Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Narzędzia pomiarowe domowej roboty - co można stworzyć w domu tanim kosztem?

Adamatyk 27 Lip 2015 21:46 1734 15
  • #1 27 Lip 2015 21:46
    Adamatyk
    Poziom 10  

Witam.
    Zmontowałem sobie dzisiaj przyrząd do testowania "przejścia" (czyt. czy przewód nie jest urwany i ma przejście sygnału). O takich rzeczach jak przewody przylutowane do żarówki w celu testowania napięcia chyba nie muszę mówić...
    Chciałbym wiedzieć co jeszcze byłbym w stanie tanim kosztem i bez PCB (nie mam na to na razie ani kasy ani możliwości, ani warunków) zrobić? Chyba że na płytce uniwersalnej jakiś prosty układ.
    Macie jakieś pomysły? Koncepcje? Podstawy elektroniki znam, jeśli przyrząd miałby być bez scalaków to podrzućcie mi pomysł i dalej jakoś dam radę. A jeśli ze scalakiem to prosiłbym o schemat (nawet zdjęcie narysowanego na kartce układu, nie bawmy sie w Eagle'a).
    Pozdrawiam

• #3 27 Lip 2015 22:07
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Zmontowałem sobie dzisiaj przyrząd do testowania "przejścia" (czyt. czy przewód nie jest urwany i ma przejście sygnału).
    Też takie robiłem, każda kolejna wersja była ulepszona, ostatnia miała napiecie pomiarowe <0,2V i próg rezystancji <10Ω żeby nie pomylić zwarcia z rezystorem ani diodą.
    Cytat:
    Chciałbym wiedzieć co jeszcze byłbym w stanie tanim kosztem i bez PCB (nie mam na to na razie ani kasy ani możliwości, ani warunków) zrobić? Chyba że na płytce uniwersalnej jakiś prosty układ.
    Macie jakieś pomysły? Koncepcje? Podstawy elektroniki znam, jeśli przyrząd miałby być bez scalaków to podrzućcie mi pomysł i dalej jakoś dam radę. A jeśli ze scalakiem to prosiłbym o schemat (nawet zdjęcie narysowanego na kartce układu, nie bawmy sie w Eagle'a).

Najpierw określ czym sie najczęściej zajmujesz i jakie przyrządy mogą być ci potrzebne, przykładowo ja zrobiłem, sztuczne obciążenie na tranzystorze, źródło prądowe 1A do pomiaru małych rezystancji <1Ω, kilka zasilaczy, generator przebiegów prostokątnych, tester tranzystorów, przystawkę do pomiaru małych indukcyjności poprzez pomiar częstotliwości rezonansowej, preskaler do 1Ghz, detektor do pomiaru napięć w.cz., szukacz sygnału (mały generator i wzmacniacz z głośnikiem) do szukania gdzie ginie sygnał w urządzenaich audio, miernik do pomiaru indukcyjności i prądu nasycenia cewek do przetwornic, niektórzy budują mierniki pojemności i ESR kondensatorów elektrolitycznych, mierniki dobroci, TDO, co komu potrzeba.

• #4 27 Lip 2015 22:28
    Adamatyk
    Poziom 10  

Powiem tak: dla zabicia czasu porobiłbym z chęcią cokolwiek. Nie stać mnie na jakieś drogie przyrządy więc chęcią i pracą rąk poskładałbym sobie co tylko się da. A nóż kiedyś się przyda.
    Generalnie myślałem porobić sobie coś do użytku domowego. W pracy jestem automatykiem więc niewiele mam okazji do obcowania z elektroniką. Raczej czujniki, styczniki i sterowniki :P
    Nie ukrywam że z elektroniki znam PODSTAWY (takie na prawdę podstawy) i chciałem podszkolić się w praktyce robiąc coś sensownego dla siebie :)

• #5 28 Lip 2015 09:29
    Marian B
    Poziom 34  

Na początek warto zrobić sobie to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic585361.html
    Ta latarka funkcjonuje u mnie wiele już lat, i bardzo się przydaje do wielu rzeczy, także nie wymienionych w opisie, bo można ją traktować jako żródło zasilania "czegoś tam", a sprawdzanie przejścia połączeń, to poprostu banał.
    Np. można do niej (do zamontowanego gniazdka) podłączyć specjalny czujnik do sprawdzania pilotów.

