Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powielacz napięcia z 24V do 230V

28 Lip 2015 05:25 1557 12
  • Poziom 9  
    Witam. Poszukuję schematu do powielacza napięcia lub przetwornicy z 24V do 230V (ewentualnie gotowego urządzenia).
    Cała rzecz polega na tym, że to nie ma być urządzenie samochodowe tylko stacjonarne ponieważ takie zasilanie jest u mnie w piwnicy (tak wymyśliła poprzednia spółdzielnia by nie kraść prądu). W odpowiedzi na pytanie nowego zarządcy dowiedziałem się, że mogę takowe urządzenie sam zainstalować w swojej komórce w piwnicy do wykonywania prac do, których służy m.in.: wiertarka, wyżynarka itd.
    Ewentualne urządzenie musiałbym podłączyć do obrawy z oświetleniem, ale tu nie będzie problemu. Nie znam dokładnych parametrów trafo, które obniża napięcie z 230V do 24V ale rozmawiałem z pracownikiem dostawcy energii elekrycznej i dowiedziałem się, że nie powinno być problemu jeżeli chodzi o instalację.
    Z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 9  
    Napięcie przemienne. A jeżeli chodzi o amperaż to chyba muszę sam zmierzyć bo niemam kluczy do skrzynki elekrycznej.
    Tylko niewiem czy zwykły wysłużony multimetr mi pomoże. Po prostu wypadłem już z fachu :(
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Musisz mieć wiedze jaką maksymalną moc może posiadać przetwornica którą chcesz podłączyć pod 24V aby nie uszkodzić instalacji lub co gorsza pozbawić prądu sąsiadów wprawdzie to piwnica ale zawsze jest to część wspólna.
  • Poziom 9  
    Więc najlepiej będzie jak zapytam ponownie u dostawcy energii, który nas obsługuje.
    Dzięki za porady, jak rozwiążę problem i coś konkretnego będę wiedział to się podzielę.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Skoro przemienne to wystarczy transformator 24/230.
    Pozostaje kwestia mocy. Zdecydowanie odradzam "pomiary amperów"
    Pamiętaj też jeżeli Twój odbiornik przy 230V ma moc 1kW to pobierze 4,3A ale przy 24V będzie to już 42A - co na to instalacja (prawdopodobnie wykonywana przewodem 1,5mm² ) ?
  • Poziom 9  
    Tak. Instalacja wykonana miedzianym przewodem 1.5 mm.
  • Poziom 9  
    Wracam do tematu:
    Administrator udostępnił mi wgląd do skrzynki z transformatorem (we wcześniejszym porozumieniu
    z pracownikiem PGE).
    Więc chciałbym zacytować dane z tabliczki znamionowej:

TRANSFORMATOR OCHRONNY 1 - FAZOWY
    Typ TB 1CA Nr 283 Rok 92 PN-75/E-08105
    Moc 2,5 kVa Gr.poł. 310 Praca C Tem.ot 35°C
    GN 220 V 11,3 A -[----]- A [puste pole] A Częst. 50 Hz
    DN 24 V 104 A Uzw. [puste pole] % Ochr. •G
    Chłodz. P
    Produkcja:
    SPES
    ŁÓDŻ

Dziękuję z góry za poradę.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    damian1916 napisał:
    Poszukuję schematu do powielacza napięcia lub przetwornicy z 24V do 230V
    damian1916 napisał:
    Ewentualne urządzenie musiałbym podłączyć do obrawy z oświetleniem, ale tu nie będzie problemu. Nie znam dokładnych parametrów trafo, które obniża napięcie z 230V do 24V ale rozmawiałem z pracownikiem dostawcy energii elekrycznej i dowiedziałem się, że nie powinno być problemu jeżeli chodzi o instalację.
    Ciężko to zrozumieć, ale OK. Wnioskuję, że piwnica jest zasilana obniżonym napięciem, ze względu na kradzież prądu i żarówek :D. Czyli potrzebujesz transformator wprost odwrotny do zainstalowanego przez Spółdzielnię - z 24VAC na 220VAC o mocy ~ 250÷300W ?? Masa tego na ,,Allecotam" albo
    link: http://www.elstyk.com/c,pl,7_10_59,1,1,0,long,300va.html
  • Poziom 9  
    Tak właśnie to wygląda. A spółdzielnia i PGE poinformowali mnie, że jeżeli załatwię to na własną rękę i lokatorzy nie będą mieli nic przeciwko (no bo przecież wspólnie płacimy za prąd) to nie będzie żadnego problemu by podpisali dokument (Jak bym jeszcze miał ważne uprawnienia SEP to sam bym sobie podpisał i zgłosił).
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Organizacja, to Twoja sprawa. Ja tylko podałem rozwiązanie. Odwrotnie pracujący transformator bezpieczeństwa, a nie żadne przetwornice. Tam jest prąd przemienny !

Dodano po 1 [minuty]:

damian1916 napisał:
    Moc 2,5 kVa Gr.poł. 310 Praca C Tem.ot 35°C
    Ale Administracja zaszalała :D