Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Adapter audio LAN- przesyłanie dźwięku po skrętce LAN cat5e

montertb 27 Lip 2015 23:13 7941 11
  • Adapter audio LAN- przesyłanie dźwięku po skrętce LAN cat5e

Pewnego dnia zaszła potrzeba przesłania 2 kanałów tam i z powrotem, ze stanowiska FOH na sali widowiskowej do pomieszczenia reżyserki. Połączenie radiowe odpada (zestawy IEM), bo jest czasami zawodne, a do tego potrzeba 2 zestawów nadajnik/odbiornik, ciągnięcie przewodów audio nie jest możliwe ze względu na odległość i ściany o grubości 1m… W budynku natomiast położna jest infrastruktura sieciowa dla cyfrowego miksera, łącząca reżyserkę ze stanowiskiem FOH i FOH ze sceną…

Więc szkoda by było nie skorzystać. Przewody te są dobrze ekranowane, kategorii 6, w dodatku ułożone z dala od przewodów zasilających. Idealne warunki do przesłania 4 kanałów dźwięku, połączeniem symetrycznym.

Do wykonania niezbędne są dwa adaptery, przejściowe ze złącza RJ45 na gniazda/wtyki XLR. Można to zrobić na różne sposoby, najbardziej uniwersalnym i solidnym było by kupić dwie małe skrzynki używane do budowy wiązek wieloparowych i w nich umieścić równolegle łączone gniazda XLR – cztery męskie z czterema żeńskimi. Z boku skrzynki montujemy gniazdo XLR ekranowane. W ten sposób uzyskujemy przewód multiparowy – przelotowo cztery kanały symetryczne w każdym kierunku (lub w każdej innej konfiguracji, zależnie od sytuacji, np. 2 IN i 2 OUT).

W moim przypadku, zrobiłem na szybko adapter z dwóch niepotrzebnych rozgałęźników LAN, odcinków przewodów 1m i gniazd/złącz XLR. Z góry przepraszam estetów za te „złote” wtyki, zamówiłem czarne, a dostałem jakie widać… ;-) . To jeden adapter, drugi jest identycznie zrobiony, ale przewody zakończone są gniazdami montowanymi w panelu RACK, razem z gniazdem RJ45. Obydwa adaptery łączymy z istniejącą siecią za pomocą dwóch typowych przewodów LAN, typu „PATCH” (czyli bez krossowania jego żył, połączenie T568A-T568A) lub jednym przewodem typu PATCH i jednym typu COSSOVER (połączenie T568A-T568B), zależnie od tego w jakiej topologii wykonano istniejące połączenie kablowe w budynku. Niestety trzeba to sprawdzić przed użyciem adapterów i przygotować odpowiednie przewody LAN. Przewody łączące adaptery z siecią muszą być ekranowane, bo ekran ten łączy ekrany przewodów audio i dalej obudowy/ekrany podłączonych urządzeń, dlatego na schemacie przewidziałem zworkę którą można rozłączyć pętlę mas jeżeli by powstała. Ten rozłącznik jest raczej niezbędny i nie należy go pomijać, bo będziemy łączyć (tak jest w moim przypadku), dwa osobne, odległe stanowiska, osobne, ale jednak wspólnie zasilane i może się coś przydarzyć. Masę najlepiej rozłączamy od strony odbiornika/-ków sygnału (u mnie w pomieszczeniu reżyserki).

Adapter audio LAN- przesyłanie dźwięku po skrętce LAN cat5e Adapter audio LAN- przesyłanie dźwięku po skrętce LAN cat5e

Można także wejść w posiadanie np. 30m przewodu LAN PATCH i łączyć bezpośrednio oba adaptery, stajemy się w ten sposób posiadaczami długiej, lekkiej wiązki multiparowej audio, której koszt jest ułamkiem typowych przewodów 8 parowych które można kupić w sklepach…!

A jaka jest jakość przesyłanego dźwięku? A jaka ma być? Doskonała, bo niby co miało by ją psuć… :)

Adapter audio LAN- przesyłanie dźwięku po skrętce LAN cat5e Adapter audio LAN- przesyłanie dźwięku po skrętce LAN cat5e

Schemat połączenia do pobrania:

Adapter audio LAN- przesyłanie dźwięku po skrętce LAN cat5eRJ45_LAN_k...io_new.png Download (25.88 kB) Adapter audio LAN- przesyłanie dźwięku po skrętce LAN cat5e

RJ45_LAN_k...io_new.pdf Download (27.92 kB)Punkty: 1 dla użytkownika

Na koniec wspomnę, choć to chyba oczywiste, nie da się przysłać w ten sposób dźwięku w sieci LAN, w której są wpięte pośredniczące urządzenia sieciowe jak przełączniki czy routery itd.. To musi być niezależny przewód typu „skrętka”, ekranowana i najlepiej jak najwyższej kategorii.

Dla solidnego wykonania własnych przewodów LAN-AUDIO polecam wtyki NEUTRIK RJ45 NE8MC i przewód skrętka mobilna BITNER LP0268 (Przewód UTP mobilny 4x2x0,18mm KAT 5e), jest to solidny wtyk RJ45 z formacie XLR i bardzo elastyczny, solidnie zbudowany przewód polskiego producenta przeznaczony do zastosowań sieciowych mobilnych.

Krótka fotorelacja z całego przedsięwzięcia:

Fot. Pobierany sygnał do transmisji pochodził z wyjścia „monitor A” miksera Soundcraft Vi1. Był to zdublowany sygnał z sumą L-R miksera.

Fot. Mikser Soundcraft Vi1 i w prawym dolnym rogu adapter RJ45-XLR.

Fot. Sygnał z adaptera Rj45-XLR wprowadzony został do istniejącej instalacji LAN.

Fot. A to już wyjście instalacji w reżyserce, przewodem Bitner LP0268 sygnał dalej wędruje do „odbiornika” Rj45-XLR.

Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #2 28 Lip 2015 08:28
    Shadowix
    Poziom 26  

Nie jest to jakieś nowatorskie rozwiązanie... W instalacjach "galeriowych", można by rzec "standard" ;)
    Ja tam jednak wolę przewody wieloparowe. Czetrokanałówka Bitnera jest w podobnej cenie co skrętka, a odpadają zawodne eRJotki. Do tego każdy kanał ma swój ekran, a nie jeden wspólny - odpadają problemy z masami i Phantomem.

Ogólnie takie połączenia są dobre, kiedy trzeba coś na szybko wykombinować, jako prowizorkę. Na dłuższą metę, jednak odpada.

• #3 28 Lip 2015 08:59
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Mnie się to rozwiązanie podoba, bo jest proste i może być stosowane praktycznie wszędzie. Jest też sposób na współdzielenie kabla z siecią LAN - starczy dać rozdzielacze, bo tylko dwie pary z czterech są używane przez sieć. Drugie dwie mogą przesyłać sygnał stereo w jednym kierunku lub mono w obu. Można się jeszcze pokusić o zastosowanie konwerterów by przesyłać sygnał audio pętlą prądową. Wiem, że przynajmniej jedna firma z krainy Hi-End oferowała taki system interkonektów.

• #4 28 Lip 2015 09:47
    OldSkull
    Poziom 27  

Przewody S/STP mają ekranowanie każdej pary. Ale do audio nie ma aż takiej potrzeby. Przy odpowiednio wysokiej klasie ekran zewnętrzny to już plecionka a w środku przeciągnięty jest często cynowany drut.
    Szkoda tylko, że tutaj traci się możliwość transmisji danych :/

• Mitronik
  • #5 28 Lip 2015 10:08
    gbd.reg
    Poziom 21  

Urgon napisał:
    starczy dać rozdzielacze, bo tylko dwie pary z czterech są używane przez sieć.

To jest prawdą wyłącznie dla połączeń do 100Mb/s, przy gigabitowym połączeniu wykorzystane są wszystkie pary.

• #6 28 Lip 2015 13:12
    att
    Poziom 14  

Według tego schematu który przedstawiłeś dwa tory audio nie są sparowane. Ponieważ w instalacji LAN w kablu patch parami są piny: 1-2, 3-6, 4-5, 7-8
    Nad wersją kross nawet się nie zastanawiałem

• #7 28 Lip 2015 21:10
    montertb
    Poziom 22  

Dzięki za dyskusję, postaram się obalić wszystkie zgłoszone tezy problemowe.. ;]

Shadowix napisał:
    Ja tam jednak wolę przewody wieloparowe. Czetrokanałówka Bitnera jest w podobnej cenie co skrętka, a odpadają zawodne eRJotki. Do tego każdy kanał ma swój ekran, a nie jeden wspólny - odpadają problemy z masami i Phantomem.

Czterokanałowa skrętka BITNER'a BITSOUND LP-0221 to koszt 6,5zł za metr. Koszt przewodu FTP, STP itp. kat. 5e albo najlepiej kat. 6 (wszystkie 4 pary mają osobne ekrany) to na rynku wtórnym cena od 0,5zł/mb.
    RJ45 zawodne? Cały świat tego używa od lat i to do transmisji megaHerzowych...
    Na czym mógł by polegac problem z phantomem?

Urgon napisał:
    Jest też sposób na współdzielenie kabla z siecią LAN - starczy dać rozdzielacze, bo tylko dwie pary z czterech są używane przez sieć. Drugie dwie mogą przesyłać sygnał stereo w jednym kierunku lub mono w obu

No można i tak, ale transmisję danych ograniczymy do 100mBit max, jak napisał gbd.reg. Zresztą ja bym trochę bał się łączyć w jednym przewodzie przesył danych cyfrowych i audio, niby inne pasma, nie wpłyną na siebie, ale....

OldSkull napisał:
    Szkoda tylko, że tutaj traci się możliwość transmisji danych :/

Tak, no niestety, tutaj wykorzystałem co było wolne i już. Zresztą to też jakieś doświadczenie i jak widać dziś warto kłaść po minimum dwa przewody (skrętki) między urządzeniami, tak na zapas, czy to w domu między TV a np. switchem czy w sali koncertowej jak w moim przypadku. Koszt jest żaden dodatkowego kabla.

att napisał:
    Według tego schematu który przedstawiłeś dwa tory audio nie są sparowane. Ponieważ w instalacji LAN w kablu patch parami są piny: 1-2, 3-6, 4-5, 7-8
    Nad wersją kross nawet się nie zastanawiałem

Uważam że jednak powinieneś się nad tym zastanowić i dobrze przemyśleć mój schemat i opis do niego...
    Przed użyciem tak wykonanego adaptera, jak wspomniałem trzeba dobrze sprawdzić w jakim standardzie jest wykonana instalacja (bywa z tym bardzo różnie, mieszane są A z B) i jakei kable PATCH się używa.
    Jak narysowałem tak wykonałm i tak działa, także u mnie w domu na domowej instalacji sieciowej.

Przedstawione rozwiązanie jest dość powszechnie stosowane na Zachodzie, są nawet specjalne stage boxy do kupienia i to szanowanych firm. Używajac odpowiednich transformatorków, albo aktywnych konwerterów można takim przewodem "multicore" przesyłać tak że cyfrowe sygnały AES/EBU, wideo, HDMI, SDI itd...

• #8 29 Lip 2015 18:32
    grzechhh
    Poziom 15  

Kolega att słusznie zauważył, zwróć uwagę na kolory żył i pary jakie tworzą skręcone żyły ze sobą w standardzie T568A i T568B.
    Działać owszem będzie ale jakie będą przesłuchy pomiędzy IN1A a OUT2A skoro mieszasz skręcone pary ze sobą...

• #9 29 Lip 2015 19:07
    elektryku5
    Poziom 37  

Kiedyś robiłem eksperymenty z mikrofonem dynamicznym i wejściem zbalansowanym, kilka m skrętki nieekranowanej nie jest mu straszne, niestety nie miałem okazji tego przetestować z jakimiś wybitnie dużymi odległościami.

A co sądzicie o przesyłaniu SPDIF? Starczy zmodyfikować tor nadajnika i odbiornika by wyglądały jak do AES/EBU?
    Od strony nadajnika (komputer - sygnał TTL) dałbym transformatorek, odbiornik to samo.
    Tylko po obu stronach musiałby być terminator 100Ω? W kartach sieciowych chyba to jakoś inaczej jest zrealizowane (dlatego też myślałem o zastosowaniu transformatorów właśnie przeznaczonych do Ethernetu).

• #10 30 Lip 2015 14:06
    montertb
    Poziom 22  

grzechhh napisał:
    Kolega att słusznie zauważył, zwróć uwagę na kolory żył i pary jakie tworzą skręcone żyły ze sobą w standardzie T568A i T568B.

Nie ma znaczenia jakie kolory jakie pary tworzą i że sa zamienione w A i B, przejście na stykach RJ45 jest 1-1, 2-2, 3-3, 4-4, 5-5, 6-6, 7-7, 8-8. Przewód CROSSOVER to co innego.

grzechhh napisał:
    Działać owszem będzie ale jakie będą przesłuchy pomiędzy IN1A a OUT2A skoro mieszasz skręcone pary ze sobą...

Jakie znowu przesłuchy? Od blisko skręconych ze sobą przewodów?

elektryku5 napisał:
    Kiedyś robiłem eksperymenty z mikrofonem dynamicznym i wejściem zbalansowanym, kilka m skrętki nieekranowanej nie jest mu straszne, niestety nie miałem okazji tego przetestować z jakimiś wybitnie dużymi odległościami.

Tak dla wyjaśnienia nie ma czegoś takiego jak "wejście/wyjście zbalansowane", to tylko słowny wytwór światka audiofilskiego.
    Sygnał symetryczny możesz przesłać na bardzo duże odległości symetrycznym torem i to nawet bez ekranu - dla małych sygnałów mikrofonowych będzie to trudne, ale liniowe jak najbardziej, tak też mniej więcej działają analogowe linie telefoniczne.

elektryku5 napisał:
    A co sądzicie o przesyłaniu SPDIF? Starczy zmodyfikować tor nadajnika i odbiornika by wyglądały jak do AES/EBU?
    Od strony nadajnika (komputer - sygnał TTL) dałbym transformatorek, odbiornik to samo.

SPDiF, a AES/EBU tym bardziej można przesyłać na długie odległości w ten sposób. Ten pierwszy trzeba przekonwertować do sygnału symetrycznego. AES/EBU już jest symetryczny, ale różni się od SPDiF także poziomem sygnału! Impedancja dla SPDiF to 75ohm, dla AES/EBU 110ohm.

• #11 30 Lip 2015 14:33
    elektryku5
    Poziom 37  

Ma ogromne znaczenie, pary są ze sobą skręcone i ponoć nawet na różną ilość skręceń celem minimalizacji przesłuchów, a u Ciebie są np 3-4 i 5-6 jako pary, a to w praktyce mieszanie 2 różnych par, samo przejście nie oznacza, że skrętka wykorzystywana jest najlepiej jak się da.

Co do SPDIF, poziom sygnału nie jest u mnie problemem, bo CS8416 akceptuje wszystko.

• #12 11 Sie 2015 10:17
    grzechhh
    Poziom 15  

Kolega Montertb chyba dalej nie rozumie "o co chodzi" w transmisji symetrycznej.
    W załączniku Masz zaznaczone w czym problem.
    Przejścia 3-3, 4-4, 5-5, 6-6 może i są ale zastanów się jakie pary je tworzą PR1 i PR2, cała symetria bierze w łeb...