Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne

ghost666 28 Jul 2015 12:37 10635 14
Bosch
 • Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne


  Praca z PVC jest bardzo prosta i przyjemna. W poniższym artykule zaprezentowany będzie sposób wykonania obudowy uniwersalnej do układów elektronicznych z pomocą słupka z tego materiału, o przekroju kwadratowym. PVC bardzo łatwo się tnie o obrabia, więc wykonanie takiej obudowy jest bardzo proste. Poniżej znajdziemy opis jak to zrobić.

  Krok 1: Wykonanie pudełka

  Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne


  Do projektu wykorzystani kształtkę o wymiarach 4" x 4". Założeniem było wykonanie obudowy o wymiaach 12" x 4" x 1,5". W pierwszym kroku odcięto fragment kształtki o długości 12". Korzystając z piły stołowej wykonano wzdłuż elementu nacięcia (nie na pełną głębokość ścianki) w miejscu gdzie ma zostać ona odcięta. Cięcie PCV piłą stołową daje bardzo nierówne i poszarpane krawędzie, dlatego lepiej zrobić to tak, dociąć np. nożem i wyszlifować powstałem krawędzie. Po docięciu i wyszlifowaniu elementów mamy już dwa pudełka o długości 12" i wysokość 1,5 " gotowe. Wymagają one jedynie odrobiny uzupełnienia.

  Krok 2: Dodanie zakończeń

  Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne


  Teraz musimy dorobić do obudów zakończenia. Z uwagi na to że ścianki obudów wyginają się odrobinę do środa, dodano drewniane wzmocnienia, aby utrzymać te ścianki w pozycji równoległej. Z pozostałości kształtki wycięto paski o wymiarach 1,75" x 4,25". Przyklejono je klejem do PVC na zakończeniach obudów i przyklejono taśma do czasu, aż klej zwiąże.

  Gdy klej wysechł, można było zdjąć taśmę i wyszlifować powstały element, aż do osiągnięcia gładkiej i jednolitej powierzchni. Podczas szlifowania i obróbki drewniane wsporniki pozostawiono w środku. Usunięto je z gotowej obudowy.

  Krok 3: Dodanie dna

  Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne


  Dno obudowy wykonane zostało z grubej na 1/4" sklejki. Wycięto ją delikatnie mniejszą niż obudowa, dzięki czemu idealnie wpasowała się ona w miejsce dna. Zamocowano ją z pomocą dwóch śrubek w zakończeniach obudowy. Do dna dodano jeszcze filcowe nóżki, dzięki czemu obudowa nie rysuje powierzchni, na której się znajduje.

  Krok 4: Wykończenie obudowy

  Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne


  Po złożeniu obudowy można ją wykończyć, wyciąć otwory montażowe na niezbędne elementy i wykorzystując np. papier samoprzylepny wykonać oznaczenia na obudowie. Dobrym rozwiązaniem, podczas wiercenia otworów w obudowie, jest wiercenie ich przez papierowy szablon niewielkim, pilotującymi wiertłem, a następnie rozwiercanie do zadanej średnicy. Po wywierceniu wszystkich otworów, obudowę można wyszlifować i pomalować.

  Opisana obudowa jest niezwykle tania. Sekcja kształtki plastikowej o wymiarach 4" x 4" i długości 8' kosztuje około $16, czyli $2 za stopę (ok 30 cm). To oznacza, że każda z obudów wykonana powyżej, kosztowała jedynie około dolara.

  Źródło: http://www.instructables.com/id/How-To-Make-Cheap-PVC-Project-Enclosures-and-Boxes/?ALLSTEPS

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11418 posts with rating 9637, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Bosch
 • #2
  elektryku5
  Level 39  
  Jakoś nie widziałem w kraju do kupienia słupków PVC, poza tym "proste" jest dopiero wtedy, gdy ktoś posiada te kilka narzędzi stolarskich.

  Sama obudowa może i nie jest wyjątkowo okropna, ale to rozmieszczenie potencjometrów już tak, mogłyby być znaczenie szerzej rozłożone, no i ten kolor...
 • #3
  eDZio
  Level 16  
  Równie dobrze można kupić korytka do kładzenia kabli, dociąć, dokleić boki i gotowe.
 • #4
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Można wziąć kawałek rury PVC, przeciąć wzdłuż z jednej strony, a następnie wsadzić do piekarnika rozgrzanego do 100 stopni i zostawić do zmięknięcia. Potem taką rurę rozkłada się na płaskiej płycie, prostuje, nakłada drugą płytę i ściska ściskami stolarskimi. Potem zmiękcza się ją ponownie i zagina na metalowej lub drewnianej formie aż do uzyskania potrzebnego kształtu. Nie wsadzi się w taką obudowę raczej wzmacniacza mocy albo wielkiego zasilacza, ale tak jest to jakieś rozwiązanie.
 • Bosch
 • #5
  elektryku5
  Level 39  
  Zamiast prostować i ponownie giąć można by było użyć pleksi, klei się fajnie, niestety pod warunkiem dobrego spasowania.
 • #6
  strikexp
  Level 27  
  A mi tam nawet podoba taki pomysł z użyciem słupka z plastiku. Do poważnych rzeczy się nie nada ale do jakiegoś prototypu czemu nie?
  Nie wszystko musi być piękne a taki słupek można pociąć nawet szlifierką.
 • #7
  quinty
  Level 28  
  Ja robię podobnie metalowe obudowy, biorę kawałek szerokiego profila metalowego (ten z lewej):

  Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne

  Docinam na wymaganą długość i składam dwa identyczne kawałki w kanapkę (fajnie się zazębiają). Na boczki tylko wkładam do środka prostokąty ze sklejki/MDF i skręcam krótkimi blachowkrętami na krawędziach. Wychodzi ekranowana obudowa do efektów gitarowych, przedwzmacniaczy itp.
 • #8
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Z drugiej strony jak trza zrobić dziurę pod ekran, to starczy położyć panel na czymś twardym i płaskim, odrysować kształt otworu ostrym narzędziem, a następnie wyciąć dziurę gorącym dłutem. I krawędzie równe, i estetycznie to będzie wyglądać.
  Pleksa nie jest zbyt termoplastyczna, a jej ogrzewanie powoduje żółknięcie. Za to z PVC można zrobić dowolny kształt bez problemów, starczy mieć tylko jakieś kopyto.
 • #9
  Marian B
  Level 37  
  Każda obudowa ma jakieś tam wymiary, i najlepiej aby była dopasowana do konkretnej płytki. Moim zdaniem nic w tym względzie nie zastąpi cienkiej, ocynowanej blachy stalowej. Obudowa może mieć dowolny kształt, blacha daje się łatwo ciąć nożyczkami na dowolne kształty, można polutować dowolne pudełka, niema problemu z zamknięciami, mocowaniem płytek, itp.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14763654#14763654
 • #10
  michał_bak
  Level 20  
  narasta wrote:


  Poza tym części z drewna...


  Przecież to drewno jest tylko na czas klejenia boków.

  Sam robię podobne obudowy dostosowane do indywidualnych potrzeb, korzystając z łatwo dostępnych w hipermarketach kanałów wentylacyjnych.
 • #11
  maniakhv
  Level 12  
  Takie "słupki PCV" to nic innego jak kanał wentylacyjny o przekroju kwadratowym..
  Można je kupić w różnych rozmiarach i ilościach praktycznie na każdym większym składzie budowlanym lub w marketach budowlanych, niestety ceny nie znam...
 • #12
  strikexp
  Level 27  
  Ja dziś widziałem taki kanał za chyba 20zł - 50cm, tylko nie wiem z jakiego tworzywa.
  Ale od siebie polecam bardziej dużą puszkę  elektryczną IP55. Jest kwadratowa o wymairach wewnętrznych około 10x10x4cm, śruby są w rogach a w bocznych ściankach kilka gumowych wkładek do szczelnego wypuszczenia kabli. Prawie ideał do małych urządzeń i takich na ścianę. A cena robi wrażenie, jedynie 8 zł!!!
 • #13
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Mówiąc szczerze, w dzisiejszych czasach grzebanie tego typu by stworzyć obudowę mija się z celem.
  Więcej czasu i zdrowia straci się na taką obudowę, niż na elektronikę która ma być w tą obudowę "ubrana".
  Można wykorzystać ścinki profili, z firm zajmujących się stolarką PCV i ALU. Można niektóre typy profili wykorzystać do obudów. Nie wszystkie jednak się nadają.

  A takie rzeźbienie w stylu gięcia, grzania. Odpada jak u mnie z prostej przyczyny. Brak czasu na takie pierdoły.

  Prościej i taniej dostosować płytę do istniejącej obudowy, niż obudowę do płyty( na etapie projektowania).

  Tym bardziej, że możliwe jest obecnie kupno różnego rodzaju obudów w cenie dość przystępnej dla amatora.
 • #14
  strikexp
  Level 27  
  Weź tylko pod uwagę że jest masa młodych amatorów, dla których 100zł to nie dniówka a miesięczne kieszonkowe (albo nawet prezent od mikołaja). Oni mają mnóstwo czasu ale nie mają pieniędzy. Właśnie dla nich są takie poradniki gdzie mogą coś zrobić z teoretycznie niepotrzebnych rzeczy.

  Normalny człowiek kupi gotową obudowę, chociażby tą puszkę elektryczną o której pisałem. Lub pójdzie do blacharza żeby mu wyciął i powyginał blachę na profesjonalną obudowę.
 • #15
  Freddy
  Level 43  
  Wszystko to prawda, lecz bardziej mi się podobają obudowy wykonane z laminatu - proste tanie i z ekranem od razu :P.
  Osobiście stosuje obudowy firmy Gainta, dostępne w bardzo wielu sklepach w Polsce, choć w TME nie są one może najtańsze.
  http://www.tme.eu/pl/katalog/obudowy-z-panelem_100623/?id_producer=672
  http://www.tme.eu/pl/katalog/obudowy-uniwersalne_100241/?id_producer=672

  Taka obudowa, jak zastosowana tutaj, kosztuje niecałe 17zł
  Proste i szybkie do wykonania obudowy uniwersalne