• #9 28 Lip 2015 14:54
    Adamatyk
    Poziom 10  

gwas27 napisał:
    Na tranzystorach są fajne układy , łatwiej zrozumieć niż na układach scalonych

Nie mam nic przeciwko. Podasz jakiś użyteczny (prosty!!) układ z tranzystorem/ami??

• #10 28 Lip 2015 16:45
    gwas27
    Poziom 14  

Dodano po 4 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 2 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 2 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 5 [minuty]:

Schemat 1 i 2 to nadajniczki na 27MHz z modulacja AM sygnałem prostokątnym
    3 to sonda diodowa służy do układów wcz do strojenia układów wcz
    4 to układ sterujący diody LED , diody migają
    5 migające diody LED
    6 to wzmacniacz sygnału akustycznego z mikrofonu na głośnik
    7 to generatorek akustyczny na głosnik
    8 to generator akustyczny o częstotliwości sterowanej światłem
    9 multiwibrator z migającymi diodami LED
    10 generatorek do sprawdzania wzmacniaczy mcz
    11 układ do zasilania silnika małej mocy z baterii słonecznej
    12 układ do sterowania LEDów, można sterować diody małej mocy i dużej mocy po zmianie tranzystorów na większej mocy

_P_

• #11 28 Lip 2015 19:54
    Adamatyk
    Poziom 10  

Marian B napisał:
    Na początek warto zrobić sobie to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic585361.html
    Ta latarka funkcjonuje u mnie wiele już lat, i bardzo się przydaje do wielu rzeczy, także nie wymienionych w opisie, bo można ją traktować jako żródło zasilania "czegoś tam", a sprawdzanie przejścia połączeń, to poprostu banał.
    Np. można do niej (do zamontowanego gniazdka) podłączyć specjalny czujnik do sprawdzania pilotów.

Czyli wystarczy, że do mojego ustrojstwa (zbudowałem sobie tester przejścia) do przewodu "+" dołączę rezystor i mogę testować tyrystory :P Tylko pytanie: jak mam 9V baterię to jaki rezystor tam muszę dać? 60R?

Znalazłem u siebie dużo tranzystorów (??) z opisem:
    BTB
    10.600B
    C044
    Nie mogę do nich nawet noty katalogowej znaleźć w google. Chyba, że ja nie umiem czytać tych opisów :P
    Czy na nich dałoby się coś zbudować?

W domu mam jakieś silniczki ze starych drukarek. Ale są sprawne bo podłączałem je do 9V baterii. Wymyśliłem sobie aby zrobić przenośny "wiatraczek" na upalne dni z regulacją obrotów, ale nie wiem jak się do tego zabrać...

• #12 29 Lip 2015 10:05
    _jta_
    Specjalista elektronik

Proponuję pójść do biblioteki, poszukać starych roczników (mniej więcej z lat 70-tych ubiegłego wieku) "Młodego Technika", oraz "Radioamatora i Krótkofalowca", było tam sporo opisów, jak zrobić różne przydatne przyrządy pomiarowe.

Co do tych "tranzystorów", to może (1) zamieść zdjęcie (razem z czymś o znanych rozmiarach, najlepiej linijką z podziałką), i (2) sprawdź omomierzem, czy i jakie mają złącza.

• #13 29 Lip 2015 10:56
    zetdeel
    Poziom 37  

Adamatyk napisał:
    ...Znalazłem u siebie dużo tranzystorów (??) z opisem:
    BTB
    10.600B
    C044
    Nie mogę do nich nawet noty katalogowej znaleźć w google...
    Najprawdopodobniej triak BTB10-600B.
    A wracając do tematu:
    http://automatyka.ndl.pl/roznosci/roznosci.htm - próbnik obwodów.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12792535#12792535 - przyrząd do sprawdzania tyrystorów i triaków.
    I jeszcze dwie książki po rosyjsku (w formacie DJVU):

• #14 29 Lip 2015 16:02
    Adamatyk
    Poziom 10  

zetdeel - odnośnie próbnika obwodów; są 2 miejsca których nie jestem pewien: +/- i miejsce na dole do którego (przerywaną linią) dołączono jakąś rezystancję. Zgaduję że ta rezystancja to obwód badany na "przejście". Czym w takim razie jest +/-? Sprawdzanie na obecność napięcia?
    Te 2 LEDy na dole to jakiego koloru powinny być jeśli dam zasilanie z baterii np. 3V?

A tak poza tematem: czy ktoś jest w stanie zwięźle, 1-2 zdaniami opisać różnice pomiędzy triakiem, tyrystorem i tranzystorem?? Bo z mojego, żółtodzioba, punktu widzenia ich działanie wygląda podobnie. Ja wiem, że ich symbole się różnią, ale co poza tym? Podaję w każdym z nich sygnał na "bramkę" i uzyskuję przejście pomiędzy pozostałymi 2 pinami (na dobrą sprawę to taki mikroskopijny przekaźnik)...

• #15 29 Lip 2015 21:41
    _jta_
    Specjalista elektronik

Tyrystor, jak zacznie przewodzić (a umie przewodzić tylko w jedną stronę), to przewodzi (i to zawsze na całość, nigdy na pół gwizdka), dopóki nie przestanie płynąć prąd - niezależnie od tego, czy podajesz sygnał na bramkę, czy nie. Triak działa podobnie, jak tyrystor, ale umie przewodzić w obie strony. Oba stosuje się głównie w układach zasilanych prądem zmiennym - zmiana kierunku prądu powoduje ich wyłączanie, sygnał podany na bramkę włącza (są układy zasilane napięciem stałym, w których pracują tyrystory, ale to jest spora komplikacja - robi się tak, że tyrystor jest wyłączany poprzez włączenie drugiego tyrystora, który zabiera pierwszemu prąd).

A tranzystor przewodzi tylko wtedy, gdy dajesz mu prąd bazy (jeśli to bipolarny), albo dajesz napięcie na bramkę (jeśli to typowy MOSFET, włączany napięciem bramki); oba rodzaje mogą przewodzić "na pół gwizdka" (sterowanie jest płynne, a nie skokowe), mają preferowany kierunek przewodzenia, ale w drugą stronę też potrafią (MOSFET-y zwykle mają w środku diodę i w drugą stronę ona przewodzi, jeśli sam MOSFET jest wyłączony); są jeszcze inne rodzaje tranzystorów, ale rzadziej się je spotyka, np. JFET-y (włączone bez podania napięcia na bramkę, wyłączane napięciem bramki, teoretycznie są też MOSFET-y o takich właściwościach, ale nie spotkałem), jednozłączowe (to już jest coś bardzo dziwnego, niepodobnego do tych innych tranzystorów, włącza się skokowo).

• #16 30 Lip 2015 00:15
    zetdeel
    Poziom 37  

Adamatyk napisał:
    zetdeel - odnośnie próbnika obwodów; są 2 miejsca których nie jestem pewien: +/- i miejsce na dole do którego (przerywaną linią) dołączono jakąś rezystancję. Zgaduję że ta rezystancja to obwód badany na "przejście". Czym w takim razie jest +/-? Sprawdzanie na obecność napięcia?
    Te 2 LEDy na dole to jakiego koloru powinny być jeśli dam zasilanie z baterii np. 3V?...
    + i - z prawej strony to zasilanie próbnika - bateria 9V. LED-y mają być jednakowe, najlepiej czerwone.
    Próbnik jest dwufunkcyjny; w pozycji przycisku jak na schemacie sygnalizuje obecność napięcia, po wciśnięciu przycisku - ciągłość obwodu. Dodatkowa bateria (1,5V) może być typu LR44.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME