Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawowa zasada działania anteny.

bombaatomowa2 19 Sie 2015 11:19 4878 48
  • #31 19 Sie 2015 11:19
    _jta_
    Specjalista elektronik

W którym miejscu w wikipedii??
    A samemu poszukać nie łaska? Wikipedia:EN:Antenna (radio) - na prawo od spisu treści.

Ale prawidłowo powinno być "moc sygnału" ??
    "Moc sygnału" jest poprawnym określeniem np. w fizyce i w radiotechnice. Ale "siła sygnału" też w paru dziedzinach jest poprawnym określeniem.

Po angielsku podałeś. Popraw to twoje co wczesniej mówiłem i pewnie bedzie ok.
    To znaczy że na wikipedii jest błąd: mówiąc że wszystkie anteny dipolowe to anteny elektryczne??

To kwestia umowy co do znaczenia słów. Polecam stosowanie się do encyklopedii, albo Wikipediii.

[i]A z tym skupianiem sygnału co przyrównałem do zbliżania magnesu to dobrze rozumie??]/i]
    Pisałem: z grubsza w dobrym kierunku. Żeby dobrze zrozumieć, potrzebujesz sporo własnej pracy i czasu (pewnie paru lat), bo przeszkadzają w tym bariery w twoim umyśle.

• #32 19 Sie 2015 18:45
    bombaatomowa2
    Poziom 14  

Jakie bariery masz na mysli dokładnie?? Mój problem to że nie potrafie sobie czegoś wyobrazić jak nie widze jak to działa.
    ====
    A jak podaje sie polaryzacje sygnału to sie podaje dla składowej elektrycznej czy magnetycznej pola elektromagnetycznego??

=========

Cytat:
    To kwestia umowy co do znaczenia słów. Polecam stosowanie się do encyklopedii, albo Wikipediii.

Nie rozumiem. Prosze Cie popraw to co napisałeś czyli to:
    Cytat:
    D - Pętla kołowa jest dipolem magnetycznym; pętla, w której dwa przewody biegną blisko siebie, na końcach są połączone, jeden z nich jest w środki przerwany i tam jest podłączony kabel do odbiornika/nadajnika, jest dipolem elektrycznym - to są dwa dipole elektryczne obok siebie działające jak transformator podwyższający 4-krotnie impedancję anteny.

i pewnie zrozumie, bo bardzo namieszałes z średnikami, pałzami i nie wiadomo co jest do którego.

• #33 19 Sie 2015 19:44
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jakie bariery masz na mysli dokładnie?? Mój problem to że nie potrafie sobie czegoś wyobrazić jak nie widze jak to działa.
    A zobaczyć niełatwo, bo to się dzieje zbyt szybko. Ale na Wikipedii masz animacje. Tyle, że jeszcze umysł musi się z tym oswoić, a na to trzeba lat.

A jak podaje sie polaryzacje sygnału to sie podaje dla składowej elektrycznej czy magnetycznej pola elektromagnetycznego??
    Dla elektrycznej.

i pewnie zrozumie, bo bardzo namieszałes z średnikami, pałzami i nie wiadomo co jest do którego.
    Średnik jest jeden - to, co po nim, odnosi się do "zagiętego dipola", powszechnie stosowanego w antenach TV.

• #34 20 Sie 2015 15:59
    bombaatomowa2
    Poziom 14  

A ja cie porsze bardzo o poprawe bo tam wmiare pisze ale jest taki mix. Zastosuj kropki i napisz poprawna składnią , bo naprawde nie wiadomo co sie do czego odnosi.
    =============

Bardzo mnie jeszcze interesują inne ciekawe rzeczy i nie moge znaleść na nie odpowiedzi w google:

a. Od czego zależy impedancja anteny.
    b. Nie rozumie dlaczego sa dwa rodzaje kabli koncentrycznych tzn o impedancji 50 ohm i 75 ohm. Co daje ta właściwość kabla że w np. w instalacjach TV/SAT stosuje sie kable 75 ohm a w radiowych (internet radiowy:4g,3g ; Wifi 2,4GHz itd) 50 ohm. Nie rozumie czemu nie może być jednego kabla do wszystkich rodzaji instalacji antenowych.

=============
    Może głupie pytanie ale nie mogę sobie wyobrazić co to jest moc sygnału.
    Potrafie sobie wyobrazić częstotliwość czyli ilość zmian/cykli na sekundę, ale mocy sygnału nie potrafie sobie wyobrazić. Co sie dzieje z falą jak większa moc a co sie dzieje jak ma moc małą??
    ============

Cytat:
    Ale prawidłowo powinno być "moc sygnału" ??
    "Moc sygnału" jest poprawnym określeniem np. w fizyce i w radiotechnice. Ale "siła sygnału" też w paru dziedzinach jest poprawnym określeniem.

W jakich dziedzinach siła sygnału jest prawidłowym okresleniem??

• #35 20 Sie 2015 22:07
    _jta_
    Specjalista elektronik

Spotykałem się z kablami koncentrycznymi o impedancjach 50Ω, 75Ω, 93Ω, i być może jeszcze 60Ω - do anten zwykle są stosowane 75Ω (z balun-em, czyli transformatorem symetryzującym), albo płaskie 300Ω.

Może opiszę inaczej, jak jest zbudowany "dipol pętlowy" (po angielsku folded dipole), który jest dipolem elektrycznym: bierzesz dwa przewody umieszczony w takiej odległości, by tworzyły linię o impedancji 300Ω; długość każdego z nich ma być połową długości fali; na końcach linii łączysz przewody - powstaje pętla; rozcinasz ją w środku jednego z przewodów i tam podłączasz kabel płaski 300Ω.

Poza tym, zamiast tyle pytać, naucz się czytać książki i Wikipedię. Bodajże Bator (imienia nie pamiętam) napisał "Anteny i instalacje antenowe", całkiem porządna książka.

Nie licz na to, że od razu wszystko zrozumiesz - jak się nie nauczyłeś w szkole, to teraz na to trzeba czasu. Przeczytaj książkę, za rok przeczytaj znów, za dwa lata jeszcze raz...

• #36 21 Sie 2015 08:09
    bombaatomowa2
    Poziom 14  

Drogi sympatyczny kolego gdybym rozumiał wszystko co pisze w wikipedii i na jakis innych stronach to nie zadawałbym tu na forum pytań. W szkole nie miałem nic o antenach.

Wróćmy do anten alektrycznych i magnetycznych:

Cytat:

Pętla kołowa jest dipolem magnetycznym; pętla, w której dwa przewody biegną blisko siebie, na końcach są połączone, jeden z nich jest w środki przerwany i tam jest podłączony kabel do odbiornika/nadajnika, jest dipolem elektrycznym - to są dwa dipole elektryczne obok siebie działające jak transformator podwyższający 4-krotnie impedancję anteny.

Prosze cie popraw ten tekst pisząc Osobno o diporze elektrycznym i magnetycznym bo masz w tym tekscie mix, niewiadomo które zdanie odnosi sie do czego i gdzie sie zaczyna i konczy zdanie tyczace sie magnetycznego a gdzie elektrycznego dipola.

==========================

Cytat:
    Może opiszę inaczej, jak jest zbudowany "dipol pętlowy" (po angielsku folded dipole), który jest dipolem elektrycznym: bierzesz dwa przewody umieszczony w takiej odległości, by tworzyły linię o impedancji 300Ω; długość każdego z nich ma być połową długości fali; na końcach linii łączysz przewody - powstaje pętla; rozcinasz ją w środku jednego z przewodów i tam podłączasz kabel płaski 300Ω.

a) Wczesniej mowiłes że dipol petlowy jest magnetyczny a teraz elektryczny - przez takie mieszanie to ja juz nie wiem jaki on jest.
    b) jak dipol petlowy składa sie z dwóch dipoli skoro to jest jeden drut zrobiony w petle, rozcięty i połączony do kabla.
    c1) to odległośc tylko wpływa na impedancje anteny, i jakie sa proporcje odległosci że albo zwieksza albo zmniejsza sie impedancja?
    c2) czy na impedancje anteny maja wpływ elementy bierne?
    c3) ponadto jak to jest że duża antena ma 300ohm impedancji oraz mała antena ma tez ma 300 ohm. Np duża antena siatkowa ma 300ohm i mała taka 1/4 wielkości dużej też ma 300ohm.
    ======================

To, że sa kable o róznych impedancjach to ja wiem tylko nie wiem czemu w jednych instalacjach stosuje się kable o np.75 ohm a w innych np.50 ohm, a jeszcze innych instalacjach całkiem inne wartości impedancji. Czy nie można zrobić standardu żeby wszystkie instalacje antenowe miały takie same kable. chyba lepiej by było i dla ludzi i dla producentów. No chyba że to ma jakiś wpływ techniczny na dana instalacje ale tego nie wiem i nigdzie nie moge znalesc dlatego tutaj pisze aby ktoś mnie uświadomił jaki cel ma stosowanie kabli o róznych impedancjach.

• #37 21 Sie 2015 10:04
    _jta_
    Specjalista elektronik

Drogi sympatyczny kolego gdybym rozumiał wszystko co pisze w wikipedii i na jakis innych stronach to nie zadawałbym tu na forum pytań. W szkole nie miałem nic o antenach.
    To opisuj: co przeczytałeś, co zrozumiałeś, a co jest jeszcze niejasne. Ty unikasz wysiłku i chcesz, żeby ktoś w magiczny sposób sprawił, że zrozumiesz - tak się nie da, magia nie działa.

Prosze cie popraw ten tekst pisząc Osobno o diporze elektrycznym i magnetycznym
    W tym zdaniu, o które chodzi, jest jeden średnik - przed nim jest o antenie magnetycznej, po nim o dipolu elektrycznym. Tak, jak o to pytasz, mają zwyczaj pytać osoby poważnie chore psychicznie (miałem do czynienia z kilkoma takimi osobami, to wiem - polecam wizytę u psychiatry, może się przydać).

a) Wczesniej mowiłes że dipol petlowy jest magnetyczny a teraz elektryczny - przez takie mieszanie to ja juz nie wiem jaki on jest.
    A niby gdzie pisałem, że dipol pętlowy (to, co po angielsku nazywa się folded dipole) jest anteną magnetyczną? Pisałem, że pętla kołowa jest anteną magnetyczną.

b) jak dipol petlowy składa sie z dwóch dipoli skoro to jest jeden drut zrobiony w petle, rozcięty i połączony do kabla.
    Można zrobić i z jednego drutu, istotne jest, jak to jest rozmieszczone i połączone.

c1) to odległośc tylko wpływa na impedancje anteny, i jakie sa proporcje odległosci że albo zwieksza albo zmniejsza sie impedancja?
    Impedancja zależy od proporcji odległości i rozmiarów. Zależy również od dopasowania częstotliwości do rezonansu.

c2) czy na impedancje anteny maja wpływ elementy bierne?
    Tak. Jest o tym informacja w książce, którą wskazałem.

c3) ponadto jak to jest że duża antena ma 300ohm impedancji oraz mała antena ma tez ma 300 ohm. Np duża antena siatkowa ma 300ohm i mała taka 1/4 wielkości dużej też ma 300ohm.
    Dwa kawałki przewodu też mogą mieć taki sam opór mimo różnych rozmiarów, jak jeden będzie cieńszy, a drugi dłuższy. W przypadku anteny od rozmiarów zależy zakres częstotliwości. Jeśli zmniejszysz rozmiary anteny np. 2 razy, to 2 razy zmaleje pojemność C i indukcyjność L, f=1/2π√(LC) wzrośnie 2 razy, a impedancja = √(L/C) pozostanie ta sama.

A czemu ktoś do anten stosuje kable 50Ω, to ja nie wiem - standardem były kable koncentryk 75Ω i płaski 300Ω.

I jeszcze dwie uwagi: (1) sprawa anten to ogromna dziedzina wiedzy, nie zmieści się jednej książce - więc nie wymagaj, żeby na forum podać wszystko, idź do biblioteki i poczytaj; (2) twoja zdolność rozumienia jest na niskim poziomie i jak chcesz lepiej rozumieć, to poćwicz swój umysł (na to trzeba roku, albo więcej) - bez tego żadne objaśnienia ci nie pomogą.

• #38 21 Sie 2015 10:38
    abart64
    Poziom 25  

Kable 50ohm pojawiły się w związku z modą na 50omowe ujednolicenie impedancji we/wy bloków w.cz nadajników i odbiorników , sprzętu pomiarowego,generatorów itp.No i tak siłą rozpędu chyba dociągnięto to aż do anten :)

• #39 21 Sie 2015 11:06
    bombaatomowa2
    Poziom 14  

Nie chce mniej wiecej wiedzieć, wystarczy jak ktoś po ludzku konkretnie na dane pytanie odpowie, bez wchodzenia w szczegóły i obliczenia. Jakieś proste zdanie na dany temat. Ogóle pojecie chciałbym mniec. Wiem że anteny to ogromna dziedzina i to są lata nauki. Ogladałes kiedys programy na Discovery albo taki program Jak to jest zrobione na TVP1
    tam fajnie niektóre rzeczy tłumacza aby zrozumiec zasade działania a nie a nie obliczenia.
    ===========================================================

Mam już mętlik w głowie napisz jeszcze raz kiedy antena jest antena elektryczną a kiedy anteną magnetyczna.
    Antena elektryczna - ....... i przykład
    Antena magnetyczna- ...... i przyklad

• #40 21 Sie 2015 11:16
    _jta_
    Specjalista elektronik

Antena jest elektryczna, jak napięcie sprzęga się z polem - np. ma dwa wystające druty; antena jest magnetyczna, jak prąd sprzęga się z polem - np. ma pętlę o znaczącej powierzchni. Ale co ci da, że piszę, jak ty nie umiesz przeczytać ze zrozumieniem? Potrzebny jest twój wysiłek, żeby to zrozumieć, inaczej nic z tego.

• #41 21 Sie 2015 11:20
    bombaatomowa2
    Poziom 14  

Dziwne to twoje zdanie. Prosto powiedzieć nie umiesz?

Podałem obrazek jak ja to rozumie.

Dipol prosty - antena elektryczna - która odbiera składowa elektryczną pola elektromagnetycznego.

Dipol pętlowy - antena magnetyczna - która odbiera składowa magnetyczna pola elektromagnetycznego.

DOBRZE ROZUMIE?????
    ============================================================
    Podział dipola pętlowego:

Wg którego podziału składa sie dipol pętlowy? (podanych na powyższym rysunku)

• #42 21 Sie 2015 11:47
    _jta_
    Specjalista elektronik

To zależy od odległości przewodów w tej pętli - jak są blisko, to jest to dipol elektryczny, jak daleko - magnetyczny.

• #43 21 Sie 2015 23:01
    bombaatomowa2
    Poziom 14  

a jaki jest określony przedział odleglościowy aby wiedzieć kiedy jest jaka antena??

oraz co wpływa na to że jak blisko to elektryczna antena a jak daleko to magnetyczna - od czego to zależy??
    ===========
    jeszcze odpowiedź na pytanie z drugiego obrazka poprosze

• #44 24 Sie 2015 00:03
    _jta_
    Specjalista elektronik

Dla anteny magnetycznej istotna jest powierzchnia pętli. Dla elektrycznej długość, a odległość jest taka, by uzyskać potrzebną impedancję.

Nie wiem, o co ci chodzi w tym pytaniu. Nie możesz poszukać wiedzy w książce? Chyba mi nie powiesz, że w Gdańsku nie ma bibliotek?

Naucz się chociaż elementarnych pojęć i wiedzy, i informuj, co już wiesz - tłumaczenie "od zera" komuś, kto nic nie wie, zajęłoby parę lat.

• #45 24 Sie 2015 14:55
    bombaatomowa2
    Poziom 14  

To nie Gdańsk (jak zakładałem konto byłem w Gdańsku) teraz to pewna wiocha w Polsce z dala od kultury i bibliotek.
    ===
    Jeszcze odpowiedź na pytanie z drugiego obrazka poprosze.
    ===

Nie rozumie jak odległość miedzy dwoma przewodami może wpływać na impedancję?

===

Nie rozumie czemu zysk anteny podawany jest ze znakiem minus np. -3dB .

===
    Czy siła/moc sygnału to inaczej amplituda fali?? (przynajmniej ja tak to rozumie)
    Np. gdy sygnał przechodzi przez jakiś przedmiot (sciana, szyba) to następuje tłumienie czyli zmniejszanie amplitudy sygnały a więc i mocy/siły sygnału. Dobrze??

=============

Cytat:

Pętla kołowa jest dipolem magnetycznym; pętla, w której dwa przewody biegną blisko siebie, na końcach są połączone, jeden z nich jest w środki przerwany i tam jest podłączony kabel do odbiornika/nadajnika, jest dipolem elektrycznym - to są dwa dipole elektryczne obok siebie działające jak transformator podwyższający 4-krotnie impedancję anteny.

Moje rozbicie twojego tekstu:
    Pętla kołowa jest dipolem magnetycznym;

https://pl.wikipedia.org/wiki/Antena_magnetyczna#/media/File:Schwarzbeck_HFRAE_5161.jpg antena magnetyczna musi miec pętle w kształcie koła, tak jak na zdjęciu z linku z wikipedii

Pętla, w której dwa przewody biegną blisko siebie, na końcach są połączone, jeden z nich jest w środki przerwany i tam jest podłączony kabel do odbiornika/nadajnika, jest dipolem elektrycznym - to są dwa dipole elektryczne obok siebie działające jak transformator podwyższający 4-krotnie impedancję anteny.
    A antena elektryczna ma pętle tak jakby płaską.

Czyli magnetyczna antena to antena w kształcie koła a elektryczna to w kształcie płaskiej pętli.
    Dobrze??
    ==========================================

Chce jeszcze wrócić do kabli koncentrycznych.
    Czy stosowanie kabla 50 Ohm w pewnej instalacji ma jakieś zalety że akurat taki sie stosuje i pod niego dopiera sie sprzet
    A w innej instalacji stosowanie 75 Ohm ma znowu jakies inne zalety ze akurat w tej musi być 75Ohm kabel i pod niego sie dobiera resztę sprzętu??

Jeśli są jakieś zalety i wady chciałbym je poznać.

A może dało by sie tak zrobić by wszędzie był jednakowy kable o jednakowej impedancji i każdy sprzet był pod jednakowy kabel przystosowany?

Bardzo mnie to ciekawie czemu jest tyle rodzaji kabli i jestem ciekawy czy to ma aspekt techniczny czy ekonmiczny??

• #46 24 Sie 2015 23:02
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jeszcze odpowiedź na pytanie z drugiego obrazka poprosze.

Ale ja nie rozumiem, o co chodzi w tym pytaniu.

Nie rozumie jak odległość miedzy dwoma przewodami może wpływać na impedancję?

Wpływa, na impedancję falową. Im są dalej (w stosunku do ich grubości), tym impedancja jest większa. Wynika to z faktu, że impedancja = √(indukcyjność/pojemność), a jak są dalej, to indukcyjność rośnie (więcej miejsca na pole magnetyczne), a pojemność maleje (pole elektryczne musi pokonać większą odległość).

Nie rozumie czemu zysk anteny podawany jest ze znakiem minus np. -3dB.

https://en.wikipedia.org/wiki/Antenna_gain - tu zysk jest dodatni, jeśli antena daje większy sygnał, niż dipol elektryczny, albo antena izotropowa; i w zależności od tego, z czym się porównuje, używa się dBi (zysk względem anteny izotropowej), albo dBd (zysk względem dipola).

Pętla kołowa jest dipolem magnetycznym;
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Antena_magnetyczna#/media/File:Schwarzbeck_HFRAE_5161.jpg antena magnetyczna musi miec pętle w kształcie koła, tak jak na zdjęciu z linku z wikipedii

Nie musi, można zrobić i ramową (kwadrat, prostokąt), ferrytową (cewka na pręcie ferrytowym), szczelinową - różnych konstrukcji jest sporo. Nie wiem, czy ta na zdjęciu to nie jest szczelinowa - to koło ma na górze kawałek bez metalu.

A antena elektryczna ma pętle tak jakby płaską.

Czyli magnetyczna antena to antena w kształcie koła a elektryczna to w kształcie płaskiej pętli.
    Dobrze??

Z grubsza tak. Ale różnych konstrukcji anten jest dużo...

Chce jeszcze wrócić do kabli koncentrycznych.
    Czy stosowanie kabla 50 Ohm w pewnej instalacji ma jakieś zalety że akurat taki sie stosuje i pod niego dopiera sie sprzet
    A w innej instalacji stosowanie 75 Ohm ma znowu jakies inne zalety ze akurat w tej musi być 75Ohm kabel i pod niego sie dobiera resztę sprzętu??

Typowa antena "dipol elektryczny" (ale nie pętlowy) ma impedancję około 75Ω, dipol elektryczny pętlowy 300Ω (a balun pozwala to zamienić na 75Ω) - dlatego takie impedancje są dogodne go kabli antenowych. Ale antena satelitarna ma wbudowany konwerter i kabel podłącza się już za konwerterem - i kabel nie musi być dopasowany do anteny, a do konwertera - może akurat robi się konwertery, którym pasuje impedancja 50Ω?

Kable koncentryczne 50Ω stosuje się w typowym sprzęcie pomiarowym i w sieci Ethernet (takiej na koncentryk - już wyszła z mody); ale spotkałem i kable 93Ω w sprzęcie pomiarowym, w którym były duże napięcia, a małe prądy.

• #47 28 Sie 2015 15:04
    bombaatomowa2
    Poziom 14  

Temat antenowy jest dość trudny. Ale dalej nie daje mi spokoju podział anten na elektryczne i magnetyczne. Powiedzmy że mamy 2 anteny leża przed nami i jak wzrokowo okreslić czy tana antena jest elektryczna czy magnetyczna???

==

Co do kabli w miarę wytłumaczyłeś w stosunku co kabli do zestawu TV dlaczego stosuje sie 75.
    Na inne kable powiedziałeś tylko gdzie sie je stosuje, ale dalej nie wiem dlaczego powstały kable koncentryczne o innej impedancji niż 75. Dlaczego własnie w sprzecie pomiarowym nie może być kabel 75 ohm. Ja np. mam kabel 50 Ohm od modemu do anteny LTE ale nie wiem czemu nie mogło by być 75 ohm.
    Sens w tym czy nie można by było zrobić jednego standardu kable 75 ohm na wszystkie instalacje??

A to zdjecie https://pl.wikipedia.org/wiki/Antena_magnetyczna#/media/File:Schwarzbeck_HFRAE_5161.jpg jest z https://pl.wikipedia.org/wiki/Antena_magnetyczna gdzie pisze że jest to antena magnetyczna.

===
    Antena elektryczna odbiera składową elektryczną/pole elektryczne i dlatego płynie prąd w instalacji. A antena magnetyczna odbiera składową magnetyczna(pola magnetycznego) i w tej antenie pod wpływem tej składowej magnetycznej powstaje pole elektyczne które dopiero to pole elektryczne wytwarza przepływ prądu.
    Czyli w takiej antenie magnetycznej est tak jakby wiecej do "roboty" aby powstał przepływ pradu.
    Dobrze rozumie???

• #48 31 Sie 2015 10:39
    _jta_
    Specjalista elektronik

Powiedzmy że mamy 2 anteny leża przed nami i jak wzrokowo okreslić czy tana antena jest elektryczna czy magnetyczna???
    Niestety, to nie jest proste. Trzeba się dużo uczyć, a i to można się pomylić. Można zmierzyć, umieszczając antenę w fali stojącej.

Dlaczego własnie w sprzecie pomiarowym nie może być kabel 75 ohm.
    Urządzenie pomiarowe ma na wejściu pojemność. Żeby ta pojemność nie powodowała zniekształcenia mierzonego sygnału, trzeba ją skompensować - na przykład odcinkiem kabla o większej impedancji. I jest to tym łatwiejsze, im mniejszą impedancję ma kabel - dlatego do sprzętu pomiarowego lepiej mieć kable o impedancji 50Ω, niż 75Ω.

Antena elektryczna odbiera składową elektryczną/pole elektryczne i dlatego płynie prąd w instalacji. A antena magnetyczna odbiera składową magnetyczna(pola magnetycznego) i w tej antenie pod wpływem tej składowej magnetycznej powstaje pole elektyczne które dopiero to pole elektryczne wytwarza przepływ prądu.
    Czyli w takiej antenie magnetycznej est tak jakby wiecej do "roboty" aby powstał przepływ pradu.
    Dobrze rozumie???

W przybliżeniu. Na przykład dipol pętlowy zawiera transformator i przez to jest bardziej złożony od najprostszej anteny magnetycznej. A do powstawania prądu w antenie konieczne jest zmienne pole elektryczne, bądź magnetyczne.

• #49 31 Sie 2015 19:29
    Wirnick
    Poziom 26  

bombaatomowa2 napisał:
    ===
    Dobrze rozumie???

"Stara szkoła" o antenie elektrycznej(kawałek pręta metalowego) mówiła, że jest to okładzina kondensatora zdolna do polaryzowania się w polu elektrycznym - popatrz na elektroskop, gdzie od główki do listków jest różnica potencjałów. Drugą okładziną jest masa(może być Ziemia). Zmienne napięcie tych okładzin podtrzymuje w rezonansie wejściowy obwód rezonansu napięciowego. Obwód nadawczy musi rezonować z obwodem odbiorczym jak w kamertonie dźwięk a.
    W antenie magnetycznej, w cewce indukuje się to napięcie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME