurowany obiekt zostal zrobiony. Niemniej, chyba raczej trudno pomylic takich rozmiarow imitacje Hostii z prawdziwa Hostia.
    A na ostatnim zdjeciu odnowiony panel drzwi do konfesjonalu, w ktorym brakowalo 1/3 rzezbienia w prawej i dolnej czesci, co widac po roznicy polysku, matowe to nowe elementy, a blyszczace to stare orginalne.
    Niedlugo konfesjonal bedzie gotowy, jak i nowe lawki pasujace do stylu calosci kaplicy.
    Na trzecim zdjeciu nowy witraz za oltarzem wykonany i zamontowany przez innego specjaliste.
    Re: Renowacja szafy dębowej- co zrobić, by przywrócić dawną świetność?Re: Renowacja szafy dębowej- co zrobić, by przywrócić dawną świetność?

Re: Renowacja szafy dębowej- co zrobić, by przywrócić dawną świetność?Re: Renowacja szafy dębowej- co zrobić, by przywrócić dawną świetność?Re: Renowacja szafy dębowej- co zrobić, by przywrócić dawną świetność?